Wiadomości z Ukrainy: Embargo na ropę naftową wobec Rosji – „Putin od dawna zawiódł”

  1. Strona główna
  2. Polityka

Utworzony:

Z: Kim Hornickel, Helena Gries, Teresa Toth, Katja Thorwarth, Max Schäfer, Nail Akkoyun, Andreas Schmid, Marvin Ziegele, Andreas Apetz, Lucas Maier

UE planuje embargo na ropę na Rosję. OPEC+ spotka się w czwartek, aby omówić konsekwencje: ticker.

  • Spotkanie OPEC+: Jak kraje produkujące ropę reagują na embargo na ropę na Rosję?
  • UE planuje embargo: Habeck spodziewa się wzrostu cen ropy z powodu konfliktu na Ukrainie.
  • Wszystkie wydarzenia dyplomatyczne wojny ukraińskiej na naszym pasku.

+++ 9:15: Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu Michael Roth (SPD) postrzega proponowane embargo naftowe wobec Rosji jako wyraźny znak „determinacji i jedności” Unii Europejskiej. „Daje również jasno do zrozumienia, że ​​zamierzamy raz na zawsze zerwać stosunki energetyczne z Rosją” – powiedział Roth w czwartek w ZDF „Morgenmagazin”. Rosyjskie kasy państwowe zasilane są głównie dochodami z dostaw ropy „i powinniśmy jak najszybciej postawić wyraźny przystanek”.

Roth powiedział dalej: „Putin i Rosja od dawna zawiedli na Ukrainie”, Ukraina może nawet wygrać tę wojnę. Brutalna rosyjska akcja była przede wszystkim „aktem desperacji”, powiedział Roth. To także znak, że wsparcie militarne ze strony Ukrainy i zachodnie sankcje oddziałują na Rosję.

Negocjacje z Ukrainą: OPEC + spotyka się w sprawie embarga na ropę

Aktualizacja na czwartek 5 maja o godz. 6:35: Biorąc pod uwagę planowane przez UE embargo na ropę na Rosję, rynki z niecierpliwością wyczekują spotkania krajów produkujących ropę w ramach grupy OPEC+ w czwartek w Wiedniu. Walid Koudmani, analityk XTB, powiedział AFP, że OPEC+ „prawdopodobnie utrzyma swój plan pomimo ciągłej niestabilności spowodowanej konfliktem rosyjsko-ukraińskim”. Nie jest jednak jasne, kiedy nadejdzie ogólnounijne embargo na dostawy z Rosji.

Selenskyj odrzuca zawieszenie broni – według Scholza Putin „przeliczył się”

+++ 18:20: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dał jasno do zrozumienia, że ​​nie będzie porozumienia z Moskwą, które pozwoliłoby rosyjskim wojskom pozostać na okupowanych terytoriach. Wojna może się skończyć tylko wtedy, gdy Rosja porzuci swoje obecne pozycje, powiedział uczestnikom wydarzenia Wall Street Journal. W przeciwnym razie nie można podpisać porozumienia o zawieszeniu broni, powiedział prezydent.

Władimir Putin musi pogodzić się z ciężkimi stratami i oporem w wojnie ukraińskiej. © Alexander Zemlianitchenko/dpa

+++ 16:15: Unia Europejska chce zwiększyć presję na Rosję w wojnie z Ukrainą embargiem na ropę – ale planowane sankcje dzielą kraje członkowskie. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen zaproponowała w środę szósty pakiet sankcji wobec państw UE, ze stopniowym zakazem importu ropy naftowej i produktów naftowych do końca roku. Węgry natychmiast zgłosiły zastrzeżenia, a Słowacja i Czechy również nalegały na poprawę.

Jednak państwa UE mogą zatwierdzić sankcje tylko jednogłośnie. Według informacji agencji informacyjnej AFP Kreml powiedział, że nowe środki karne bardziej zaszkodzą UE niż Rosji. „Koszt sankcji dla obywateli europejskich będzie rósł z dnia na dzień” – powiedziała Moskwa.

Negocjacje w konflikcie ukraińskim: Steinmeier sygnalizuje chęć rozmowy

+++ 15:15: Prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier obiecał Ukrainie dodatkową pomoc niemiecką i jednocześnie podkreślił chęć rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. „My, Niemcy, całym sercem wspieramy Ukrainę”, powiedział Steinmeier w środę (4 maja) w Bukareszcie po spotkaniu z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Wyraża to poparcie podczas wizyt takich jak w Rumunii – „i oczywiście także w zamian z moim ukraińskim odpowiednikiem, jeśli to możliwe”.

