Spór o dostawy gazu: Rosja po raz pierwszy odrzuca płatności z Niemiec

Po raz pierwszy rosyjski Gazprombank odrzucił płatność Niemiec i Austrii za gaz ziemny. Płatności te były należne za część kwietniowych i majowych dostaw gazu ziemnego dokonanych wcześniej z Gazprom Marketing & Trading Ltd. (GM&T) zostało uzgodnione w umowie.

Do niedawna GM&T była zarządzana przez niemiecką spółkę zależną rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom. Jednak pod koniec marca rosyjska firma nieoczekiwanie zakończyła swój udział w niemieckiej spółce Gazprom Germania GmbH. Od tego czasu GM&T jest w rękach niemieckich.

[Alle aktuellen Nachrichten zum russischen Angriff auf die Ukraine bekommen Sie mit der Tagesspiegel-App live auf ihr Handy. Hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen.]

Teraz firma próbowała zapłacić za dostawy gazu przez konto Gazpromu, jak donosi portal informacji finansowej „Bloomberg”. Według „Bloomberga” firma chciała nawet skorzystać z tzw. konta rublowego w Gazprombanku, czego od kilku tygodni domaga się Rosja. Idea, która się za tym kryje: pieniądze w euro, a następnie zamieniane na ruble.

Według „Bloomberga” GM&T prowadzi obecnie rozmowy z Gazprombankiem w celu wyjaśnienia sytuacji.

Federalne Ministerstwo O gospodarce i klimacie informuje „Spiegel”.że płatności zostały odrzucone z powodu „niejasności w przetwarzaniu”. Odrzucona płatność dotyczy tylko „marginalnych ilości gazu, około 0,2% ilości rosyjskiego importu do Europy”, według ministerstwa, według „Spiegla”. Tę ilość można zastąpić zakupami na rynku, bezpieczeństwo dostaw jest nie zagrożone.

Pomimo niewielkiej ilości, sprawa pokazuje, jak napięta jest obecnie sytuacja w zakresie dostaw energii. Ruch ten ma miejsce zaledwie dzień po tym, jak Rosja ogłosiła, że ​​przestanie dostarczać gaz do Polski i Bułgarii. Było to odpowiedzią na prośbę Putina pod koniec marca, aby w przyszłości gaz był opłacany w rublach.

Niektórzy europejscy handlowcy płacą za rosyjski gaz w rublach

Jak dotąd tylko kilku europejskich detalistów spełniło prośbę. „Niektórzy kupcy, może więcej niż pięciu, zaczęli płacić” – powiedziały agencji Reuters dwie osoby zaznajomione z tą sprawą. Do tej pory nie miało to miejsca w przypadku dużych klientów.

Polska tymczasem domaga się od UE kar dla państw członkowskich, które płacą za rosyjski gaz w rublach. „Liczymy na konsekwencje dla tych krajów i zniesienie płacenia rubli” – powiedziała Polsat News minister klimatu Anna Moskwa. Gazprom i pełne przestrzeganie obowiązujących sankcji.

Minister zwraca uwagę, że głównymi przeciwnikami zaostrzenia działań wobec Rosji są Austria, Niemcy i Węgry. Polska odmawia płacenia za import rosyjskiego gazu w rublach i nie jest już dostarczana. Nie jest jasne, czy inne kraje europejskie, które tak jak Polska odmawiają płacenia w rublach, wkrótce ograniczą dostawy gazu.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *