Kijów Osiem tygodni po rozpoczęciu wojny agresji na Ukrainę armia rosyjska sprecyzowała swoje cele militarne. Rustam Minnekajew, pełniący obowiązki dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego, powiedział w piątek, że Rosja chce przejąć kontrolę nad całym Donbasem, a także południową Ukrainą. O tym informuje agencja Interfax.
Minnekajew wyjaśnił, że Rosja jest zainteresowana drogą lądową na krymski półwysep czarnomorski i dostępem do Naddniestrza. Wojska rosyjskie stacjonują w rejonie Naddniestrza, który oderwał się od Mołdawii. Minnekajew powiedział, że interesy ludności rosyjskojęzycznej muszą być również bronione w Naddniestrzu.
Jeśli Rosja przejmie kontrolę nad południem, Ukraina może stracić wszelki dostęp do światowych oceanów. Do tej pory nikt w rosyjskim kierownictwie wojskowym nie wydał tak konkretnego oświadczenia o celach wojny.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił komentarza w sprawie pytania o „rozszerzenie operacji”. Powołał się na Ministerstwo Obrony, które wcześniej zapowiadało, że skupi się na wschodniej Ukrainie. Tam regiony Ługańska i Doniecka muszą zostać całkowicie wyrwane spod kontroli Ukrainy.
Najlepsze prace dnia
Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.
Ukraina nazwała plany Rosji imperializmem. „Już tego nie ukrywają” – powiedziało na Twitterze Ministerstwo Obrony w Kijowie. Rosja „potwierdziła, że celem jej 'drugiej fazy’ wojny nie jest zwycięstwo nad mitycznymi nazistami, ale po prostu okupacja wschodniej i południowej Ukrainy”.
Wojska rosyjskie są jeszcze około 300 kilometrów od zdobycia całego wybrzeża Morza Czarnego. Przejechali już 250 kilometrów, w tym rejon Cherson. Stamtąd jest około 120 kilometrów do miasta Odessa, gdzie wojska rosyjskie mogą stawić czoła szczególnie silnemu ukraińskiemu oporowi.
Zdjęcia satelitarne pokazują masowe groby
Zdjęcia satelitarne wskazują na możliwy masowy grób w pobliżu miasta portowego Mariupol w południowo-wschodniej Ukrainie. Amerykański serwis fotograficzny Maxar rozesłał zdjęcia przedstawiające kilka grobów wykopanych na przedmieściach Manhusch.
Rada Miejska Mariupola i burmistrz Wadym Bojchenko twierdzą, że pochowanych jest tam do 9 tysięcy osób. Nie ma już rady miejskiej i burmistrza. Informacje nie mogły być zweryfikowane niezależnie.
Sytuacja w Mariupolu
Ukraina oskarża wojska rosyjskie o uniemożliwienie ludności cywilnej opuszczenia oblężonej huty Mariupol. „Rosjanie boją się szturmu na Azowstal, ale celowo i cynicznie nie wypuszczają cywilów” – powiedziała wicepremier Iryna Wierieszczuk dla kanału informacyjnego Telegram.
Eksperci brytyjskiego wywiadu podejrzewają, że w przypadku szturmu na hutę rosyjskie wojska powinny liczyć się z dużymi stratami. Zostało to ogłoszone przez Ministerstwo Obrony w Londynie. Według komunikatu prasowego decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina o ustanowieniu blokady wokół huty wskazuje na chęć powstrzymania ukraińskiego oporu w Mariupolu i uwolnienia sił rosyjskich do rozmieszczenia w innych częściach wschodniej Ukrainy.
Mariupol został otoczony tuż po wybuchu rosyjskiej wojny agresywnej dwa miesiące wcześniej. Tylko w zakładzie Azowstal kilkuset ukraińskich żołnierzy wciąż stawia opór. Według ukraińskich informacji jest z nimi również ok. 1000 cywilów.
Żadnego wypoczynku wielkanocnego na Ukrainie
Walki na Ukrainie trwają w czasie prawosławnych Świąt Wielkanocnych. Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Rosja odrzuciła propozycję zawieszenia broni w okresie świąt wielkanocnych. Pokazuje, czym jest wiara chrześcijańska i jedno z najszczęśliwszych i najważniejszych świąt dla władców Rosji, powiedział Selensky w swoim przekazie wideo każdego wieczoru w piątek wieczorem.