Prezydent Federalny Steinmeier
Prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier. © M. Popov/Imago Images

W połowie kwietnia Ukraina zwolniła Steinmeiera, wywołując spore zamieszanie. Prezydent federalny faktycznie chciał odwiedzić Kijów z szefami państw Polski i krajów bałtyckich. Kanclerz federalny Olaf Scholz (SPD) podał odwołanie jako powód, dla którego sam nie jechał do Kijowa mimo kilkukrotnego zapraszania. Steinmeier kilkakrotnie próbował bezskutecznie skontaktować się z Selenskyj telefonicznie. We wtorek lider CDU Friedrich Merz został przyjęty przez Selenskyja w Kijowie.

Ukraińskie negocjacje wojenne: Scholz mówi, że Putin „całkowicie przeliczył się”

+++ 14:45: Kanclerz Olaf Scholz oskarżył rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o „całkowitą błędną kalkulację” w wojnie agresji przeciwko Ukrainie. Jest jasne, że „Putin całkowicie przeliczył swoją brutalną wojnę agresywną” – podkreślił kanclerz po Radzie Ministrów w Mesebergu, według informacji Tagesschau. Skutkiem ataku na Ukrainę było „silniejsze NATO, silniejsza organizacja bezpieczeństwa także we wschodnich państwach obszaru NATO. To, co otrzymał, to zjednoczona Unia Europejska.

+++ 13:45: UE rozważa „znaczny wzrost” wsparcia wojskowego dla Mołdawii. O tym informuje niezależny portal informacyjny Kijowa. Przewodniczący Rady UE Charles Michel powiedział, że rozważają lepsze wsparcie militarne Mołdawii – w tym sprzęt wojskowy i cyberobronę.

Ukraińskie negocjacje wojenne: UE planuje embargo – Habeck spodziewa się wzrostu cen ropy

+++ 13:00: Planowane przez UE embargo na import rosyjskiej ropy doprowadzi do dalszego wzrostu cen energii, zdaniem ministra gospodarki Roberta Habecka. „Oczywiście niedobór ropy na światowym rynku początkowo prowadzi do wyższych cen”, powiedział Habeck po środowym posiedzeniu gabinetu federalnego przy zamkniętych drzwiach na zamku Meseberg w Brandenburgii.

Habeck zaznaczył, że plany UE przewidują okres przejściowy na wdrożenie embarga na ropę. „Okres przejściowy jest wystarczająco długi, abyśmy podjęli wszelkie niezbędne środki ostrożności w celu stworzenia alternatyw dla rosyjskiej ropy w Niemczech” – powiedział. Dodał: „Oczywiście w tej sytuacji nie możemy zagwarantować, że nie będzie stagnacji, zwłaszcza na poziomie regionalnym”.

Negocjacje w wojnie ukraińskiej: Węgry mają silne zastrzeżenia do embarga na ropę

+++ 12:30: Węgry wyraziły zdecydowane zastrzeżenia do planów UE dotyczących embarga na ropę naftową wobec Rosji. Budapeszt nie widzi w propozycji Komisji Europejskiej zapisu, który „gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne Węgier”, skrytykował rząd w Budapeszcie w oświadczeniu przesłanym w środę agencji informacyjnej AFP. Na pytanie, czy oznacza to bezpośrednie odrzucenie propozycji, służba prasowa węgierskiego rządu początkowo nie odpowiedziała.

Negocjacje w wojnie ukraińskiej: Baerbock zapowiada wyjazd do Kijowa

+++ 11 rano: Po wyjeździe do Kijowa lidera opozycji Friedricha Merza wciąż nie wiadomo, kiedy odbędzie się pierwsza od początku wojny wizyta niemieckiego urzędnika rządowego na Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock już zapowiedziała wyjazd, ale w środę odmówiła podania szczegółów. „Takie wyjazdy są starannie przygotowywane, ale nie są to wyjazdy turystyczne” – powiedziała na marginesie posiedzenia gabinetu w Mesebergu pod Berlinem. Dlatego daty podróży nie byłyby ogłaszane.

