Bruksela – W sporze o plany wprowadzenia europejskiego embarga na Rosję Komisja Europejska przedstawiła nową kompromisową propozycję.
Według informacji władz z niedzieli, projekt początkowo pozwala jedynie na stopniowe zniesienie importu ropy przewożonej łodziami. Ropa transportowana ogromnym rurociągiem „Przyjaźń” byłaby więc zwolniona z embarga do odwołania.
Pozwoliłoby to Rosji na kontynuowanie części jej interesów z firmami z UE. Według informacji UE około jedna trzecia całkowitego wolumenu dostaw przechodziła przez rurociąg Przyjaźń. Zaopatruje to rafinerie na Węgrzech, Słowacji i w Czechach, a także w Polsce i Niemczech, choć Niemcy i Polska dały już do zrozumienia, że chcą do końca tego roku uniezależnić się od dostaw rosyjskiej ropy, niezależnie od embarga.
Po wstępnych konsultacjach w niedzielny wieczór Komisja Europejska była optymistycznie nastawiona, że jej nowa propozycja ma szansę na akceptację wszystkich 27 państw członkowskich. Teraz musi zostać zaprezentowany na rozpoczynającym się w poniedziałek szczycie szefów państw i rządów. Można się spodziewać porozumienia w nadchodzącym tygodniu, według kół komisji w niedzielę.
Spór z Węgrami o embargo
W UE od tygodni trwa spór o plany zakazu importu rosyjskiej ropy, ponieważ Węgry jak dotąd nie chciały poprzeć tego projektu. Kraj uzasadnia to dużym uzależnieniem od dostaw rosyjskiej ropy i wysokimi kosztami przejścia na innych dostawców. Węgry chcą zaakceptować embargo tylko wtedy, gdy otrzymają miliardową pomoc UE lub daleko idące zasady specjalne.
Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej zakładała zakończenie importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu sześciu miesięcy i produktów naftowych w ciągu ośmiu miesięcy z powodu wojny na Ukrainie. Węgrom i Słowacji należy dać 20 miesięcy. Dotychczasowe propozycje ulepszeń jak dotąd nie przekonały węgierskiego rządu.
Według informacji niemieckiej agencji prasowej najnowsza kompromisowa propozycja nie przewiduje już zakazu transportu ropy. Grecja, Cypr i Malta argumentowały, że przepisy te zagrażają istnieniu przedsiębiorstw żeglugowych.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.