Uwaga skupiona jest na zmniejszeniu o połowę dostaw z Rosji gazociągiem Nord Stream do Niemiec. Ponadto Rosja zdławiła również przepływ gazu do Europy wieloma innymi kanałami. Ogólnie rzecz biorąc, do Europy napływa znacznie mniej gazu – również znacznie mniej niż zwykle o tej porze roku. To „poważna i bardzo napięta sytuacja”, wyjaśnia Carola Millgramm, szefowa działu gazowego w regulatorze energii E-Control.
Rurociąg jamalski, który prowadzi przez Polskę do Brandenburgii, od końca kwietnia jest całkowicie suchy. Oficjalnym tego powodem są rosyjskie sankcje wobec polskiej spółki Europol GAZ, właściciela polskiej części gazociągu Jamał-Europa.
Rurociąg Turkstream, który biegnie przez Turcję do południowo-wschodniej Europy, został całkowicie zamknięty na tydzień z powodu prac konserwacyjnych. Zostało to ogłoszone dawno temu. Eksperci branżowi w Austrii mają nadzieję, że działalność zostanie później wznowiona. Ale niepewność pozostaje, pomimo dostaw z krajów zaprzyjaźnionych z Rosją, takich jak Turcja, Serbia i Węgry. Węgierscy politycy również zwracają uwagę na sprawnie funkcjonujące dostawy gazu – o pracach konserwacyjnych nawet nie wspomina się w mediach kontrolowanych przez państwo. Te prace konserwacyjne również nie stanowią problemu w Serbii i Turcji.
Rurociągi przecinające Ukrainę również są rzadko używane
Rosyjski monopolista gazowy Gazprom nie korzysta już z jednego z dwóch gazociągów przecinających Ukrainę i wykorzystuje jedynie nieco ponad połowę przepustowości drugiego gazociągu przecinającego Ukrainę. Zarezerwowano i opłacono tu dzienne ilości 77 milionów metrów sześciennych, ale płynie tylko 41 milionów metrów sześciennych, wynika z danych E-Control.
Nord Stream 1, który prowadzi do Niemiec przez Morze Bałtyckie, jest obecnie wypełniony jedynie w 40% swojej przepustowości. W tym przypadku Gazprom jako przyczynę podaje związane z sankcjami opóźnienia w naprawach i zaprzecza motywom politycznym. Jednak jest to ogólnie kwestionowane w UE. Ponadto na lipiec zaplanowano konserwację Nord Stream 1, co doprowadzi do tymczasowego całkowitego zamknięcia połączenia – a następnie otwarcie napełniania.
W innych latach nie było takiego spadku dostaw gazu, powiedział Millgramm w rozmowie z APA. „Więc sytuacja nie jest typowa dla lata”. E-Control widzi to każdego dnia, a ilości wwożone do kraju w Austrii są obecnie wystarczające, aby pokryć zużycie i coś przechować. Ale w czerwcu, lipcu i sierpniu jest też najniższe zużycie w roku. Dlatego E-Control przygotowuje się już na wiele różnych scenariuszy.
AIE: Przygotuj się na całkowite wstrzymanie dostaw
W wywiadzie dla Financial Times Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), również ostrzega państwa UE, by przygotowały się na całkowite zamrożenie dostaw rosyjskiego gazu. Popyt należy zatem ograniczyć, a elektrownie jądrowe powinny być dłużej podłączone do sieci. „Im bliżej zimy, tym lepiej rozumiemy intencje Rosji” – powiedział. „Myślę, że cięcia mają na celu uniemożliwienie Europie wypełniania obozów i zwiększenie wpływów Rosji w miesiącach zimowych”.
Federalna Agencja Sieci w Niemczech ostrzega również, że „sytuacja jest napięta i nie można wykluczyć jej pogorszenia”, nawet jeśli dostawy są obecnie zapewnione. Planowane napełnienie magazynu gazu do 90% pojemności do listopada nie jest możliwe przy obecnych przepływach gazu bez „dodatkowych działań”. Dotyczy to również przesyłu gazu do Austrii, Francji czy Czech. (apa)
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.