w Niemczech zaniepokojenie rośnie

Gazprom drastycznie ograniczył dostawy gazu do Niemiec. Rosyjski dyplomata nie wyklucza całkowitego wyłączenia gazociągu Nord Stream.

Zgodnie z zapowiedziami, rosyjski gigant energetyczny Gazprom dodatkowo ograniczył dostawy gazu do Niemiec w czwartek wieczorem gazociągiem Nord Stream na Morzu Bałtyckim – a Rosja nie wyklucza całkowitego zamknięcia najważniejszego gazociągu dostaw dla Niemiec. Ambasador Rosji przy UE podkreślił w czwartek na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu, że linia może zostać całkowicie zamknięta z powodu problemów z naprawą turbin w Kanadzie. „Myślę, że byłaby to katastrofa dla Niemiec” – powiedział rosyjski dziennik „Kommiersant”. W Niemczech nasila się debata na temat oszczędzania energii.

Przepływy gazu z Nord Stream 1 zostały wczoraj zdławione od godziny 23:00 do około 40% szczytowej produkcji, wynika z raportu z zarządzania dostawami gazu Federalnej Agencji ds. Sieci w czwartek (o godz. 10.00). Niemniej jednak: „Dostawa gazu w Niemczech jest stabilna”. Urząd bardzo dokładnie monitoruje sytuację i jest w stałym kontakcie z firmami z branży gazowniczej. Dławienie gazu zbiega się z wizytą kanclerza federalnego Olafa Scholza w Kijowie. Przybył do Kijowa w czwartek rano z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Włoch Mario Draghim.

Bezpieczna dostawa najwyraźniej gwarantowana

Federalny minister gospodarki Robert Habeck określił sytuację jako poważną. Według jego resortu bezpieczeństwo dostaw gazu jest zawsze gwarantowane. „Obecnie ilości można kupić na rynku, ale po wysokich cenach” – powiedziała rzeczniczka. Dział bardzo uważnie śledzi sprawy.

Wbrew twierdzeniom Gazpromu, że przyczyną cięcia były opóźnienia w naprawach, Habeck podejrzewa, że ​​stoi za tym decyzja polityczna. Federalna Agencja ds. Sieci stwierdza również: „Nie możemy potwierdzić związku przyczynowego między brakującą sprężarką gazu po stronie rosyjskiej a gwałtownym ograniczeniem dostaw w tej chwili”.

Odrzucił to rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Powiedział, że problemy dotyczą raczej sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód. „Wiemy tylko, że były prawdziwe problemy z turbinami i naprawami, niektóre turbiny nie wracają, są gdzieś przetrzymywane”.

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił w środę, że ponownie ograniczy dostawy gazu przez Nord Stream 1 do Niemiec. Oczekuje się, że od czwartkowego wieczoru przez rurociąg będzie przepompowywanych maksymalnie 67 milionów metrów sześciennych dziennie. Spółka publiczna po raz kolejny uzasadniła swoją decyzję opóźnieniami w pracach remontowych.

Gazprom już we wtorek zapowiedział, że zmniejszy planowany dobowy wolumen o ok. 40% ze 167 mln do 100 mln m3 gazu dziennie i wskazywał na opóźnienia w naprawach kompresorów gazowych. Grupa technologii energetycznych Siemens Energy ogłosiła następnie, że wyremontowana turbina gazowa w Kanadzie nie może obecnie zostać zwrócona z Montrealu z powodu rosyjskich sankcji. Niedawna redukcja do 67 milionów metrów sześciennych oznacza dławienie o około 60% w ciągu dwóch dni. Rosja wielokrotnie promowała uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.

Z punktu widzenia prezesa Federalnej Agencji Sieci Klausa Müllera dławienie jest sygnałem ostrzegawczym. „Niestety Rosja podsyca niepewność i podnosi ceny gazu” – powiedział „Rheinische Post” (czwartek). Gdyby Gazprom dostarczał tylko 40% przez Nord Stream 1 przez kilka tygodni, Niemcy miałyby problem. Müller powiedział: „To znacznie pogorszyłoby naszą sytuację”.

W związku ze spadkiem minister gospodarki Habeck ponownie zaapelował o oszczędności energii. W filmie opublikowanym na Twitterze w środowy wieczór zaapelował: „Teraz jest na to czas. W tej sytuacji pomaga każda kilowatogodzina. Federalna Agencja ds. Sieci „wyraźnie popiera prośbę o zaoszczędzenie jak największej ilości gazu”, czytamy w raporcie zarządu.

Reguluj obniżenie temperatury w prawie najmu

Na przykład prezes Federalnej Agencji Sieci Müller opowiedział się za obniżeniem minimalnej temperatury w mieszkaniach. „Prawo najmu przewiduje, że wynajmujący musi dostosować system ogrzewania w okresie grzewczym, aby osiągnąć minimalną temperaturę między 20 a 22 stopni Celsjusza. Państwo może tymczasowo zmniejszyć zapotrzebowanie właścicieli domów na ogrzewanie. Rozmawiamy o tym z politykami” – powiedział Rheinische Post (czwartek). Przewodniczący Niemieckiego Związku Lokatorów (DMB) Lukas Siebenkotten odrzucił tę propozycję. „Uważam, że propozycja obniżenia potrzeb grzewczych przez ograniczony czas jest zbyt niezróżnicowana” powiedział gazetom z grupy medialnej Funke.

Federalny Związek Niemieckich Przedsiębiorstw Mieszkaniowych i Nieruchomości (GdW) wezwał do obniżenia minimalnej temperatury w mieszkaniach nawet o 6 stopni Celsjusza w przypadku braku gazu: w przypadku pojawienia się sytuacji niedoboru konieczne jest dostosowanie ram prawnych w następujący sposób, aby możliwe było dalsze obniżenie temperatury minimalnej do maksymalnej dolnej granicy 18 stopni w dzień i 16 stopni w nocy” – powiedział prezes GdW Axel Gedaschko w rozmowie z dziennikami grupy medialnej Funke. Obecnie zimą należy zapewnić minimalną temperaturę od 20 do 22 stopni Celsjusza.

Niektóre kraje są już w pełni oddzielone od produkcji

Od początku rosyjskiej wojny agresji na Ukrainie pod koniec lutego dostawy gazu do Europy z Rosji uważane są za zagrożone. Od tego czasu Niemcy i inne kraje europejskie starają się zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu, kupując więcej gazu od innych krajów. Polska, Bułgaria, Finlandia, Holandia i Dania już przestały otrzymywać rosyjski gaz. Odmówili przejścia na nowy system płatności zamówiony przez szefa Kremla Władimira Putina pod koniec marca.

Dla Niemiec Nord Stream 1 jest głównym rosyjskim gazociągiem dostawczym. Przecinająca Polskę linia Jamał-Europa nie była do tego czasu zapełniona. Gazprom już w połowie maja ograniczył tranzyt przez Ukrainę.

Według Federalnej Agencji ds. Sieci, pomimo zmniejszonego wolumenu, „gaz może być nadal magazynowany z niewielkim spadkiem na razie”. Największy magazyn w Niemczech w Rehden obecnie magazynuje z maksymalną wydajnością. Obecny poziom magazynowania w Niemczech wynosi 55,95%. Dla Niemiec Nord Stream 1 jest głównym rosyjskim gazociągiem dostawczym.

dpa

urn:newsml:dpa.com:20090101:220616-99-681265/15

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *