Stan: 09.11.2021 04:20
W związku z eskalacją sytuacji na granicy zewnętrznej z Białorusią przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen wezwała do wprowadzenia nowych sankcji wobec tego kraju. Minister spraw wewnętrznych Seehofer wezwał UE do pomocy Niemcom i Polsce w uporaniu się z kryzysem.
Po niedawnym napływie migrantów Polska zamyka przejście graniczne z Białorusią. Od 7 rano ruch graniczny towarów i osób na przejściu granicznym w Kuźnicy zostanie wstrzymany – poinformował na Twitterze pogranicznik. Podróżnym doradzono korzystanie z przejść granicznych w Terespolu i Bobrownikach – ok. 230 i 70 km od Kuźnicy.
W poniedziałek duże grupy migrantów w pobliżu Kuźnicy bezskutecznie próbowały przekroczyć zewnętrzną granicę UE po stronie białoruskiej. Według ustaleń polskich władz na pograniczu białorusko-polskim przebywa obecnie od 3000 do 4000 migrantów – wielu z nich pochodzi z obszarów kryzysowych, takich jak Afganistan i Irak.
Napływ uchodźców z Białorusi do polskiej granicy nie ustaje
David Zajonz, ARD Warszawa, codzienne wiadomości o godz. 12:00, 9 listopada 2021
Zarzuty przeciwko Łukaszence
Można było usłyszeć filmy zamieszczone w mediach społecznościowych w poniedziałek wieczorem, gdy polscy urzędnicy ostrzegali przez głośniki mieszkańców prowizorycznego obozu namiotowego przed nielegalnym przekraczaniem granic UE. Związane z państwem białoruskie media doniosły o podejrzeniu wystrzału ze strony polskiej, powołując się na funkcjonariuszy straży granicznej autorytarnego kraju. Początkowo nie było oficjalnych informacji z Polski.
Rząd w Warszawie i UE oskarżają autorytarnego białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o celowe przewożenie ludzi z różnych regionów objętych kryzysem w celu przemycenia ich do UE. Łukaszenka, wielokrotnie krytykowany jako „ostatni dyktator Europy”, powiedział, że nie chce już zatrzymywać uchodźców w drodze do Europy – w odpowiedzi na sankcje przeciwko jego krajowi.
Von der Leyen wzywa do wprowadzenia nowych sankcji
W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do wprowadzenia dodatkowych sankcji. Von der Leyen powiedziała wieczorem, że Białoruś musi zakończyć „cyniczne wykorzystywanie migrantów”. „Wzywam państwa członkowskie do zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak”. W szczególności UE pracuje nad sankcjami dla linii lotniczych z krajów trzecich zaangażowanych w transport migrantów na Białoruś.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział, że w najbliższych dniach odwiedzi kraje pochodzenia i tranzytu migrantów. Lider ugrupowania Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim polityk CSU Manfred Weber opowiedział się za „wzmocnieniem sankcji wobec Łukaszenki i jego otoczenia”. „Przesłanie europejskie musi brzmieć: wystarczy!”, oświadczył Weber gazecie „Bild”. Reakcja UE na działania Łukaszenki musi być „wąska i zdecydowana”.
Również Erdogan w recenzji
Weber skrytykował Turcję – jeden z krajów, z których migranci przylecieli na Białoruś. „Jeżeli prezydent Turcji (Recep Tayyip) Erdogan podejmuje teraz nowe próby szantażowania UE za pomocą licznych lotów migrantów z Turcji na Białoruś, potrzebna jest jednoznaczna odpowiedź” – powiedział Weber. „Poniesie to porażkę, podobnie jak w przypadku próby przemytu migrantów przez granicę grecko-turecką. Komisja musi natychmiast rozpocząć rozmowy z rządem tureckim”.
Pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Horst Seehofer wezwał także do zaangażowania Brukseli: „Musimy pomóc polskiemu rządowi w zabezpieczeniu zewnętrznej granicy” – powiedział „Bildowi” polityk CSU. „Tak naprawdę byłoby to zadanie Komisji Europejskiej. Teraz wzywam ich do działania”. Polska i Niemcy nie mogły stawić czoła tej sytuacji same.
Jednak według własnego oświadczenia, Komisja Europejska wielokrotnie zachęcała Polskę do przyjęcia pomocy. Europejska agencja ochrony granic Frontex, urząd ds. azylu Easo i organ policyjny Europol są gotowe pomóc w rejestracji migrantów, rozpatrywaniu wniosków o azyl i walce z przemytem, powiedziała w poniedziałek.
UE nie uznaje już Łukaszenki za głowę państwa Białorusi
UE przestała uznawać Łukaszenkę (67 l.) za głowę państwa Białorusi po zeszłorocznych wyborach prezydenckich, powszechnie postrzeganych jako sfałszowane, i nałożyła w tym względzie środki karne.
Łukaszenkę popiera m.in. Rosja. Państwa UE Polska i Litwa zgłosiły w ostatnich miesiącach tysiące przejść granicznych. Niemcy są jednym z głównych miejsc docelowych dla migrantów. Obrońcy praw człowieka nadal domagają się pomocy dla tych, którzy utknęli w lesie i ostrzegają przed katastrofą humanitarną. Kilku migrantów zmarło już w regionie przygranicznym.
Aktualna sytuacja na granicy białorusko-polskiej
Andrea Beer, ARD Wiedeń, obecnie Moskwa, 9 listopada 2021 06:17
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.