Berlin Coraz więcej Ukraińców szuka ochrony w innych krajach ze względu na rosyjską agresję na ich kraj. Liczba uchodźców wojennych wzrasta również w Niemczech.
Jak poinformowało w sobotę Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, niemiecka policja federalna zarejestrowała dotychczas 27 491 przesiedleńców z Ukrainy. Jednak rzeczywista liczba Ukraińców, którzy wjechali do Niemiec, może być „znacznie wyższa”, powiedział.
Ponieważ nie ma kontroli granicznych, oficjalne dane pokazują tylko część uchodźców. Według resortu policja federalna od początku rosyjskich ataków 24 lutego odnotowuje liczbę przesiedleńców wojennych z Ukrainy.
Według Departamentu Senatu Berlina do stolicy Niemiec przybyło w piątek ponad 11 tysięcy ukraińskich uchodźców wojennych. Przekroczyła oczekiwania berlińskiej senator ds. socjalnych Katji Kipping (z lewej). Wcześniej przewidywano o 8500 do 11 000 więcej osób z Ukrainy.
Najlepsze prace dnia
Znajdź najlepszą pracę teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.
Według szacunków UNHCR, do piątku z Ukrainy uciekło około 1,3 mln osób, w większości do Polski. UNHCR szacuje liczbę ukraińskich uchodźców w czwartek na prawie 650 tys.
W całym kraju rozpoczęła się szeroka akcja pomocy władz i prywatnych inicjatyw na rzecz uchodźców. W sobotę sekretarz stanu USA Antony Blinken podziękował Polsce za zaangażowanie w NATO i przyjęcie setek tysięcy uchodźców.
Polska okazała hojność, przywództwo i determinację w czasie kryzysu dla milionów ludzi, kiedy równowaga bezpieczeństwa w Europie jest zagrożona – powiedział Blinken w Rzeszowie po spotkaniu ze swoim polskim odpowiednikiem Zbigniewem Rau.
Prognozy są trudne
Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podkreśla, że obecnie trudno przewidzieć, ilu Ukraińców może jeszcze opuścić swój kraj po rosyjskich atakach. Kilka mediów wcześniej informowało o szacunkach Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), według których nawet 225 000 uchodźców wojennych z Ukrainy może szukać ochrony w Niemczech.
Na prośbę niemieckiej agencji prasowej MSW potwierdziło, że są to szacunki. Dostępne obecnie wyceny mogą „różnić się w zależności od źródła” i zmieniać w krótkim okresie „ze względu na dynamiczną sytuację”, powiedział.
>> Przeczytaj także: Możliwości ucieczki, pieniądze, transport towarów – tak niemiecka gospodarka pomaga ofiarom wojny
Chcąc zapewnić Ukraińcom możliwie najmniej biurokratyczną ochronę, UE po raz pierwszy wprowadziła w piątek w życie dyrektywę na wypadek „masowego napływu” wysiedleńców. Ochrona dla osób z Ukrainy jest więc początkowo przewidziana na rok, ale może zostać przedłużona łącznie do dwóch lat.
Dlatego długa procedura azylowa nie jest konieczna. Ponadto osoby ubiegające się o ochronę mają m.in. bezpośrednie prawa do świadczeń socjalnych, edukacji, mieszkania i pozwolenia na pracę.
Po: „Nasze średnie firmy pasjonują się tym” – Jak firmy starają się pomóc Ukrainie
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.