Jeziora, rzeki i wody przybrzeżne: Prawie wszystkie niemieckie kąpieliska mają doskonałą jakość wody.
Tak wynika z nowego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) na temat wody w kąpieliskach, który europejski organ opublikował w piątek w Kopenhadze. Zgodnie z tym, 90,4% akwenów przeanalizowanych w 2021 r. w Niemczech miało doskonałe warunki wodne. Tylko 14 z 2291 kąpielisk zostało sklasyfikowanych jako ubogie, ponieważ w wodzie znajdowały się wątpliwe bakterie – w 2020 roku było ich 11.
Wśród wód uznanych za złe znalazły się Sunthauser See w Bad Dürrheim (Badenia-Wirtembergia), odkryty basen Miersdorf w Zeuthen (Brandenburgia), Mainparksee w Mainaschaff w powiecie Aschaffenburg (Bawaria), naturalne kąpielisko w Glöwitzer Bucht w Barth (Meklemburgia-Pomorze Przednie), plaża Morza Północnego Wremen w powiecie Cuxhaven (Dolna Saksonia) oraz kąpielisko nad Łabą w pobliżu Brokdorfu (Schleswig-Holstein).
Niemcy wciąż w górnej linii pomocy
Ogólnie rzecz biorąc, w 2021 r. EEA oceniła około 85% europejskich kąpielisk jako doskonałe. Minimalne normy jakości wody w UE zostały spełnione w prawie 95% miejsc. Rok wcześniej było to tylko około 83 lub 93%. W całej Europie niemieckie jeziora, rzeki i wody przybrzeżne nadal znajdują się w górnym środkowym zakresie. Na pierwszym miejscu znalazła się Austria z około 98% kąpielisk o doskonałej jakości wody, a następnie Malta, Grecja i Chorwacja. Tylne światła to Polska, Słowacja i Węgry.
Przeanalizowano około 20 000 kąpielisk w Europie
Na potrzeby raportu rocznego EEA z siedzibą w Kopenhadze przeanalizowała dane z 21 859 kąpielisk w Europie. Uwzględniono wody 27 państw członkowskich UE, Albanii i Szwajcarii. Na potrzeby oceny organ wziął pod uwagę zanieczyszczenie wody bakteriami kałowymi, a mianowicie enterokokami jelitowymi i Escherichia coli. Mogą one prowadzić do chorób u ludzi. Dlatego jakość wody zależy od wykrytej ilości tych bakterii, które pochodzą głównie ze ścieków i rolnictwa. EEA zaleca zakazy kąpieli, ostrzeżenia lub inne środki dotyczące kąpielisk sklasyfikowanych jako ubogie.
Tegoroczne wyniki są dowodem na to, że ponad 40 lat działań UE na rzecz poprawy jakości wody w kąpieliskach w Europie przyniosło korzyści zarówno naszemu zdrowiu, jak i środowisku, powiedział Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy AEE. „Plan działania na rzecz zerowego zanieczyszczenia UE i przegląd dyrektywy UE w sprawie wody w kąpieliskach jeszcze bardziej wzmocnią nasze zaangażowanie w zapobieganie zanieczyszczeniom i ich ograniczanie w nadchodzących dziesięcioleciach”.
Z danych wynika, że od 2013 r. zmniejszył się odsetek złej jakości wody w kąpieliskach. W 2021 r. woda o złej jakości stanowiła zaledwie 1,5% całej wody w kąpieliskach w UE, w porównaniu z 2% w 2013 r. Raport wskazuje, że ocena źródeł zanieczyszczeń i odpowiednie wdrożenie zintegrowanych środków gospodarki wodnej może również przyczynić się do poprawy jakości wody.
© dpa-infocom, dpa:220603-99-535316/3
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.