Wstępne rozmowy na temat wymiany pierścieni
Bund: „Istnieje stały strumień broni”
20.04.2022, 17:37
Według polityka Partii Zielonych Hofreitera, Niemcy spowalniają dostawy broni na Ukrainę. Rząd federalny to odrzuca: istnieje stałe wsparcie wojskowe. Ponadto planowana wymiana pierścieni jest już skoordynowana z partnerami NATO w Europie Wschodniej.
Mimo odwołania dostaw ciężkiego uzbrojenia z zapasów Bundeswehry rząd federalny nie widzi opóźnień w udzielaniu wsparcia militarnego Ukrainie. „Istnieje stały i ciągły napływ broni, amunicji i sprzętu na Ukrainę i ten przepływ nie powinien się zatrzymać” – powiedział rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Europejski polityk Zielonych Anton Hofreiter ostrzegał, że niechęć Niemiec grozi rozszerzeniem konfliktu w stylu wojny światowej.
Hebestreit powiedział, że Ukraina jest wspierana i unowocześniana przez wiele krajów. Wspomina o dostawach, które właśnie dotarły ze Stanów Zjednoczonych oraz zobowiązaniach z Wielkiej Brytanii, Holandii czy Polski. Niemcy pomagają „wszelkimi materiałami” i prowadzą rozmowy z ukraińskim Ministerstwem Obrony w sprawie organizacji kolejnych dostaw. „Nie mogę powiedzieć, że nastąpi opóźnienie” – powiedział rzecznik rządu.
Hofreiter powiedział wcześniej ZDF, że problem ze stanowiskiem Niemiec polega na tym, że „zwalniamy sankcje, spowalniamy dostawy broni i istnieje ryzyko, że wojna będzie się przeciągać coraz dłużej”. Ale wtedy niebezpieczeństwo staje się tym większe, „jako że inne kraje zostaną zaatakowane i wtedy pogrążymy się w przedłużającej się de facto III wojnie światowej”. Hofreiter nazwał względy rządu niemieckiego „dobrymi”, że kraje Europy Wschodniej powinny dostarczać Ukrainie i Niemcom znane rosyjskie i sowieckie systemy uzbrojenia, a następnie wypełnić luki wynikające z nowoczesnego sprzętu.
Wymiana pierścienia została zatwierdzona
Kanclerz federalny Olaf Scholz obiecał we wtorek dodatkowe wsparcie militarne i finansowe dla Ukrainy w walce z wojskami rosyjskimi. Zapewnił partnerom NATO w Europie Wschodniej, którzy mogliby dostarczać na Ukrainę sowiecką broń ze swoich starych zapasów, niemieckie wsparcie w zakupie części zamiennych.
Minister gospodarki Robert Habeck „z wyraźnym” zadowoleniem przyjął taką zasadę wymiany pierścieni. „Wszelki sprzęt i broń, które można szybko wykorzystać w innych krajach, są teraz dostarczane na Ukrainę, a Niemcy szybko wyślą zamienniki do tych krajów” – powiedział Habeck dla Rheinische Post. Rząd federalny „prowadzi dialog z przemysłem i partnerami międzynarodowymi na temat inteligentnych i szybko skutecznych rozwiązań”. Rzecznik rządu Hebestreit, zapytany, czy istnieją już konkretne porozumienia w sprawie tej wymiany pierścieni, powiedział: „Istnieją bardziej konkretne wstępne dyskusje na ten temat”. Rozmowy nie są jeszcze na tyle „aby były gotowe do podpisania”.
Bundeswehra: dostawa ciężkiej broni jest niemożliwa
Zastępca inspektora Bundeswehry, generał Markus Laubenthal, potwierdził na ZDF, że Bundeswehra nie może dostarczać ciężkiej broni. Rzecznik Federalnego Ministerstwa Obrony powiedział w Berlinie, że podstawowe systemy uzbrojenia są nadal potrzebne Bundeswehrze do wypełnienia mandatu parlamentarnego.
Przewodniczący grupy parlamentarnej SPD Rolf Mützenich był rozczarowany krytyką polityki kanclerza Scholza wobec Ukrainy przez koalicjantów. W liście do członków grupy parlamentarnej uznał, że „indywidualne komentarze i wystąpienia partii koalicyjnych” w debacie na temat dostaw broni są „gorzkie”. W nim Mützenich wezwał własną frakcję do zjednoczenia.
Wśród partnerów koalicyjnych Zielonych i FDP, oprócz Hofreitera, w szczególności polityk FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann od wielu dni krytykuje działania Scholza i naciska na większe wsparcie, w tym ciężką broń. Przewodniczący Komisji Obrony Bundestagu pochwalił zasadę wymiany pierścieni we wtorek wieczorem; von Scholz „jeszcze nic konkretnego nie znalazła”, skrytykowała jednocześnie.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.