1000 ciał znalezionych w Kijowie
Policja twierdzi, że od czasu wycofania wojsk rosyjskich ponad trzy tygodnie temu w obwodzie kijowskim znaleziono ponad 1000 ciał. Szef policji na region wokół stolicy Kijowa, Andrij Nebytow, powiedział ukraińskiej telewizji. Zmarli to cywile.
Po wycofaniu się Rosji z regionu odkrycie setek ciał, z których część pochowano w masowych mogiłach, w Hostomelu, Irpinie, Buczy i Borodjance na północny zachód od stolicy wywołało międzynarodowy horror.
Według Biura Praw Człowieka ONZ na Ukrainie pojawiają się coraz większe oznaki zbrodni wojennych. Jak poinformowało w piątek w Genewie Biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet, rosyjskie siły bezkrytycznie ostrzeliwały i ostrzeliwały zaludnione obszary, zabijając cywilów i niszcząc szpitale, szkoły i inną infrastrukturę cywilną.
Putin przyjmuje sekretarza generalnego ONZ w Moskwie
W najbliższy wtorek prezydent Rosji Władimir Putin przyjmie w Moskwie sekretarza generalnego ONZ António Guterresa. António Guterres spotka się również z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem – poinformował w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Szef ONZ wcześniej poprosił o spotkanie z Putinem.
Guterres odwiedzi Moskwę w ramach wzmożonych wysiłków pokojowych w wojnie na Ukrainie. „Odbędzie robocze spotkanie i lunch z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Sekretarza generalnego przyjmie prezydent Władimir Putin – powiedziała rzeczniczka ONZ w Nowym Jorku.
Wcześniej Guterres wysłał listy do misji ONZ w Rosji i na Ukrainie, prosząc o spotkanie w stolicach tych krajów. Należy podjąć „pilne środki”, aby zaprowadzić pokój na Ukrainie. Szef ONZ wezwał niedawno do zawieszenia broni w wojnie na Ukrainie.
Po pobycie w Moskwie wydaje się obecnie całkowicie możliwe, że António Guterres pojedzie do Kijowa: „Jesteśmy w kontakcie z ukraińskim rządem w sprawie przygotowań do ewentualnych wizyt” – poinformował ONZ.
Scholz ostrzega, że Baerbock składa obietnice
W Niemczech w piątek kontynuowano debatę o nowych dostawach broni na Ukrainę. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) uzasadnił swoje niezdecydowane stanowisko w tej sprawie w wywiadzie dla „Spiegla”. „Nie może być wojny nuklearnej” – powiedział. „Robię wszystko, aby zapobiec eskalacji prowadzącej do trzeciej wojny światowej”.
>> Przeczytaj o tym: Wywiad z Olafem Scholzem – Nie będzie pokoju dyktowanego przez Rosję
Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przebywa w Wilnie, stolicy Litwy. Tam obiecała państwom bałtyckim większe zaangażowanie Niemiec w obronę wschodniej flanki NATO. „Jeżeli NATO zdecyduje, że obecność NATO powinna zostać zwiększona do siły brygady, to my w Republice Federalnej Niemiec wniesiemy do tego istotny wkład” – powiedział polityk Zielonych. „Zrozumiałem tutaj, że to konieczne. A potem wiodą tam Niemcy.
Baerbock zwrócił uwagę, że po wielokrotnych próbach osiągnięcia wspólnego bezpieczeństwa w Europie z Rosją jako partnerem, rosyjski prezydent Władimir Putin zmusza teraz NATO do obrania nowej drogi. „Dziś głównym problemem jest bezpieczeństwo Rosji”.
Więcej artykułów Handelsblatta o wojnie na Ukrainie
Prawie 370 000 uchodźców wojennych z Ukrainy w Niemczech
Liczba ukraińskich uchodźców wojennych przybywających do Niemiec stale rośnie. Jak poinformowało w piątek Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na Twitterze, od początku wojny 24 lutego policja federalna naliczyła 369 381 uchodźców. Są to głównie kobiety, dzieci i osoby starsze.
Tymczasem polscy pogranicznicy ponownie policzyli więcej osób wjeżdżających na Ukrainę niż wychodzących z sąsiedniego kraju na wschód. W czwartek z Polski na Ukrainę wyjechało 23 600 osób. Z drugiej strony w tym samym okresie z Ukrainy do Polski przyjechało 19 300 osób, czyli o jedenaście procent mniej niż dzień wcześniej.
Po: Możesz śledzić najnowsze wydarzenia na naszym blogu informacyjnym
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.