Niemcy szukają lampartów: możliwa wymiana pierścieni na dawne szwajcarskie czołgi

Niemcy szukają lampartów
Możliwość wymiany pierścieni na stare szwajcarskie zbiorniki

Szwajcaria musi też zdecydować o dostawie lub wymianie broni na Ukrainę. A kraj neutralny walczy sam ze sobą. Obecnie głosuje się na 42 czołgi ze starej armii, które mogłyby promować wymianę pierścieni.

Niemcy mogą dostarczać czołgi podstawowe z zasobów dawnej armii szwajcarskiej do innych krajów europejskich. Kraj neutralny dał zielone światło dla odpowiedniego wniosku z Niemiec, jak ogłosiło szwajcarskie Ministerstwo Obrony. W związku z wojną na Ukrainie Niemcy zamierzają udostępnić broń różnym krajom europejskim. Kraj poszukuje więc między innymi czołgów podstawowych Leopard 2 A4 z magazynów przemysłowych. Szwajcaria sprzedała 42 z tych wycofanych z eksploatacji czołgów producentowi Rheinmetall w 2010 i 2011 roku. Za dalsze użytkowanie tych czołgów odpowiada wyłącznie Rheinmetall i dlatego podlega niemieckim przepisom dotyczącym eksportu materiałów wojennych. „Niemcy mogą swobodnie decydować o przyszłym wykorzystaniu tych pojazdów” – czytamy w oświadczeniu.

Z drugiej strony Szwajcaria odmówiła sprzedaży wycofanych z eksploatacji Leopardów 2 z własnych zapasów Polsce. W tym celu konieczna byłaby decyzja Parlamentu. Nie można tego jednak osiągnąć w rozsądnym czasie. Szwajcaria odpowiedziała na prośbę Wielkiej Brytanii, aby zapewnić jej dostawę broni przeciwpancernej dla armii szwajcarskiej. To naramienne urządzenia szwedzkiej firmy Saab. Wielka Brytania potrzebuje tej broni, aby zwiększyć własne zapasy.

Trudny temat dla neutralnej Szwajcarii

Neutralna Szwajcaria wymaga, aby kraje, które kupują od niej broń, posiadały pozwolenie na jej reeksport. Republika alpejska odeszła od swojej tradycyjnej praktyki po inwazji Rosji na Ukrainę, przyjmując sankcje Unii Europejskiej (UE) przeciwko Rosji, która określa wojnę jako specjalną operację wojskową. Ten ruch wywołał narodową debatę nad interpretacją neutralności, która od ponad 200 lat jest kluczową zasadą polityki zagranicznej kraju.

Szwajcarski rząd odrzucił niedawno wniosek Danii o dostarczenie na Ukrainę szwajcarskich transporterów opancerzonych. „Seco odpowiedziało przecząco, odnosząc się do szwajcarskiej neutralności i obowiązkowych kryteriów odrzucenia szwajcarskich przepisów dotyczących materiałów wojennych” – powiedział w tym tygodniu Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych (Seco), potwierdzając również odpowiedni raport nadawcy SRF.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *