Kijów Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dostrzega znaczne postępy w wysiłkach na rzecz zabezpieczenia międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla swojego kraju. Mogłoby to zapewnić polityczną neutralność Ukrainy, której domagała się Moskwa w okresie powojennym.
Tymczasem wicepremier Iryna Wierieszczuk negocjuje ze stroną rosyjską nietypową umowę wymiany – rosyjscy jeńcy wojenni na ciężko rannych ukraińskich żołnierzy z fabryki Azowstal w Mariupolu.
„Negocjujemy z wiodącymi narodami świata, aby dać Ukrainie zaufanie do bezpieczeństwa na nadchodzące dziesięciolecia” – powiedział Zełenski w swoim codziennym przemówieniu wideo w środę wieczorem. Temat ten był m.in. dyskutowany 8 maja podczas spotkania G7, w którym po raz pierwszy uczestniczyła Ukraina.
„Teraz po raz pierwszy w historii naszego państwa można zarejestrować takie gwarancje” – powiedział Zełenski. I to nie w memorandach czy niejasnych sformułowaniach, „ale w konkretnych gwarancjach”. Są też „nie tylko prawomocne, ale także sformułowane w taki sposób, aby było jasne: co konkretnie, kto konkretnie i jak konkretnie (Ukraina) jest gwarantowana”.
Najlepsze prace dnia
Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.
Armia rosyjska rozpoczęła ofensywę na Ukrainę 24 lutego. Jednym z postulatów Moskwy o zakończenie działań wojennych jest wyraźne przywiązanie Kijowa do neutralności politycznej, dla której państwo to zabiega o silne gwarancje bezpieczeństwa międzynarodowego.
Kijów oferuje Rosji umowę zamiany Mariupola
Ukraińscy przywódcy proponują rosyjskim wojskom wymianę ostatnich obrońców miasta portowego okopanego w hucie Azowstal w Mariupolu. „Na początku zaproponowaliśmy Rosjanom następującą wymianę: przewozimy naszych ciężko rannych chłopców do korytarza humanitarnego z Azowstalu” – powiedział wicepremier Wierieszczuk, jak podaje gazeta Ukrajinska Prawda. Jednocześnie armia ukraińska uwalnia rosyjskich jeńców wojennych „według standardowych zasad ich wymiany”. Negocjacje w tej sprawie nadal trwały.
W ostatnich dniach pojawiło się kilka doniesień o cierpieniach ukraińskich żołnierzy rannych w hucie. Według ratownika medycznego obecnie brakuje leków. Rozległa huta stali jest ostatnią twierdzą wojsk ukraińskich w poważnie zniszczonym mieście portowym Mariupol. Armia rosyjska zażądała od obrońców kapitulacji, natomiast wojska ukraińskie kategorycznie odmówiły.
Amerykański wywiad ostrzega przed „nieprzewidywalnym i potencjalnie eskalującym” rozwojem
Armia rosyjska wzywa do ewakuacji ukraińskich miast
Prawdopodobnie w celu ułatwienia własnych ataków rosyjskie wojsko wezwało organizacje międzynarodowe do ewakuacji miejsc we wschodniej Ukrainie. „Biorąc pod uwagę zbliżającą się katastrofalną sytuację humanitarną większości cywilów w Kramatorsku i Słowiańsku, wzywamy społeczność globalną, ONZ, OBWE i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża do natychmiastowego podjęcia wszelkich środków w celu szybkiej i bezpiecznej ewakuacji cywilów z tych miast pod inicjowaną kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy” – cytował wypowiedź agencji Interfax generał pułkownik Michaił Mizincew z Ministerstwa Obrony w Moskwie.
Według Mizinzewa wojska ukraińskie okopały się w tych miejscach i wykorzystują własną ludność cywilną jako żywą tarczę. Około 90 000 cywilów przebywało w Słowiańsku i Kramatorsku. Kramatorsk i Słowiańsk są uważane za kamienie węgielne ukraińskich linii obronnych we wschodniej Ukrainie.
Oto jak Handelsblatt relacjonuje wojnę na Ukrainie:
Bitwy między Chersoniem a Mikołajem
Wojska rosyjskie i ukraińskie ponownie zaangażowały się w zaciekłe walki w rejonie między Chersonem a Mikołajowem na południu Ukrainy. Według ukraińskiego dowództwa wojskowego obrońcy dali rosyjskim napastnikom „brak możliwości awansu”. W czasie walk zginęło co najmniej 23 rosyjskich żołnierzy, zniszczeniu uległy dwa czołgi oraz skład amunicji – podała w komunikacie Unian agencja. Informacje nie mogły być zweryfikowane niezależnie.
Kliczko obawia się nowych rosyjskich ataków na Kijów
Niezależnie od wycofania wojsk rosyjskich z rejonu kijowskiego, burmistrz Witalij Kliczko obawia się kolejnego ataku na stolicę Ukrainy „w każdej chwili”. W rozmowie z amerykańskim nadawcą CNN w czwartek wieczorem Kliczko nie wykluczył nawet użycia taktycznej broni jądrowej. Kijów pozostaje głównym celem armii rosyjskiej. „A dopóki na Ukrainie trwa wojna, nie można dać żadnych gwarancji Ukraińcowi” – powiedział były mistrz świata w boksie. „W tej chwili bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem” – powiedział. Chociaż kraju bronią „nasi wojownicy”, ryzyko pozostaje. „A bez naszych partnerów, bez Stanów Zjednoczonych i państw europejskich, nie możemy przetrwać”.
To będzie ważne dzisiaj
Od najbliższego czwartku minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i jej koledzy z grupy wiodących demokratycznych krajów uprzemysłowionych G7 będą rozmawiać o skutkach rosyjskiej wojny agresji w Wangels na Bałtyku (19:00). W rozmowach podobno czasami obecni są ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Republiki Mołdawii Dmytro Kuleba i Nicu Popescu.
W Helsinkach fiński prezydent Sauli Niinistö zamierza przedstawić swoje stanowisko w sprawie ewentualnego członkostwa jego kraju w NATO. Zapowiedź jest postrzegana jako przełomowa w kwestii, czy Finlandia zdecyduje się złożyć wniosek o przyłączenie do sojuszu wojskowego po wojnie z Rosją. Szwecja również rozważa przystąpienie do NATO.
W Tokio przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady UE Charles Michel spotykają się z premierem Japonii Fumio Kishidą. Na 28. szczycie UE-Japonia omówione zostaną m.in. wspólne sankcje wobec Rosji i pomoc dla Kijowa.
Rada Praw Człowieka ONZ odbywa specjalną sesję na temat Ukrainy w Genewie.
Po: Możesz śledzić najnowsze wydarzenia na naszym blogu informacyjnym
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.