Polska należy do krajów, które ogłosiły plany zmniejszenia zależności od źródeł energii z Rosji. Rząd kraju podjął teraz decyzję o rozwiązaniu umowy na dostawy gazu.
reklama
Polski rząd podjął decyzję o rozwiązaniu obowiązującej od 1993 r. umowy na dostawy gazu z Rosją. Jako polska agencja prasowa DPA Jak poinformowała w poniedziałek minister klimatu Anna Moskwa i pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski potwierdzili plan.
„Po prawie 30 latach można powiedzieć, że relacje gazowe między Polską a Rosją przestały istnieć” – ogłosił Naimski w polskim radiu publicznym i na Facebooku. Minister Moskwa powiedziała na Twitterze: „Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła determinację polskiego rządu, by całkowicie uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Zawsze wiedzieliśmy, że Gazprom nie jest wiarygodnym partnerem”.
Wpływ na tranzyt gazu gazociągiem jamalskim
Jak DPA Powołując się na dwóch przedstawicieli rządu, decyzja polskiego rządu została podjęta na posiedzeniu gabinetu 13 maja. Ponieważ jednak jest to umowa międzynarodowa, zdaniem ministra Moskwy konieczna jest oficjalna notatka MSZ w Warszawie do rządu rosyjskiego. Moskwa ogłosiła, że to pisemne oświadczenie zostanie wysłane później w poniedziałek.
DPA zaznaczył, że rozwiązanie polsko-rosyjskiego porozumienia wpływa nie tylko na dostawy gazu do Polski, ale także na tranzyt gazu przez gazociąg jamalski do Niemiec. Jednak ostatnio połączenie to i tak jest wykorzystywane w przeciwnym kierunku, do sprowadzania gazu z Niemiec do Polski.
rysowanie dpa/sts/LTO
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.