ZAKOŃCZENIE: Komisarz europejski: obniżenie podatku VAT na energię nie jest najlepszym rozwiązaniem

BRUKSELA (dpa-AFX) – Według europejskiego komisarza ds. gospodarki Paolo Gentiloniego obniżenie podatku VAT nie jest najlepszym sposobem ochrony konsumentów przed wysokimi cenami energii. Chociaż łatwo jest obniżyć podatki od energii, jeśli ceny pozostaną wysokie, korzyści dla przedsiębiorstw i konsumentów są niepewne, napisał Gentiloni w liście do ministrów finansów UE w poniedziałek. „W szczególności obniżone stawki VAT mają złe wyniki w obniżaniu cen dla konsumentów, ponieważ obniżki podatków można zrównoważyć wyższymi stawkami za usługi komunalne”.



Zarabiaj więcej swoich pieniędzy!
Z wiodącym niemieckim biuletynem giełdowym boerse.de-Aktien-Ausblick. Zapytaj tutaj…

Również pod względem sprawiedliwości społecznej obniżki podatków nie są najskuteczniejszym rozwiązaniem, napisał Gentiloni. Zamiast tego szczególnie wysokie dochody z podatków lub nadwyżki zysków przedsiębiorstw energetycznych z powodu wysokich cen energii można wykorzystać do wspierania szczególnie dotkniętych gospodarstw domowych, przedsiębiorstw lub użytkowników dróg. Gentiloni ostrzegł również, że ulgi podatkowe na paliwa kopalne powinny obowiązywać tylko w perspektywie krótkoterminowej, aby nie zagrażać transformacji energetycznej.

Według Komisji większość krajów UE zdecydowała się w ostatnich miesiącach na obniżenie podatków w sektorze energetycznym, na przykład poprzez obniżenie podatku VAT lub obniżenie podatków na benzynę. W Niemczech podatek energetyczny od paliw musi zostać obniżony do europejskiego minimum na trzy miesiące, ale VAT na gaz i energię elektryczną musi pozostać bez zmian.

Gentiloni ostrzegł kraje UE, aby przestrzegały obowiązujących przepisów. Stany mogą obniżyć podatek od sprzedaży gazu, elektryczności i centralnego ogrzewania do minimum pięciu procent. Polska obecnie łamie tę zasadę: 1 lutego na pół roku całkowicie zwolniła z VAT gaz i nawozy. Zapytana komisja stwierdziła, że ​​monitoruje sytuację i jest w kontakcie z polskimi władzami.

Polityka podatkowa w UE jest przede wszystkim sprawą krajów, ale istnieją warunki ramowe, które każdy musi wdrożyć. Standardowa stawka VAT musi wynosić co najmniej 15%, obniżona stawka co najmniej 5%. Od początku kwietnia możliwe są zwolnienia z podatku VAT w niektórych obszarach, takich jak artykuły spożywcze i inne towary w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb./dub/DP/jha

Źródło: dpa-AFX

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *