/zdjęcie sojusz, Jrg Carstensen
Berlin Liczba ukraińskich uchodźców wojennych przybywających do Niemiec gwałtownie rośnie. Według Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (BMI) do dzisiejszego popołudnia oficjalnie zarejestrowano ponad 5300 uchodźców, ale rzeczywista liczba może być znacznie wyższa.
Władze twierdzą, że zeszłej nocy pociągiem do Berlina przybyło około 1300 uchodźców. Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) pochwaliła wielką chęć pomocy Niemcom.
Ponieważ nie ma regularnych kontroli granicznych między Niemcami a sąsiednimi krajami UE, takimi jak Polska, faktyczna liczba przybyłych uchodźców z Ukrainy jest niepewna. Rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedział, że wiarygodna prognoza nie jest jeszcze możliwa ze względu na bardzo zagmatwaną sytuację na Ukrainie.
Ponownie podkreślił, że uchodźcy nie potrzebują wizy, jeśli przedstawią paszport biometryczny. Rzecznik powiedział, że w przypadku krajów związkowych i gmin w Niemczech trwają bardzo intensywne przygotowania do stworzenia zdolności rejestracyjnych.
Minister Faeser powiedział: Poczta nadreńska, można zaobserwować bardzo dużą chęć pomocy w obliczu niezrozumiałych cierpień, jakie Putin zadaje swoją zbrodniczą wojną agresyjną przeciwko Ukrainie. Rządy federalne, stanowe i lokalne, ale także wiele inicjatyw chciało wesprzeć uchodźców wojennych. „Jestem bardzo wdzięczny za tę ludzkość i solidarność, która jest wszędzie odczuwalna” – powiedział Faeser.
Do tej pory większość ukraińskich uchodźców pozostawała w krajach sąsiednich, zwłaszcza w Polsce. Spotkali się tam według agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR ponad 450 000 osób. Do tej pory z Ukrainy uciekło łącznie około 836 000 osób, podała organizacja.
W wywiadzie prasowym Faeser podkreślił niemieckie poparcie dla opieki nad uchodźcami w sąsiadujących z Ukrainą państwach. Pomoc zaczyna się teraz.
Organizacja Pomocy Technicznej (THW) poinformował, że zespoły rozpoznawcze i doradcze zostały wysłane do ambasad Niemiec w krajach sąsiadujących z Ukrainą w Polsce, Rumunii, Mołdawii i Słowacji. Eksperci zbadają sposoby pomocy na miejscu i nawiązania roboczych kontaktów z organizacjami krajowymi i międzynarodowymi. Dodatkowo THW przejęło ogólnokrajową koordynację i obsługę transportów pomocy z krajów związkowych na Ukrainę.
Uchodźcy, którzy chcą podróżować do Niemiec z krajów sąsiadujących z Ukrainą, mogą to zrobić pociągiem. Osoby z ukraińskimi paszportami lub dowodami osobistymi mogą teraz korzystać z około 40 dalekobieżnych pociągów międzynarodowych, aby podróżować do Niemiec z Polski, Austrii i Czech, jak donosi Deutsche Bahn.
Po stronie niemieckiej można bez biletu podróżować do Berlina, Drezna, Norymbergi i Monachium. Mogą również bezpłatnie korzystać ze wszystkich lokalnych pociągów w całych Niemczech.
Uchodźcy powinni początkowo mieć możliwość pozostania w UE przez dwa lata. Jest to przewidziane w planie awaryjnym Komisji Europejskiej. © afp/aerzteblatt.de
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.