Sankcje wobec Rosji: UE nadal walczy z embargiem na ropę

Stan: 29.05.2022 19:57

Kompromis zaproponowany przez Komisję Europejską powinien ostatecznie przekonać Węgry do zaakceptowania zakazu importu rosyjskiej ropy. Podczas pierwszych konsultacji przed specjalnym szczytem nie osiągnięto dotychczas porozumienia. Ale ostatnie słowo nie zostało jeszcze wypowiedziane.

Najwyraźniej do tej pory nie udało się rozwiązać sporu o zakaz importu rosyjskiej ropy. Według kręgów wtajemniczonych, na pierwszym spotkaniu przed specjalnym szczytem państwa UE nie osiągnęły porozumienia. Oczekuje się, że negocjacje będą kontynuowane w poniedziałek rano. Pierwotny plan zakładał wdrożenie embarga na ropę w ramach szóstej rundy sankcji wobec Rosji.

Nowa kompromisowa propozycja Komisji Europejskiej początkowo pozwala jedynie na stopniowe wycofywanie importu ropy transportowanej statkiem. Ropa transportowana ogromnym rurociągiem „Przyjaźń” byłaby więc zwolniona z embarga do odwołania. Pozwoliłoby to Rosji na kontynuowanie części jej interesów z firmami z UE.

Według informacji UE około jedna trzecia całkowitego wolumenu dostaw przechodziła przez rurociąg Przyjaźń. Zaopatruje rafinerie na Węgrzech, Słowacji iw Czechach, a także w Polsce i Niemczech.

Komisja Europejska chce szybko zatrzymać import

Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej chcą w poniedziałek i wtorek w Brukseli omówić konsekwencje wojny na Ukrainie. Mówi się, że chodzi o dalsze wsparcie UE dla Ukrainy, ale także o starania o uniezależnienie się od rosyjskich źródeł energii, takich jak gaz i ropa. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła na początku maja, że ​​embargo ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

Habeck domagał się, aby Niemcy przemówiły jednym głosem na szczycie UE i aby ustały częste wstrzymanie się od głosu z powodu różnic w opiniach w koalicjach rządowych. Oczekuje tego od samych Niemiec – ale także od innych krajów UE. Ważne jest, aby ten rok został wykorzystany do wyznaczenia kursu dla polityki gospodarczej w Europie i Niemczech, aby silne ożywienie mogło rozpocząć się ponownie w przyszłym roku.

Jednak trwające negocjacje europejskie prawdopodobnie nie będą miały wpływu na rozwój wydarzeń w Niemczech. Chociaż przez rurociąg Drużba do NRD nadal płynie znaczna część rosyjskiej ropy, rząd federalny dąży do drastycznego ograniczenia importu, niezależnie od planowanego przez UE embarga na ropę. Import rosyjskiej ropy do Niemiec ma zostać w najbliższym czasie zmniejszony o połowę, a do końca roku prawie całkowicie wstrzymany.

Weto Węgier przeciwko zakazowi importu

W UE od tygodni trwa spór o plany zakazu importu rosyjskiej ropy, ponieważ Węgry jak dotąd nie chciały poprzeć tego projektu. Kraj uzasadnia to dużym uzależnieniem od dostaw rosyjskiej ropy i wysokimi kosztami przejścia na innych dostawców. Węgry chcą zaakceptować embargo tylko wtedy, gdy otrzymają miliardową pomoc UE ​​lub daleko idące zasady specjalne.

Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej zakładała zakończenie importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu sześciu miesięcy i produktów naftowych w ciągu ośmiu miesięcy z powodu wojny na Ukrainie. Węgrom i Słowacji należy dać 20 miesięcy. Do tej pory rząd węgierski nie był w stanie przekonać rządu węgierskiego do opracowania usprawnień.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *