ETS: sędziowie w komunistycznej Polsce nie są automatycznie stronniczy

LUKSEMBURG (dpa-AFX) – Po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości sędziowie w komunistycznej Polsce nie powinni automatycznie kwestionować swojej niezawisłości i bezstronności. Sam fakt, że sędzia rozpoczął swoją kadencję w reżimie komunistycznym przed 1989 r., nie wystarczy, by podważyć jego niezawisłość i bezstronność, orzekł we wtorek TSUE w Luksemburgu (sprawa C-132/20).



Zarabiaj więcej swoich pieniędzy!
Z wiodącym niemieckim biuletynem giełdowym boerse.de-Aktien-Ausblick. Zapytaj tutaj…

Sąd wskazał, że Polska weszła do UE i jej wartości w 2004 roku „bez tego, że polscy sędziowie zostali powołani w czasie, gdy to państwo członkowskie nie było jeszcze demokratyczne, nie spowodowałoby trudności w tym zakresie”, ETS powiedział Z.

Tłem dla postępowania jest toczący się w polskim sądownictwie spór o legitymację poszczególnych sędziów i całych izb – a także obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, która tych sędziów powołuje. Mimo międzynarodowej krytyki polski narodowo-konserwatywny rząd PiS od lat restrukturyzuje wymiar sprawiedliwości, wywierając presję na sędziów. Komisja Europejska już wielokrotnie skarżyła się na reformy, z których część została unieważniona przez TSUE.

Wtorkowe orzeczenie dotknęło również dwóch innych sędziów apelacyjnych powołanych w latach 2000-2018. Zdaniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego skład KRS biorącej udział w nominacji nie był w tym okresie przejrzysty i niekonstytucyjny.

TSUE wyjaśnił, że polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2017 r., że w omawianym okresie skład Krajowej Rady Sądownictwa był niezgodny z Konstytucją. Trybunał Konstytucyjny nie orzekł jednak o niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. „Ta niekonstytucyjność jako taka nie wystarcza zatem, aby zakwestionować niezawisłość i bezstronność ówczesnej KRS (Krajowej Rady Sądownictwa), a tym samym sędziów, którym pomógł wymienić.”/wim/DP /ngu

Źródło: dpa-AFX

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *