Dzień wojny w skrócie
Bundestag głosuje za dostawą ciężkiej broni – Ukraina grozi zbombardowaniem Rosji
28.04.2022, 21:29
Operacje bojowe na wschodniej Ukrainie nadal nasilają się, a Rosja przenosi więcej sił do Donbasu. Tymczasem Ukraina grozi zbombardowaniem terytorium Rosji. Sekretarz generalny ONZ Guterres odwiedza Bucza i prosi o pomoc Rosji w zbadaniu ewentualnych zbrodni wojennych. Bundestag wyraźnie głosuje za dostawą ciężkiej broni. Prezydent USA Joe Biden również chce przeznaczyć kilka miliardów dolarów na wsparcie Ukrainy. 64 dzień wojny w skrócie:
Rosną rosyjskie ataki na wschodzie
Według Sztabu Generalnego w Kijowie rosyjskie siły zbrojne znacząco przyspieszają ataki na wschodniej Ukrainie. Rosyjscy okupanci intensywnie atakowali praktycznie ze wszystkich stron i ostrzeliwali cele, poinformował sztab generalny stolicy Ukrainy. Dodał, że Moskwa koncentruje dodatkowe siły w pobliżu Izyum w obwodzie charkowskim, aby otoczyć obrońców Ukrainy na wschodzie. Prawie całkowity podbój portowego miasta Mariupol uwolnił także wojska rosyjskie, które zostały teraz rozmieszczone na innych frontach.
Apel dramatyczny Mariupola
Pozostali w portowym mieście bojownicy ukraińscy wystosowali dramatyczny apel do władz ukraińskich i wezwali pomoc. „Wzywam przywódców wojskowo-politycznych do podjęcia zdecydowanych działań w celu przełamania blokady lub ewakuacji wszystkich, którzy mają nadzieję i wierzą w swoją ojczyznę” – powiedział w przesłanym wideo zastępca dowódcy Światosław Palamar. Bojownicy coraz częściej zastanawiają się, dlaczego Kijów nie dotrzymuje obietnic. „Kto może na to odpowiedzieć: dlaczego jesteśmy sami przeciwko artylerii, statkom i samolotom?
Naddniestrze oskarża Ukrainę o ataki
Napięcia rosną również poza Ukrainą. Rosja postrzega ostatnie incydenty w Naddniestrzu jako próbę wciągnięcia separatystycznego regionu Mołdawii w konflikt ukraiński. Rzeczniczka MSZ Moskwy Maria Zacharowa powiedziała: We wtorek, po doniesieniach o atakach w Naddniestrzu, Rosja zagroziła interwencją na terenie, na którym stacjonują rosyjscy żołnierze od końca Związku Radzieckiego. Władze Naddniestrza oskarżyły Ukrainę o ataki na samozwańczą republikę we wschodniej Mołdawii. Według władz kijowskich obawia się, że Rosja chce wykorzystać Naddniestrze jako pomost dla dalszych postępów wojskowych.
Ukraina grozi zbombardowaniem terytorium Rosji
Zamiast przypuścić ataki na separatystyczną republikę, Ukraina zagroziła celowaniem w cele na rosyjskiej ziemi. „Rosja zaatakowała i zabiła cywilów” – napisał na Twitterze ukraiński doradca prezydenta Mychajło Podolak. „Ukraina będzie się bronić w każdy możliwy sposób, łącznie z atakami na rosyjskie obozy i bazy zabójców. Świat uznaje to prawo”. W ten sposób Ukraina ogłosiła ataki na cele w Rosji. Niedawno na terenach przygranicznych Rosji wybuchło kilka pożarów, podczas których zniszczono składy paliw. Rosyjscy przywódcy oskarżają Ukrainę m.in. o ataki z użyciem helikopterów. Ukraina do tej pory temu zaprzeczała, ale może teraz zmienić swoją strategię.
António Guterres prosi Rosję o pomoc w zbadaniu Bucha
W wyrazie solidarności z Ukrainą, sekretarz generalny ONZ António Guterres odwiedził przedmieścia Kijowa i dalej Borodianka, gdzie siły ukraińskie twierdzą, że siły rosyjskie popełniły okrucieństwa wobec ludności cywilnej. W Buczy Guterres wezwał Moskwę do współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w celu zbadania ewentualnych zbrodni wojennych.
Ukraina prowadzi śledztwo w sprawie dziesięciu rosyjskich żołnierzy
Tymczasem ukraińskie sądownictwo wszczęło śledztwo w sprawie dziesięciu rosyjskich żołnierzy za rzekome zbrodnie wojenne na kijowskim przedmieściu Bucza. Członkowie 64. zmotoryzowanej brygady piechoty rosyjskiej są oskarżani m.in. o „okrutne traktowanie ludności cywilnej”, powiedział Telegramowi prokuratura. Podobno brali cywilów jako zakładników i czasami torturowali ich w celu uzyskania informacji o ukraińskich bojownikach. Są też oskarżani o liczne grabieże.
Wprowadzenie rubla w Chersoniu od 1 maja
Powołani przez Rosję przywódcy chcą trwale oddzielić region Cherson na południu Ukrainy od państwa. „Kwestia przywrócenia regionu Chersoniu nazistowskiej Ukrainie nie wchodzi w rachubę” – powiedział Kirill Stremousov z promoskiewskiej administracji rosyjskiej agencji państwowej Ria Novosti. „To niemożliwe.” Jak wyjaśnił wtedy Stremusov, nie będzie referendum w sprawie statusu południowego regionu Ukrainy. Krokiem do scementowania tego procesu jest wprowadzenie rubla jako środka płatniczego od 1 maja. Stremusov powiedział, że powinien obowiązywać okres przejściowy do czterech miesięcy, podczas którego można wykorzystać ukraińską hrywnę.
Wyraźna większość w Bundestagu na dostawę ciężkiej broni
Zdecydowaną większością niemiecki Bundestag przyjął koalicyjny i związkowy wniosek w sprawie wojny na Ukrainie, w którym domaga się m.in. dostawy ciężkiej broni. Za wnioskiem „Obrona pokoju i wolności w Europie – wszechstronne wsparcie dla Ukrainy” głosowało 586 posłów, 100 przeciw, 7 wstrzymało się, jak zapowiedział wicemarszałek Sejmu Wolfgang Kubicki. Podczas debaty frakcje Die Linke i AfD ogłosiły, że odrzucą kandydaturę.
Biden apeluje o miliardową pomoc dla Ukrainy
Stany Zjednoczone, zdecydowanie największy dotychczasowy zwolennik Ukrainy, również chcą uwolnić więcej środków dla tego kraju. Prezydent USA Joe Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów na pomoc Ukrainie w walce z Rosją. Urzędnik amerykański powiedział, że 20 miliardów dolarów pomocy wojskowej trafi na Ukrainę. „Oznacza to, że do narodu ukraińskiego trafia broń i amunicja”.
Rosja grozi ukraińskim fanom
Nic dziwnego, że Rosja ostrzegała przed dostarczaniem ciężkiej broni na Ukrainę. Zagroziłoby bezpieczeństwu na kontynencie europejskim, powiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow. Miał na myśli wypowiedzi brytyjskiej minister spraw zagranicznych Liz Truss. Ten ostatni oświadczył niedawno, że nie wystarczy już zaopatrywanie Ukrainy w tzw. broń defensywną. Aktualne zapowiedzi USA i zatwierdzony wniosek o dostarczenie broni ciężkiej do Bundestagu mogły mieć inne powody.
Trzy miliony Ukraińców uciekło do Polski
Trzy miliony ludzi szukało schronienia w sąsiedniej Polsce od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę. Poinformowała o tym polska straż graniczna. W środę granicę Polski przekroczyło 24 800 osób, o 16% więcej niż dzień wcześniej. W przeciwnym kierunku w środę granicę przekroczyło 18 400 osób. Od początku wojny na Ukrainę wjechało 904 000 osób. Według władz większość z nich to obywatele Ukrainy. Udawali się głównie na tereny zajęte przez armię ukraińską.
Większość Niemców przeciwko embargo gazowemu
Debata o odcięciu dostaw rosyjskiej energii nadal dominuje w debacie w Niemczech. 39% Niemców opowiedziało się za całkowitą rezygnacją z rosyjskiego gazu, a także zaakceptowałoby wąskie gardła w dostawach i podwyżki cen. To wynik najnowszego barometru trendów RTL/ntv. Jednak większość, 56%, głosowała przeciwko pełnemu bojkotowi gazu. W porównaniu partyjnym tylko zwolennicy Zielonych opowiadali się za nieużywaniem rosyjskiego gazu. Obecnie jednak coraz bardziej prawdopodobne wydaje się embargo na rosyjską ropę przez państwa UE.
Więcej artykułów o wojnie ukraińskiej
Wszystkie późniejsze wydarzenia można przeczytać na naszym live tickerze dotyczącym wojny na Ukrainie.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.