Konsekwencje wojny na Ukrainie: Moskwa nie dostarcza już gazu do Polski i Bułgarii

Do: 26.04.2022 23:28

Gazprom wstrzymuje wszelkie dostawy gazu do Polski i Bułgarii. Polska odmówiła spełnienia rosyjskiego żądania zapłaty w rublach. Prezydent Morawiecki mówi o możliwej próbie szantażu.

Rosyjski państwowy Gazprom wstrzyma od środy wszelkie dostawy gazu do Bułgarii i Polski. Bułgarska spółka gazowa Bulgargas została poinformowana, że ​​Gazprom wstrzyma dostawy gazu ziemnego od 27 kwietnia – poinformowało sofijskie ministerstwo gospodarki.

Bułgarski rząd odrzucił rosyjską propozycję zapłaty za gaz w dwuetapowej procedurze. To narusza obowiązujące traktaty i stanowi poważne ryzyko dla Bułgarii – przekonywała. Między innymi istnieje ryzyko, że Bułgaria zapłaci, ale nie zostanie dostarczona. Z pomocą firm państwowych poszukuje się alternatyw dla dostaw rosyjskich.

Bułgaria, licząca około 6,5 miliona mieszkańców, pokrywa ponad 90% swojego zapotrzebowania na gaz dzięki importowi z Rosji. Rząd zapewnił, że na razie nie będzie ograniczeń w dostawach gazu do gospodarstw domowych.

Polska stwierdza naruszenie umowy

Polska wcześniej zapowiedziała, że ​​Gazprom przestanie dostarczać rosyjski gaz gazociągiem jamalskim. Polska spółka gazowa PGNiG poinformowała w Warszawie, że została poinformowana przez rosyjski koncern gazowy Gazprom. Według PGNiG jest to naruszenie umowy, za które można dochodzić odszkodowania. Grupa podejmie również działania w celu zabezpieczenia dostaw gazu zgodnie z ustaleniami umownymi. PGNiG ma wieloletnie kontrakty z Gazpromem, które wygasają w tym roku.

Rosja zagroziła odcięciem dostaw gazu do krajów europejskich, jeśli nie zapłacą za import w rublach, o co prosili od marca. Polska następnie wielokrotnie oświadczała, że ​​nie chce przychylić się do wniosku. Ze swojej strony Komisja Europejska zwróciła się do importerów gazu w UE o dalsze płacenie w uzgodnionej w umowie walucie. W 97% przypadków jest to euro lub dolar.

Olaf Bock, ARD Warszawa i Uli Meerkamm, ARD Berlin, o pierwszych reakcjach na odcięcie dostaw gazu do Rosji

tematy dnia 22:30, 26 kwietnia 2022

sankcje wobec Rosji

Gazprom znajduje się na niedawno opublikowanej liście rosyjskich firm i oligarchów, których aktywa mogą zostać zamrożone na mocy nowego prawa o sankcjach. Polska zastosowała te środki karne niezależnie od sankcji, jakie kraje UE wspólnie nałożyły na Rosję. Planowane są inne możliwe sankcje energetyczne wobec Rosji. Na początku sierpnia w UE zacznie obowiązywać embargo na węgiel na Rosję. Niektóre państwa członkowskie UE postulują rozszerzenie embarga na rosyjską ropę i gaz.

Podczas wizyty w Warszawie federalny minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że zakłada, iż Niemcy mogą w ciągu kilku dni uniezależnić się od rosyjskich dostaw ropy.

Morawiecki: To może być próba szantażu

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział wcześniej – po spotkaniu z kanclerzem Olafem Scholzem w Berlinie: „Otrzymywaliśmy groźby od Gazpromu wstrzymania dostaw gazu”. Może Rosja próbuje w ten sposób szantażować Polskę.

Polska z wyprzedzeniem przygotowała się jednak do dywersyfikacji dostaw gazu. Gospodarka nie jest zagrożona. Magazyny gazu są zapełnione w 76%. Z reguły gaz z Rosji nie jest transportowany do Niemiec gazociągiem jamalskim.

Polska od lat stara się zmniejszyć tradycyjnie dużą zależność od dostaw ropy i gazu z Rosji. W październiku, a więc na początku kolejnego sezonu grzewczego, ma zostać oddany do użytku Baltic Pipe – konkurencyjny produkt kontrowersyjnego niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream – i przez Danię dostarczać norweski gaz do Polski.

Z informacją Jana Pallokata, ARD Studio Warszawa

Polska czuje się dobrze przygotowana na zamknięcie dostaw gazu z Rosji

Jan Pallokat, ARD Warszawa, 27 kwietnia 2022 00:05

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *