„Kłamstwo i złośliwość”
Gabriel oskarża Melnyka o „teorie spiskowe”.
17.04.2022 12:04
Jak wiadomo, ambasador Ukrainy w Niemczech nie jest przyjacielem prezydenta federalnego. Były minister spraw zagranicznych Gabriel broni teraz Steinmeiera przed krytykami, a ze swojej strony atakuje negatywne nastawienie Melnyka i Kijowa. Jego reakcja jest natychmiastowa.
Były minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel oskarża Ukrainę i jej ambasadora Andrija Melnyka o wykorzystywanie „teorii spiskowych” do zdyskredytowania prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera. Fakt, że Melnyk twierdził, że Steinmeier stworzył kiedyś „pajęczą sieć” kontaktów z Rosją, jest fałszywym stwierdzeniem, któremu trzeba zaprzeczyć, pisze polityk SPD w „Spieglu”.
Jak wiemy, pajęczyny były wykorzystywane do chwytania, a następnie wykorzystywania zdobyczy – kontynuuje Gabriel. „W skrócie to porównanie sugeruje, że były kanclerz i minister spraw zagranicznych pomogły zorganizować reprezentację rosyjskich interesów w Niemczech. To jest fałszywe i złośliwe”.
W artykule Gabriel stanowczo bronił spuścizny Steinmeiera i skrytykował niedawne odejście Kijowa od prezydenta federalnego jako „bezprecedensowe”. Jednak zaproszenie zwykle wymaga zaproszenia od gospodarza. Steinmeier chciał w środę udać się do Kijowa z prezydentami Polski, Łotwy, Litwy i Estonii. Organizację przeszedł przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Kijów jednak odmówił wizyty Steinmeiera i zamiast tego zaprosił kanclerza Olafa Scholza.
Gabriel: Wojna to także „dzień po”
Według Gabriela, jako ministra spraw zagranicznych, Steinmeier zrobił dla Ukrainy więcej niż ktokolwiek w Europie. Z perspektywy czasu „krytyczne krytykowanie” wcześniejszych wysiłków dyplomatycznych Niemiec było „zupełnie absurdalne”. Gabriel uważa filozofię Steinmeiera za słuszną nawet w obecnej sytuacji. Według byłego szefa SPD, rzeczywistość jest taka, że „polityki zagranicznej i dyplomacji nie da się zastąpić czołgami i rakietami na dłuższą metę”. Wojna jest teraz także „dzień po”.
Gabriel odpowiedział także na gościnne stanowisko „Spiegla” ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Dmytro Kuleby, który złożył pozew w sprawie silniejszego przywództwa Berlina w Europie. Niemcy solidaryzują się z Ukrainą. „Domaganie się niemieckiej roli przywódczej, jakiej domagał się minister spraw zagranicznych Kuleba, nie może oznaczać, że ta rola zostanie zaakceptowana tylko wtedy, gdy Niemcy przyjmą wszystkie żądania Ukrainy, a ich własne względy zostaną zdyskredytowane jako „niepewne” i zbyt „przyjazne” wobec Rosji”.
Ambasador Melnyk szybko zareagował na wkład Gabriela. Na Twitterze oskarżył go również o popełnianie błędów w stosunkach z Rosją i gazociągiem Nord Stream 2: „Ukrywasz SWOJĄ OSOBISTĄ odpowiedzialność POLITYCZNĄ w projekcie Putina Nord Stream 2, który rozpocząłeś jako wicekanclerz w 2015 roku”.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.