Na spotkaniu EAME w tym tygodniu decyzję w sprawie sankcji poparło 39 z państw 40. Watykan wstrzymał się od głosu, ale potępił działania militarne Rosji przeciwko Ukrainie.
Od początku wojny na Ukrainie Litwa domagała się wycofania Rosji i Białorusi z EAME. Nasz kraj, wraz z Ukrainą, Łotwą i Polską, był jednym z pierwszych państw członkowskich EAME, które ogłosiły, że będą dążyć do całkowitego zerwania stosunków szkolnictwa wyższego z krajami-agresorami.
Międzynarodowa organizacja podjęła decyzję opierając się na tym, że rosyjskie szkolnictwo wyższe jest jedną ze struktur władzy w kraju, która aktywnie wspiera i wzmacnia rosyjskie rządy. Jednocześnie oceniono rolę Białorusi w uzasadnianiu i wspieraniu działań wojennych Rosji wobec Ukrainy.
EAME dąży do zerwania wszelkich powiązań między krajami-agresorami a organizacją. Oczekuje się również, że będzie to miało długofalowe konsekwencje, oddalając rosyjskie i białoruskie instytucje szkolnictwa wyższego od pozostałych państw członkowskich EOSW, zrywając więzi między ich uniwersytetami oraz organizując i zarządzając międzynarodowymi programami mobilności studentów.
EOSW będzie kontynuował swoje wysiłki na rzecz opracowania wspólnych zasad dla szkolnictwa wyższego w Europie, aktualizacji istniejących narzędzi współpracy i wprowadzenia nowych oraz uczestniczenia w grupach roboczych i innych formatach wymiany informacji.
Założona w 1999 roku organizacja zapewnia współpracę między europejskimi systemami szkolnictwa wyższego. Do tej pory zrzeszała ministerstwa 49 państw odpowiedzialnych za rozwój i wdrażanie polityki szkolnictwa wyższego, przyczyniła się do opracowania standardowego i europejskiego modelu w trzech cyklach, przyczyniła się do wprowadzenia wspólnych zasad jakości studiów i uznawania kwalifikacji i opracował model ECTS.
Te zmiany strukturalne nie tylko przyczyniły się do wzmocnienia modelu studiów, ale także położyły podwaliny pod program Erasmus+, inne formy współpracy i mobilności między europejskimi uczelniami.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.