Polityk Zielonych powiedział również, że zaproszenie prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera utrudniło rządowe planowanie podróży. Aby to zrobić, musisz „przeorganizować wszystko” i zobaczyć „co ma największy sens”.

Wojna ukraińska: Niemcy badają dostawy ciężkiej broni

+++ 10:15: Rząd Federalny nadal bada dostawy ciężkich artylerii z zasobów Bundeswehry na Ukrainę. Dyskutuje się z sojusznikami, czy Ukraina może być wspierana przez pięć z około 40 operacyjnych niemieckich czołgów Panzerhaubitzen 2000, powiedziała minister obrony Christine Lambrecht na uboczu posiedzenia gabinetu w Schloss Meseberg pod Berlinem w środę. Polityk SPD podkreślił też: „Nie podjąłem decyzji o dostarczaniu takich haubic”.

Już zdecydowano, że Bundeswehra będzie uczyć ukraińskich żołnierzy obsługi samobieżnych haubic w Idar-Oberstein w Nadrenii-Palatynacie. Są to początkowo bronie, które zostały już mocno obiecane przez partnera NATO, Holandię.

Rozmowy wojenne na Ukrainie: największy rosyjski bank musi zostać wyrzucony z Swift

+++ 09:00: Oprócz embarga na ropę, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potwierdziła w środę rano plany sankcji wobec innych rosyjskich banków. Największy rosyjski bank Sbierbank i dwa inne rosyjskie banki mają zostać wyłączone ze Swift. Von der Leyen powiedziała to w przemówieniu do Parlamentu Europejskiego w środę rano. „W ten sposób uderzamy w banki istotne dla rosyjskiego systemu finansowego i ograniczamy zdolność Putina do dalszego niszczenia” – powiedziała. „To cementuje całkowitą izolację rosyjskiego sektora finansowego od globalnego systemu”.

UE chce również zbanować trzech innych rosyjskich nadawców publicznych po RT i Sputniku. Von der Leyen powiedział, że zostaną pozbawieni częstotliwości transmisji. Nie mogliby redystrybuować swoich treści w UE, czy to za pośrednictwem kabla, satelity, internetu czy aplikacji na smartfony. Ponadto europejscy audytorzy, konsultanci i tzw. spin-docs nie powinni już dłużej pracować dla rosyjskich firm i Kremla prezydenta Władimira Putina.

Osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne na Ukrainie powinny zostać objęte sankcjami europejskimi. von der Leyen przedstawiła również analogiczną propozycję dla państw UE. Prowadzi się listę wysokich rangą oficerów i innych osób, które popełniły zbrodnie wojenne w Buczy i są odpowiedzialne za nieludzkie oblężenie miasta Mariupol, powiedział Niemiec.

Wojna na Ukrainie: UE wysyła sygnał rosyjskim zbrodniarzom wojennym

W ten sposób wszyscy „żołnierze kremlowscy” otrzymali kolejny wyraźny sygnał: „Wiemy, kim jesteś i zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. UE nałożyła grzywny na ponad 1000 osób za agresję Rosji na Ukrainę.

+++ 08:45: Thorsten Frei, pierwszy sekretarz parlamentarny Unii w Bundestagu, opowiedział się za dostarczeniem Ukrainie transporterów opancerzonych. Choć decyzja o dostawie czołgu Gepard na Ukrainę była „wielkim krokiem naprzód”, to na razie jest tylko zapowiedzią. Co więcej, czołg „nawet dostarczony, nie jest od razu gotowy do użycia przez Ukraińców”, powiedział Frei w środę rano w „Frühstart” na ntv. „Dlatego uważam, że nie powinno się na tym poprzestać, ale wymaga też dostarczenia transporterów opancerzonych i czołgów bojowych” – powiedział polityk CDU.

Pierwsze sprawozdanie za środę 4 maja o godzinie 8:15: Według sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena rosyjska inwazja na Ukrainę zaostrza problemy Zachodu. Jako przykład minister przywołał ceny ropy, pszenicy i nawozów w Stanach Zjednoczonych. Te gwałtownie wzrosły. Ponadto, zdaniem Blinkena, ważne rynki eksportowe nie są już dostępne dla krajów zachodnich. To bardzo osłabia gospodarkę.

(kh/hg/as/marv/lm/ms/nak z dpa/AFP)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *