Wydarzenia polityczne i głosy na temat wojny
Były szef NATO: „Potrzeba niemieckiego przywództwa” – Kühnert krytykuje wycofanie się Schrödera
Dzisiaj, 21 maja 2022 | 09:08
Kühnert krytykuje rezygnację Schrödera jako „niestety o wiele za późno”
8:38 rano: Sekretarz generalny SPD Kevin Kühnert skrytykował rezygnację Gerharda Schrödera ze stanowiska w radzie nadzorczej rosyjskiego koncernu energetycznego Rosneft jako krok za późno. Decyzja byłego kanclerza SPD „prawdopodobnie nie była całkowicie przypadkowa”, powiedział Kühnert dla „Rheinische Post” (sobota), najwyraźniej z powodu nacisków wywieranych na Schrödera przez rząd federalny, Bundestag i Parlament Europejski. „Niestety o wiele za późno.”
Kühnert nie zwracał jednak uwagi na konkretne żądanie Parlamentu Europejskiego dotyczące sankcji wobec Schrödera. „Nie mam powodu, by trzymać nad nim rękę ochronną. Jeśli istnieją jasne i obiektywne kryteria list sankcji, to oczywiście dotyczą one wszystkich. Inni będą musieli ocenić, czy tak jest w tym przypadku.
Z drugiej strony kanclerz Olaf Scholz (SPD) sprzeciwił się żądaniu sankcji i wobec cofnięcia przez Bundestag niektórych z przywilejów byłego kanclerza powiedział: „To jest decyzja, która teraz narzuci, nie uważam, że potrzeba więcej”.
Rosnieft poinformował w piątek, że Schröder nie przedłuży swojej kadencji na stanowisku szefa rady nadzorczej. Schröder został również powołany do rady nadzorczej rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom i pracuje jako główny lobbysta spółek zależnych Gazpromu – Nord Stream i Nord Stream 2.
Zielony eurodeputowany Reinhard Bütikofer powiedział „Handelsblattowi”: „Ani pan Schröder, ani SPD nie będą w stanie zostawić tej sprawy za pomocą półśrodków”. Oskarżył kanclerza o odmowę mówienia prostym językiem. „Oświadczenia Scholza w sprawie Schrödera wskazują na wahanie”. Oraz: „Scholz mówi bardziej jako SPD, a mniej jako kanclerz”.
Były szef NATO Rasmussen: „Potrzebujemy niemieckiego przywództwa”
07:43: Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen skrytykował ostrożność rządu niemieckiego w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Niemcy „zbyt wahają się, by dostarczać ciężką broń i nakładać sankcje”, powiedział Rasmussen Handelsblatt for Change in Ukraine. Potrzebujemy niemieckiego przywództwa”.
Duńczyk, który był premierem swojego kraju w latach 2001-2009 i sekretarzem generalnym transatlantyckiego sojuszu wojskowego w latach 2009-2014, wezwał Europejczyków do natychmiastowego zaprzestania importu ropy i gazu z Rosji. „Z pewnością embargo na energię będzie miało swoją cenę. Ale w porównaniu z kosztami przedłużającej się wojny ta cena byłaby niewielka” – wyjaśnił Rasmussen.
Największym ryzykiem jest wojna na wyczerpanie. „Rosjanie są ekspertami w zabawie z nierozwiązanymi konfliktami. Widzimy to w Gruzji, Mołdawii i ukraińskim Donbasie, który najechali w 2014 roku. Musimy zrobić wszystko, co konieczne, aby ten konflikt szybko zakończyć”. Najskuteczniejszym sposobem jest zatrzymanie finansowania machiny wojennej Putina – i właśnie dlatego wszystko import ropy i gazu musi zostać zatrzymany.
Rasmussen postrzegał planowaną północną ekspansję NATO poprzez członkostwo poszukiwane przez Szwecję i Finlandię jako historyczny krok i prawdziwe wzmocnienie sojuszu. „Finlandia ma jedną z najsilniejszych armii w Europie, potężną artylerię, a liczba żołnierzy, nie wspominając o rezerwie, jest niewiarygodnie duża. Szwecja dysponuje potężnymi siłami powietrznymi i znaczącymi zdolnościami morskimi. W ten sposób, według Rasmussena, oba kraje „wniosą dużo”. „Zwiększą zdolności obronne NATO – zwłaszcza w odniesieniu do państw bałtyckich”.
Kühnert: Trzeźwy Scholz „marka”
7:46 rano: Sekretarz generalny SPD Kevin Kühnert przyznał się do kontrowersji w koalicji z FDP i Zielonymi. „Nie zamierzam opowiadać, że na światłach wszystko zawsze działa bardzo dobrze. Oczywiście szarpie, to zupełnie normalne” – powiedział „Rheinische Post” (sobota). Ale wezwał do wzajemnej sprawiedliwości. „Obietnica tego rządu jest taka, że każdy może znaleźć wspólną płaszczyznę i każda partia może odnieść sukces. Zadbaliśmy o to, aby projekty nie były realizowane przeciwko sobie, ale ze sobą. Ta obietnica dotyczy wszystkich trzech stron.
Kühnert bronił stylu komunikacji kanclerza Olafa Scholza (SPD) i powiedział: „To marka o hanzeatyckiej trzeźwości. Nie mogę zdjąć okularów przeciwsłonecznych Heino i kapelusza Udo Lindenberga”. Oraz: „Gdyby Olaf Scholz zaczął mówić jak (Federalny Minister Gospodarki) Robert Habeck, wszyscy pomyśleliby, że to karnawał”. Historia udowodni Scholzowi, że miał rację, twierdząc, że jego deliberacyjny sposób jest właściwym sposobem przekazywania poważnej polityki w trudnych czasach.
Alice Schwarzer ponawia żądanie natychmiastowych negocjacji z Rosją: „Nie sądzę, aby Putin był szalony”
7:30 rano.: Jako współautorka szeroko dyskutowanego listu otwartego do kanclerza Olafa Scholza (SPD), publicystka Alice Schwarzer ponowiła swoje wezwanie do natychmiastowych negocjacji z Rosją w celu zakończenia wojny. „Nie sądzę, że Putin jest szalony”, powiedział Schwarzer „Kölner Stadt-Anzeiger” (wydanie sobotnie). Sam prezydent Rosji wie, „że nie może wiecznie prowadzić tej wojny, która od początku była zbrodnią”.
Według Schwarzera zakończenie walk wokół Kijowa i przeniesienie wojny na wschodnią Ukrainę to dobry czas na zbadanie zawieszenia broni i poszukiwanie kompromisu. Niemal zawsze „na wojnie konsekwencje wojny są gorsze niż konsekwencje negocjacji i kompromisów. I w tym przypadku nie chodzi tylko o konsekwencje dla skonfliktowanych stron, ale dla całego świata”. Schwarzer w szczególny sposób odniósł się do milionów ludzi w krajach Południa, którym grozi głód z powodu braku zaopatrzenie w żywność – „niesamowita skala katastrofy humanitarnej”, mówi Schwarzer.
Redaktor feministycznego magazynu „Emma” zarzucił Putinowi i prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu zaostrzenie sytuacji zachowaniem macho. „Pogwałcenie męskiego honoru jest zagrożeniem publicznym, zarówno dla mężów, jak i prezydentów. A „toksyczna męskość”, jak mówimy dzisiaj, odgrywa tu ważną rolę także po obu stronach”. Wiemy to całkiem dobrze od Putina. „Ale Selenskyj wypełnia też pozę bohatera, który jest zdecydowany walczyć do ostatniego tchu Schwarzer skrytykowała, że nie usłyszała od niego ani słowa refleksji. „Tylko, że wojna musi trwać – nie jak ją zakończyć”.
Schwarzer określił swój list otwarty jako niezwykły sukces. Główny cel, jakim jest zgłaszanie zastrzeżeń do coraz większej liczby dostaw broni, został „osiągnięty w stu procentach”. W swoim życiu „dużo już zaczęła”, kontynuowała 79-letnia kobieta. „Ale muszę powiedzieć: reakcje na ten list są po prostu genialne. I to nie tylko tych, którzy się zgadzają, ale także tych, którzy wciąż są rozważni i krytyczni. W tej sprawie, która ma dla nas wszystkich ogromne znaczenie, wreszcie rozpoczęła się publiczna debata. Musimy mówić o niebezpieczeństwie eskalacji aż do trzeciej wojny światowej!
Zgodnie z zapowiedziami przerwano dostawy rosyjskiego gazu do Finlandii
06:40: Rosja wstrzymała dostawy gazu do Finlandii. „Dostawy gazu ziemnego do Finlandii w ramach kontraktu na dostawy Gasum zostały zawieszone” – poinformowała w sobotę fińska państwowa firma energetyczna Gasum. Rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił w piątek wstrzymanie dostaw, powołując się na spór o płatności w rublach.
Gasum powiedział, że gaz pochodzi teraz z innych źródeł za pośrednictwem gazociągu Balticconnector, który łączy Finlandię i Estonię. Gasum już w piątek podkreślał, że rosyjski postój nie spowoduje problemów z dostawami w Finlandii.
Gazprom ogłosił w piątek, że wstrzyma dostawy gazu do Finlandii od godziny 06:00 CEST w sobotę. Powodem podanym przez firmę było to, że kwietniowe dostawy nie zostały opłacone w terminie. Gasum odrzucił żądanie Moskwy, aby rachunki za dostawy gazu były opłacane w rublach.
Gaz ziemny stanowi 8% miksu energetycznego Finlandii. Jak dotąd większość gazu pochodzi z Rosji.
Zamknięcie dostaw gazu następuje kilka dni po oficjalnym wniosku Finlandii o członkostwo w NATO. Neutralny przez dziesięciolecia kraj zrobił krok w kierunku rosyjskiej wojny agresji przeciwko Ukrainapostanowiłem. Rosja skrytykowała plany swojego sąsiada wstąpienia do NATO jako „poważny błąd”. Finlandia i Rosja dzielą granicę o długości ponad 1300 kilometrów.
Więcej aktualności można przeczytać na kolejnych stronach.