Honorowy szef Światowego Prawosławia Patriarcha Bartłomiej I spotkał się we wtorek w Warszawie z uchodźcami z Ukrainy i odmówił ekumeniczną modlitwę o pokój z nimi oraz z przywódcami Kościoła katolickiego.
„Czasami jest tylko miejsce na łzy” – powiedział prawosławny patriarcha, który przyjechał ze Stambułu po spotkaniu z uchodźcami. Spotkanie odbyło się na terenie kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w którym mieszka około 90 ukraińskich uchodźców. Patriarcha Bartholomäus po rozmowach i poruszających opisach wojennych doświadczeń poszczególnych uchodźców powiedział, że trudno nazwać bolesnym wydarzeniom twarz lub imię. „I nie można sobie nawet wyobrazić spustoszenia, jakie ta straszna inwazja spowodowała dla mieszkańców Ukrainy i całego świata” – wyjaśnił Bartłomiej.
Patriarsze podczas wizyty towarzyszył mu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, prałat Stanisław Gądecki z Poznania. Bartłomiej przebywa w Polsce na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Patriarcha Ekumeniczny docenił hojność Polaków i krajów sąsiednich w pomocy Ukraińcom. „Cały świat ma u ciebie wielki dług wdzięczności, powiedział. Twoja solidarność jest jedyną rzeczą, która może przezwyciężyć zło i ciemność na świecie”.
Arcybiskup Gądecki zauważył, że tragicznie w tej wojnie walczą dwa chrześcijańskie ludy słowiańskie, zjednoczone chrztem Włodzimierza Wielkiego w 988 roku. Przewodniczący Konferencji Episkopatu przypomniał Bartłomieja, który z kolei potępił wojnę Rosji z Ukrainą, list, który wysłany do rosyjskiego patriarchy prawosławnego Cyryla Moskwy 2 marca: „Żaden powód nigdy nie uzasadnia decyzji o rozpoczęciu inwazji wojskowej w niepodległym kraju, bombardowania osiedli mieszkaniowych, szkół, żłobków czy szpitali. Wojna jest zawsze porażką ludzkości. Ta wojna jest tym bardziej bezużyteczna z powodu bliskości dwóch narodów i ich chrześcijańskich korzeni. »
Na zakończenie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podziękował patriarsze Bartłomiejowi I za obecność i troskę o prawosławnych ukraińskich, których wielu przebywa w Polsce.
(aktualności/agencje watykańskie – gs)
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.