Noc wojny w skrócie
Rosjanie rosną na Wschodzie – Merkel obwinia Moskwę
02/06/2022, 07:08
W bitwie pod Siewierodonieck wojska rosyjskie kontynuują stopniowy podbój miasta Siewierodonieck. Ukraińskie wojska donoszą o sukcesach na południu. Merkel po raz pierwszy mówi o wojnie, a rząd Orbana, przynajmniej na razie, zapobiega dalszym karom wobec Rosji.
Rosyjska ofensywa na wschód
Ukraińskie wojsko przyznało, że wojska rosyjskie odniosły „częściowy sukces” w bitwach w oblężonym mieście Siewierodonieck w obwodzie ługańskim we wschodniej Ukrainie. Wróg kontroluje wschodnią część miasta, poinformował w środę wieczorem sztab generalny. Mówiono, że burza nad wielkim miastem trwa. Prorosyjscy separatyści twierdzili, że przejęli już kontrolę nad ponad 70% miasta. Siewierodonieck jest centrum administracyjnym kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu ługańskiego. Miasto walczy od tygodni. Gdyby wojska rosyjskie zdobyły miasto, miałyby całkowitą kontrolę nad obwodem ługańskim. Zdobycie obwodów Ługańska i Doniecka jest jednym z celów stawianych przez Putina.
Ukraina: przejęcie 20 miast na południu
Według informacji wojskowych armia ukraińska zajęła 20 okupowanych miast w obwodzie chersońskim. Dodał, że około połowa ludności uciekła z tych wiosek. Informacje nie mogły być zweryfikowane niezależnie. Jednak od wielu dni pojawiają się doniesienia o postępach armii ukraińskiej na południu. Podobno kilka rosyjskich pocisków rakietowych wylądowało w środę wieczorem w Stryju na zachodniej Ukrainie. Według wstępnych informacji rannych zostało pięć osób.
Merkel oskarża Moskwę o łamanie prawa międzynarodowego
W swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od około sześciu miesięcy była kanclerz Angela Merkel nazwała atak na Ukrainę „głęboką cezurą”. Merkel powiedziała w Berlinie, że nie chce dokonywać ocen na marginesie. Jednak inwazja Rosji na sąsiedni kraj oznacza rażące naruszenie prawa międzynarodowego. „Moja solidarność idzie z Ukrainą, która została zaatakowana i najechana przez Rosję, i popieram ich prawo do samoobrony”. Popiera wysiłki rządu federalnego, UE, Stanów Zjednoczonych, NATO, G7 i ONZ „w celu powstrzymania tej barbarzyńskiej wojny agresji ze strony Rosji”.
Węgry blokują sankcje wobec przywódców religijnych
Rząd w Budapeszcie domaga się zaniechania planowanych środków karnych wobec patriarchy Cyryla, głowy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Potwierdziło to kilku dyplomatów w Brukseli. Wyjście z tej blokady dyplomatycznej jest niejasne. Zgodnie z wolą innych państw UE patriarcha Cyryl powinien znaleźć się na liście sankcyjnej za poparcie dla rosyjskiej wojny agresji. Utrzymuje bliskie kontakty z prezydentem Władimirem Putinem. W swoich kazaniach wielokrotnie popierał politykę wojenną, a ostatnio twierdził, że Rosja nigdy nie zaatakowała innego kraju. W Brukseli planowano tak naprawdę rozpoczęcie procesu decyzyjnego w sprawie szóstego pakietu sankcji w środę. Węgrom udało się początkowo wyłączyć dostawy ropy rurociągiem z planowanego embarga na ropę. W szczególności sankcje wobec Cyryla oznaczałyby, że duchowny nie będzie już mógł wjeżdżać do UE. Istniejące aktywa zostałyby ostatecznie zamrożone.
Nowoczesna obrona przeciwlotnicza Niemiec
Kanclerz Scholz zapowiedział w środę w Bundestagu, że dostarczy na Ukrainę system obrony powietrznej IRIS-T niemieckiego producenta Diehl. Istnieje również radar śledzący, który można wykorzystać do wykrywania pozycji artylerii. Ten ostatni to chyba system Cobra. Scholz nie podał dokładnej daty dostawy. „Ale teraz nie ma przeszkód”. Według informacji z kręgów rządowych do końca czerwca mają zostać dostarczone cztery wyrzutnie rakietowe MARS II z zasobów Bundeswehry. Ambasador Ukrainy Andrij Melnyk z zadowoleniem przyjął ogłoszenie.
Polska i Ukraina rozmawiają o wspólnych fabrykach broni
Polska obiecała sąsiadowi dodatkową pomoc podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie. Jego kraj został również poproszony o pomoc w eksporcie ukraińskiego zboża. Według Kijowa w trakcie konsultacji uzgodniono rozważenie utworzenia wspólnych spółek zbrojeniowych. To przeniesie współpracę wojskową na nowy poziom, powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal. Morawiecki i jego zastępca Jarosław Kaczyński, lider rządzącej partii narodowo-konserwatywnej PiS, rozmawiali także z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Przynosi dzień
- Bruksela wciąż szuka sposobów na pokonanie węgierskiego weta.
- Tymczasem w stolicy Słowacji Bratysławie dyskutowana jest sytuacja bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Do najważniejszych prelegentów na Globsec Forum Bratysława 2022 pierwszego dnia należą Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Selenskyj, którzy dołączyli za pośrednictwem wideokonferencji.
Wszystkie późniejsze wydarzenia można przeczytać na naszym live tickerze dotyczącym wojny na Ukrainie.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.