Selenski prosi Scholza o wyraźną pomoc

Kijów Przed możliwą wizytą kanclerza Olafa Scholza (SPD) w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje o jednoznaczne wsparcie ze strony Niemiec. „Potrzebujemy kanclerza Scholza, aby upewnić się, że Niemcy poprą Ukrainę. On i jego rząd muszą podjąć decyzję” – powiedział Selenski w wywiadzie dla ZDF „heute-journal” w poniedziałek wieczorem. Niemcy nie powinny szukać równowagi między Ukrainą a stosunkami z Rosją.

Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi mogli odwiedzić Ukrainę w środku tygodnia. Oficjalna data wciąż czeka. Ciężkie walki trwały we wtorek wieczorem na wschodniej Ukrainie. Rosja zaatakowała sąsiedni kraj pod koniec lutego.

„Niemcy przybyły nieco później niż niektóre nasze sąsiednie kraje pod względem dostaw broni” – skrytykował Selenski w ZDF. Ale nie tylko kraje bałtyckie i inne wschodnie kraje UE, ale także USA i Wielka Brytania stały się aktywne wcześniej. Początkowo Niemcy i Francja wspierały Ukrainę jedynie politycznie i retorycznie.

Ostatnio strona ukraińska wielokrotnie krytykowała, że ​​Niemcy są zbyt niechętne dostawom obiecanej już broni. Ukraiński rząd liczy na konkretne obietnice natychmiastowej dostawy niemieckich czołgów.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Zełenski powiedział, że chciałby, aby kanclerz osobiście poparł członkostwo Ukrainy w UE. Oczekuje, że w czerwcu Unia Europejska przyzna jego krajowi status kraju kandydującego. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w miniony weekend w Kijowie, że do końca przyszłego tygodnia zakończy analizę wniosku Ukrainy o członkostwo w UE. W każdym razie zalecenie twojego organu będzie prawdopodobnie związane z wezwaniami do dalszych reform na Ukrainie.

Tak Handelsblatt relacjonuje wojnę na Ukrainie

Scholz odrzucił zarzut, że był zbyt niezdecydowany, by dostarczyć broń, którą już obiecał. Trwa szkolenie żołnierzy ukraińskich na często bardzo nowoczesnych i skomplikowanych systemach uzbrojenia. „To naprawdę ciężki sprzęt. Trzeba umieć go używać, trzeba być do niego przeszkolonym, to się obecnie dzieje w Republice Federalnej Niemiec” – powiedział Scholz w poniedziałek w Greifswaldzie. „Dostarczymy po drodze całą posiadaną broń”.

Kiedy trio pojedzie do Kijowa?

Scholz nie wspomniał o możliwej wizycie w Kijowie. Na początku wojny stosunki między Berlinem a Kijowem znacznie się ochłodziły. Prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier nie był mile widziany na Ukrainie, ponieważ Kijów oskarżył go o promoskiewską politykę. Do tego dochodzi kontrowersje wokół zakresu i szybkości niemieckiego wsparcia dla atakowanego kraju.

Olaf Scholz

Według mediów, wkrótce na Ukrainę ma przyjechać kanclerz Niemiec.


(zdjęcie: dpa)

Włoska gazeta „La Stampa” podała ten czwartek jako możliwą datę trójstronnej wizyty Scholza, Macrona i Draghiego. Ukraińskie media, powołując się na francuskich dyplomatów w Kijowie, podały, że w środę spodziewano się Macrona.

Zełenski obiecuje odzyskanie Krymu

Tuż przed spodziewanym spotkaniem Zełenski po raz kolejny dał jasno do zrozumienia, że ​​celem wojennym Ukrainy było odebranie Rosji Półwyspu Krymskiego. „Oczywiście wyzwolimy też nasz Krym” – powiedział ukraiński prezydent. „Ukraińska flaga znów powiewa nad Jałtą i Sudakiem, nad Jankojem i Jewpatorią”.

Rosja militarnie okupowała półwysep Morza Czarnego w 2014 roku, kiedy Ukraina była osłabiona po zmianie władzy i nie mogła się oprzeć. Następnie odbyło się referendum nieuznawane na szczeblu międzynarodowym i Krym został przyłączony do Rosji.

Wojska rosyjskie na północnym Krymie

Zełenski wezwał obywateli Ukrainy do utrzymywania kontaktu z zajętymi przez Rosję częściami kraju, Donieckiem i regionem charkowskim. Te obszary również zostałyby ponownie wyzwolone. „Powiedz im, że armia ukraińska na pewno przyjdzie!” – powiedział Zełenski. Na wschodzie, w Donbasie, armia jest pod presją, a straty są straszne. Siły zbrojne pilnie potrzebują nowoczesnej artylerii swoich zagranicznych partnerów, aby się bronić.

Zniszczenie ostatniego mostu oblężonego miasta

We wschodnioukraińskim mieście Siewjerodoneck, o którym od tygodni toczy się spór, zniszczony został także trzeci i ostatni most na rzece Siwerskyi Doniec, twierdzą władze. Oznacza to, że miasto nie jest całkowicie zamknięte, powiedział gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Nie ma jednak możliwości ewakuacji ludności cywilnej ani wniesienia pomocy do miasta.

Rosyjskie wojska otaczają ukraińskie miasto Siewierodonieck

Sjewerodonzek jest głównie w rękach Rosjan. „Niestety, do tej pory Rosja kontroluje ponad 70%, ale nie całe miasto” – powiedział Hajdaj Telewizji Biełsat. O każdy dom toczą się ciężkie walki. Po zdobyciu miasta prorosyjscy separatyści, z pomocą Moskwy, prawie całkowicie przejęli kontrolę nad regionem Ługańska i tym samym osiągnęli ważny cel wojenny.

To będzie ważne dzisiaj

Macron wyruszy we wtorek w podróż, która już zbliży go do regionu konfliktu. Odwiedzi wojska francuskie, które stacjonowały tam w Rumunii, państwie członkowskim NATO i UE, oraz spotka się z prezydentem Klausem Iohannisem. Następnego dnia ma spotkać się z prezydent Mołdawii Maią Sandu. Była republika sowiecka graniczy z Ukrainą i również chce wstąpić do UE.

W Hadze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się z szefami rządów Danii, Belgii, Rumunii, Polski, Łotwy i Holandii. Chcą przygotować się do kolejnego szczytu NATO.

Później: Nie przegap żadnych wydarzeń – wszystko nowe w naszym blogu o wojnie na Ukrainie

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *