„Jestem bardzo wdzięczny polskiemu rządowi za przyjęcie ludzi tutaj w tak wzorowy sposób i zapewnienie im teraz dostępu do środków wsparcia i systemu socjalnego w Polsce z dzisiejszym ustawodawstwem” – mówi Faeser. Pomoc dla krajów sąsiadujących z Ukrainą jest koordynowana przez UE. W Niemczech, oprócz Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Klęsk, zaangażowane są również THW i Niemiecki Czerwony Krzyż.
Ponad dwa miliony ludzi uciekło
Większość z ponad dwóch milionów osób, które uciekły z kraju od rozpoczęcia rosyjskiego ataku na Ukrainę dwa tygodnie temu, mieszka w Polsce, Mołdawii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji. Ale z każdym dniem przybywa też Ukraińców do Niemiec. Po dwóch tygodniach wojny w tym kraju zarejestrowano prawie 100 000 uchodźców wojennych. Rzeczywista liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ wielu Ukraińców przebywa z krewnymi i przyjaciółmi i na początku nawet nie zgłasza się do władz. Inni podróżują do innych krajów europejskich.
Fakt, że uchodźcy wojenni początkowo szukają schronienia w krajach sąsiednich, niekoniecznie oznacza, że pozostaną tam na dłuższą metę. Na przykład po rozpoczęciu wojny domowej w Syrii wielu Syryjczyków uciekło do Turcji, Libanu, Jordanii i Iraku. Dopiero po latach, gdy stopniowo tracili nadzieję na szybki powrót, wielu z nich przeniosło się do krajów Unii Europejskiej. Jednym z głównych powodów, dla których stracili wszelką nadzieję na życie w pokoju i bezpieczeństwie w Syrii w 2015 roku, było rozmieszczenie rosyjskich sił zbrojnych wraz z oddziałami prezydenta Baszara al-Assada.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.