Wielga-Skolimowska obejmuje stanowisko szefa Federalnej Fundacji Kultury


Kultura

07.04.2022 16:22, — element drukowany Wyślij e-mail

Założycielka Instytutu Goethego w Arabii Saudyjskiej i była dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie Katarzyna Wielga-Skolimowska będzie w przyszłości kierować Federalną Fundacją Kultury.

Katarzyna Wielga-Skolimowska przejmuje zarządzanie Federalną Fundacją Kultury.  Grzegorz Jakubowski/pap/dpa
Katarzyna Wielga-Skolimowska przejmuje zarządzanie Federalną Fundacją Kultury. Grzegorz Jakubowski/pap/dpa

Zarząd powołał 45-latka na nowego dyrektora artystycznego. Jesienią zastępuje Hortensię Völckers, która kierowała Fundacją Federalną od czasu jej utworzenia, dobre dwadzieścia lat temu.

Wielga-Skolimowska to „menedżer kultury z doświadczeniem międzynarodowym i kuratorskim”, powiedziała minister kultury Claudia Roth (Zieloni), która przewodniczy zarządowi. „Ze względu na jej szczególne zainteresowanie modelowymi projektami interdyscyplinarnymi i niedostatecznie reprezentowanymi perspektywami, będzie dostarczać ważnych impulsów społeczno-politycznych na czele jednej z największych fundacji kulturalnych finansowanych ze środków publicznych w Europie”. Opiera się na „bogatym doświadczeniu międzynarodowym”.

Wielga-Skolimowska pochodzi z Warszawy, gdzie studiowała teatr. Pracowała w Federalnej Agencji Edukacji Obywatelskiej, Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie oraz Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie. Doświadczenie kuratorskie zdobywała w Polsce, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Ukrainie, Tanzanii i Arabii Saudyjskiej.

Jej zaskakujące odwołanie w 2016 roku przez konserwatywnych przywódców narodowych ze stanowiska dyrektora Instytutu Polskiego w Berlinie wywołało „konsternację” i „irytację” wśród pracowników kultury. Oficjalnie nie podano powodu. Jednak jego praca została wcześniej ostro skrytykowana. Ówczesny ambasador Andrzej Przylebski narzekał, że nie należy przeceniać znaczenia dialogu polsko-żydowskiego.

ten Federalna Fundacja Kultury została założona w Halle w 2002 roku. Przy rocznym budżecie wynoszącym około 35 milionów euro, od tego czasu sfinansowano około 4000 projektów. Są to zrównoważenie ekologiczne, społeczeństwo imigracyjne, dziedzictwo cyfrowe, kolonialne, kulturowy rozwój miast lub obszary wiejskie. Muzea się przekształcają, otwierają się teatry, przekazywana jest nowa muzyka, taniec się pozycjonuje.

© dpa-infocom, dpa:220704-99-907175/2

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *