Polska zapowiedziała porozumienie z UE w długotrwałym sporze o reformy sądownictwa i uwolnienie europejskiej pomocy koronowej. Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller zapowiedział w piątek wieczorem, że pakiet pomocowy dla Polski o wartości około 35 mld euro może wkrótce zostać „formalnie zatwierdzony”.
„W tej chwili czekamy na ostatni krok ze strony Komisji Europejskiej”. Według ambasadora RP przy UE Andrzeja Według proces powinien zakończyć się do początku czerwca.
[Wenn Sie aktuelle Nachrichten aus Berlin, Deutschland und der Welt live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]
Bruksela wstrzymała miliardową pomoc w sporze o reformy polskiego sądownictwa. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nałożył na Polskę milion euro dziennie za odmowę zawieszenia przez Warszawę izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zaskarżoną przez Komisję.
Izba Dyscyplinarna znajduje się w centrum trwającego od lat konfliktu o reformy sądownictwa polskiego narodowo-konserwatywnego rządu. Izba może nakładać sankcje i odwoływać sędziów.
Jej członków powołuje Krajowa Rada Sądownictwa, którą kontrolują politycy. Bruksela oskarżyła Warszawę o podważanie przez Izbę Dyscyplinarną niezawisłości sądownictwa – a tym samym naruszenie fundamentalnej wartości Unii Europejskiej.
Potwierdzone rozwiązanie organu dyscyplinarnego
W oświadczeniu opublikowanym w piątek na Twitterze Komisja Europejska potwierdziła, że Polska powinna rozwiązać izbę dyscyplinarną, zreformować system dyscyplinarny i przywrócić do pracy bezprawnie zwolnionych sędziów.
Polska agencja informacyjna PAP, powołując się na informacje rządowe, podała, że Polska zgodziła się na rozwiązanie organu dyscyplinarnego w negocjacjach z UE i „pewne zmiany” w systemie dyscyplinarnym.
Projekt ustawy o Izbie Dyscyplinarnej przedstawiony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę jest obecnie przedmiotem dyskusji w parlamencie i może zostać przyjęty pod koniec maja. Izba Dyscyplinarna zostanie zastąpiona nowym organem o nazwie „Izba Odpowiedzialności Zawodowej”.
Zgodnie z projektem obecni sędziowie Izby Dyscyplinarnej mieliby możliwość przeniesienia do innej izby Sądu Najwyższego lub przejścia w stan spoczynku. (AFP)
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.