Nowy minister spraw zagranicznych jest zły

DNowa minister spraw zagranicznych Niemiec podczas swojej pierwszej wizyty w Warszawie spotkała się z listą polskich niezadowolenia, wyrzutów i żądań wobec Berlina. Na początku dwudziestominutowego wystąpienia jego polski kolega Zbigniew Rau przyznał, że Annalena Baerbock przyjechała do Warszawy tuż po wizytach performatywnych w Paryżu i Brukseli: „To była wielka przyjemność” i kontynuacja „już dobrej tradycji”. . oraz „symbolicznie bardzo ważny element”. Ale po tym, jak Rau uznał ten gest za przejaw dobrego sąsiedztwa i wzajemnego szacunku, doszedł do wniosku, że „są też rzeczy, w których znacznie się różnimy”.

Krótko opisał historyczne losy Polski w XX wieku jako ofiary dwóch okrutnych mocarstw okupacyjnych, Niemiec i Związku Radzieckiego, opisał polską ocenę aktualnej rosyjskiej agresji, po czym powiedział, że Polska nigdy nie zaakceptuje popadania świata w Strefy wpływów wielkich mocarstw podzieliły się, a następnie otworzyły listę zarzutów, zauważając, że Niemcy również przyczyniły się do zwiększenia tego zagrożenia.

Nie wszystkie pytania również zostały rozwiązane historycznie

Już w 2004 roku polski rząd pilnie ostrzegł ówczesnego niemieckiego ministra spraw zagranicznych Joschkę Fischera przed budową pierwszego rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1 przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Teraz, 17 lat później, do władzy wraca niemiecki minister spraw zagranicznych należący do Partii Zielonych, a budowa drugiego gazociągu Nord Stream jest na ukończeniu. Polska będzie nadal sprzeciwiać się realizacji tego projektu. Również historycznie wiele spraw między Niemcami a Polską „nie zostało rozwiązanych w sposób, który odpowiadałby poczuciu sprawiedliwości wielu ludzi”.

Polska wciąż czeka na zwrot skradzionych dzieł sztuki i mechanizm rekompensat za zniszczone dobra kultury. Polski minister spraw zagranicznych również martwił się o patrzenie w przyszłość. Nawiązał do deklaracji umowy koalicyjnej nowego rządu niemieckiego, w której postuluje się dalszy rozwój Europy w kierunku państwa federalnego. Rau powiedział: „Nie jesteśmy zainteresowani federalizacją Europy”.

Baerbock odpowiedziała, że ​​jest zachwycona, że ​​niemiecka umowa koalicyjna była tak wyraźnie badana za granicą, a następnie wykorzystała swoje własne doświadczenia z 2004 roku, aby przeciwdziałać ostrzeżeniom Rau. Stała wówczas na moście na Odrze między Frankfurtem a Słubicami, także z Joschką Fischerem, i świętowała wejście Polski do UE. Powiedziała to, co najważniejsze: dla nowego rządu federalnego „niekończąca się odpowiedzialność zawsze pozostanie obowiązkiem”. Powiedziała też coś konkretnego: „Rozmowa o różnicach jest częścią przyjaznej relacji. Dlatego rozmawiała również z Rau o „kwestii praworządności”. Nie chce udzielać porad publicznych, ale „z pewnością chciałby rozwiązania, które wzmocni Europę”.

Kontynuacja podróży do Liverpoolu

Spotkanie z Rau, które trwało dłużej niż oczekiwano, spowodowało, że grafik Baerbocka w Warszawie się załamał. Planowane spotkanie w Ambasadzie Niemiec z przedstawicielami inicjatyw pomocowych i organizacji praw człowieka zajmujących się uchodźcami na granicy polsko-białoruskiej musiało zostać odwołane. Nowa minister spraw zagranicznych Niemiec została przyjęta przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na początku swojej wizyty w Warszawie. Po spotkaniu z Rau odbyła kolejne spotkanie z polskim rzecznikiem praw obywatelskich Marcinem Wiackiem, pozarządowym agentem społeczeństwa obywatelskiego.

Baerbock zakończyła swój pierwszy dziewiczy rejs do Warszawy w piątek ceremonią złożenia wieńca pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, a po krótkim postoju i zmianie załogi poleciała do Liverpoolu, aby do niedzieli uczestniczyć w spotkaniu ministrów biznesu z krajów G7. Na tej konferencji, której w przyszłym roku przewodniczą Niemcy, siedem największych demokratycznych potęg gospodarczych na świecie będzie omawiać stan i możliwe rozwiązania międzynarodowych kryzysów i wydarzeń.

W Liverpoolu skupiono się na groźbie rozmów nuklearnych z Iranem i agresywnym zachowaniu Rosji wobec Ukrainy. Sytuacja na Bliskim Wschodzie iw regionie Indo-Pacyfiku ma być również omówiona na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych. Dla Baerbocka będzie również możliwość osobistego poznania niektórych z jego kolegów ministrów, takich jak sekretarz stanu USA Antony Blinken czy brytyjski minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *