Wojna ukraińska na żywo: +++ 02:33 Selenskyj: Armia rosyjska z „maksymalną siłą bojową” w Donbasie +++

Wojna ukraińska w Live Ticker
+++ 02:33 Zełenskij: armia rosyjska z „maksymalną siłą bojową” w Donbasie +++

Według prezydenta Ukrainy sytuacja na wschodzie Ukrainy pozostaje niezwykle trudna. „Maksymalna siła bojowa armii rosyjskiej” jest tam teraz zgromadzona – mówi Wołodymyr Zełenskij w swoim najnowszym przekazie wideo. Stara się wywierać coraz większą presję na ukraińskich żołnierzy w Donbasie. Selenskyj wymienia miasta i wsie Siewżherodonieck, Łysychańsk, Bachmut, Słowiańsk i Awdijewka jako ważne cele dla armii rosyjskiej. Bombardowania miały miejsce również w poniedziałek w Charkowie i regionie Sumy w północno-wschodniej Ukrainie.

+++ 01:46 Ukraina i Rosja zgłaszają śmierć cywilów +++
Na wschodzie Ukrainy obie walczące strony skarżą się na nową śmierć cywilów. W obwodzie donieckim trzy osoby zostały zabite przez rosyjski ostrzał, powiedział w Telegramie gubernator Pawło Kyrylenko. Według gazety internetowej Ukrajinska Prawda w obwodzie charkowskim mężczyzna został zabity przez rosyjskie pociski. Według agencji TASS strona rosyjska mówi o dwóch cywilach zabitych w wyniku ukraińskich ataków w obwodzie donieckim oraz o dwóch kobietach zabitych w obwodzie ługańskim. Informacje nie podlegają niezależnej weryfikacji.

+++ 01:05 Netflix nie nadaje już w Rosji +++
Amerykańska usługa streamingowa Netflix nie jest już dostępna dla mieszkańców Rosji. Firma poinformowała, że ​​było to wynikiem odpowiedniego ogłoszenia na początku marca. Netflix ogłosił wówczas, że zaprzestanie działalności w Rosji. Według firmy, subskrypcje i płatności zostały już przetworzone. Chociaż Netflix jest wiodącą na świecie usługą streamingową z 221,8 milionami subskrybentów (stan na koniec marca), w Rosji odegrał niewielką rolę.

+++ 00:20 UE daje Ukrainie kolejne dziewięć miliardów euro +++
Unia Europejska chce udzielić Ukrainie dodatkowej pomocy finansowej w wysokości do 9 mld euro. Zapowiedział to przewodniczący Rady UE Charles Michel. Ukraina powinna mieć możliwość wykorzystania tych pieniędzy na pokrycie kosztów operacyjnych, takich jak wypłaty emerytur i prowadzenie szpitali.

+++ 23:58 Kraje UE zgadzają się na embargo na ropę na Rosję +++
Kraje UE uzgodniły kompromis w sporze o planowane embargo na ropę na Rosję. Ponad dwie trzecie rosyjskich dostaw ropy naftowej do UE byłoby dotkniętych zakazem importu, powiedział przewodniczący Rady UE Charles Michel na szczycie w Brukseli.

+++ 23:41 Osetia Południowa odwołuje referendum w sprawie przystąpienia do Rosji +++
Gruziński separatystyczny region Osetii Południowej nie przeprowadzi referendum zaplanowanego na połowę lipca w sprawie przystąpienia do Rosji. Nowy prezydent prorosyjskiej enklawy Alan Gagloyev porzuca plany referendalne swojego poprzednika. W dekrecie podkreśla, że ​​nie wolno decydować jednostronnie w referendum w sprawach, które mają wpływ na „słuszne prawa i interesy Federacji Rosyjskiej”.

+++ 22:55 Kanclerz Austrii krytykuje podejście UE do embarga na ropę +++
W kontekście sporu o embargo na ropę naftową wobec Rosji kanclerz Austrii Karl Nehammer wyraźnie skrytykował działania Komisji Europejskiej. „Jestem bardzo zdziwiony ścieżką obraną przez Komisję, aby naprawdę przygotować tę trudną kwestię dla Rady” – powiedział konserwatywny polityk na uboczu europejskiego szczytu w Brukseli. Zwykle „negocjujemy z rozmówcami przed ogłoszeniem wyniku”. W tym przypadku jednak władze brukselskie wybrały inną drogę i tym samym wywołały „intensywną dyskusję na szczeblu europejskim”. Nehammer podkreślił, że kraje zależne od rosyjskiej ropy muszą być w stanie poprzeć sankcje. Jeśli nie, embargo na ropę byłoby błędem, powiedział. Zakłada jednak, że „troski zostaną rozwiązane, a następnie osiągnięty wynik”. W ramach sankcji wobec Rosji Nehammer chce też rozmawiać o ewentualnym zakazie importu uranu. To też powinno być przedyskutowane „uczciwie”, powiedział konserwatywny polityk posłom do austriackiego parlamentu.

+++ 22:22 Ukraiński zwycięzca ESC: nigdy nie miałem rosyjskich przyjaciół +++
Ukraiński zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji Oleh Psjuk mówi, że nie ma rosyjskich przyjaciół. „Nie mam żadnych rosyjskich przyjaciół i nigdy nie miałem” – powiedział 28-letni lider grupy Kałusz Orchestra w wiadomościach RTL TV w poniedziałek wieczorem. „Jeśli chodzi o kulturę, mamy różne kultury. Nasza bardzo różni się od rosyjskiej. Pojechaliśmy również na Konkurs Piosenki Eurowizji w tym celu: pokazać, jak wyjątkowa jest nasza muzyka i kultura. ”. Jedna z grup już walczy na froncie – powiedział Psjuk i on i pozostali też są gotowi: „Jesteśmy na to absolutnie otwarci i jeśli zostaną wezwani, natychmiast wrócimy na Ukrainę”. On sam stracił już kilku przyjaciół i znajomych: „To tragedia, która jest coraz większa”. Świat nie powinien przyzwyczajać się do tej wojny – powiedział Psjuk. „Myślę, że wiadomości wojenne powinny pozostać na pierwszej stronie, ponieważ okrutna wojna w sercu Europy w 2022 roku nie jest normalna”.

+++ 21.55 walki uliczne o Siewżherodonieck +++
Według ukraińskich doniesień wojska rosyjskie wkroczyły do ​​miasta Siewżherodonieck na wschodzie Ukrainy, którego to dotyczy gorąco. Toczy się walka uliczna, pisze wieczorem w swoim Telegramie gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajday. Zalecił mieszkańcom miasta pobyt w tymczasowych schroniskach. Siewżherodonieck od miesięcy jest celem rosyjskich ataków. Miasto jest uważane za ostatni punkt, który armia ukraińska nadal kontroluje w obwodzie ługańskim. Według Sztabu Generalnego rano wojska rosyjskie nadal walczyły na obrzeżach miasta i na obrzeżach.

+++ 21:25 Erdogan rozmawia przez telefon z Putinem +++
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ponownie proponuje Stambuł jako miejsce ewentualnych rozmów między Ukrainą, Rosją i ONZ. Turcja może odegrać rolę obserwatora, powiedziała strona turecka po rozmowie telefonicznej między Erdoganem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Putin mówił również o gotowości Rosji do ułatwienia eksportu zboża z ukraińskich portów we współpracy z Turcją, poinformował Kreml. Rosja mogłaby również eksportować „znaczne ilości nawozów” i produktów rolnych, jeśli zostaną zniesione sankcje wobec tego kraju. Ukraina nazywa to szantażem. Zachód chce rozmawiać o zakończeniu sankcji tylko wtedy, gdy Rosja zakończy wojnę.

+++ 20:45 Kijów poirytowany impasem po wejściu do UE +++
Ukraiński rząd skrytykował to, co postrzega jako powolny postęp w kierunku pożądanego członkostwa w Unii Europejskiej. Jesteśmy zmęczeni specjalnymi rozwiązaniami integracji z UE – powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba. „Potrzebujemy jasnego prawnego potwierdzenia, że ​​Ukraina jest częścią projektu integracji europejskiej, a takie potwierdzenie byłoby równoznaczne z przyznaniem statusu kandydata” – powiedział po spotkaniu w Kijowie ze swoją francuską odpowiedniczką Catherine Colonną.

Tutaj możesz przeczytać poprzednie wydarzenia związane z wojną na Ukrainie.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *