Klęska UE o pomoc dla Ukrainy – EURACTIV.de

Europe in Brief to poranny biuletyn EURACTIV. Możesz się zarejestrować tutaj.

Od wybuchu wojny na Ukrainie często chwalono bliską solidarność państw UE. Przynajmniej jeśli chodzi o pomoc finansową dla Ukrainy, moment jedności wydaje się być przeszłością.

Wczoraj kraje UE zatwierdziły pierwszy miliard z 9 miliardów pomocy makrofinansowej dla Ukrainy – po dwóch miesiącach rozmów. To, co początkowo wydaje się dużą ilością pieniędzy, jest jednak tropem w wiadrze dla Ukrainy.

Aby utrzymać podstawowe funkcje państwa, ukraiński skarbiec potrzebuje miesięcznie 5 mld dolarów wsparcia. Miliard, który właśnie wyemitowała UE i nad którym debatuje się od dwóch miesięcy, może utrzymać przy życiu państwo ukraińskie tylko przez sześć dni.

Pomimo bliskości geograficznej wydaje się, że Europa jest jeszcze bardziej w tyle za wsparciem dla Ukrainy. Wybranym partnerem Ukrainy są teraz Stany Zjednoczone, które nie wahają się wydawać miliardów na obronę demokracji przed Rosją.

Możesz przeczytać artykuł na ten temat tutaj Znaleźć.

Wzrost emisji spowodowany zwrotem węgla prawdopodobnie „nieistotny”. Plany czterech krajów UE dotyczące postawienia elektrowni węglowych w stan gotowości na wypadek poważnych zakłóceń w dostawach gazu z Rosji miałyby tylko niewielki wpływ na klimat.

Program natychmiastowego budowania sektora. Dziś BMWK zaprezentuje natychmiastowy program dla sektora budowlanego. Wcześniej wielokrotnie naruszało to niemieckie cele klimatyczne, teraz federalny minister Habeck chce zmienić strukturę finansowania remontów, przyspieszyć remonty i wymusić pompy ciepła, według kręgów rządowych. Rozległy program finansowania wydajnych sieci ciepłowniczych, czyli ciepłownictwa miejskiego, ma również wkrótce zostać zatwierdzony przez Komisję Europejską.

Kryzys energetyczny powoduje trudności w transformacji energetycznej w regionach węglowych. Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) faktycznie poszukiwany zacząć przekształcać regiony węglowe w bardziej ekologiczne gałęzie przemysłu. Niemieckie plany zostały już zatwierdzone, ale teraz węgiel przeżywa renesans, co znacznie komplikuje sprawę.

Wymagania dotyczące suwerenności chmury. Trwa walka o system certyfikacji Europejskiej Agencji Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Europejscy dostawcy usług w chmurze zdecydowanie nalegać na wymogi suwerenności lokalizacja danych i immunitet od prawa obcego. Niektóre państwa członkowskie i podmioty prywatne sprzeciwiają się temu, nazywając go „protekcjonistycznym”.

bezpieczeństwo cybernetyczne. Ministerstwo federalne wnętrze i dom przedstawił wczoraj swój ambitny program w zakresie cyberbezpieczeństwa, którego celem jest przekształcenie architektury bezpieczeństwa i odporności w obliczu eskalacji cyberzagrożeń. Eksperci twierdzą jednak, że niektóre z proponowanych środków mogą raczej zagrozić cyberbezpieczeństwu niż je wzmocnić.

Glifosat: władze UE odrzucają roszczenia stronnicze. Dwie europejskie agencje odpowiedzialne za ocenę ryzyka związanego z glifosatem skrytykowały ich podejście do tego problemu broniony przez posłów. Głównym problemem jest niedawna ocena substancji jako „nierakotwórczej” przez komisję Europejskiej Agencji Chemikaliów.

Czeski minister: zdrowie priorytetowe dla Prezydencji w Radzie UE. Profilaktyka raka, negocjacje w sprawie długoterminowych kontraktów na szczepionki koronowe, europejska przestrzeń danych zdrowotnych i opieka nad Ukraińcami będą głównymi priorytetami Republiki Czeskiej Prezydencja Rady UE w dziedzinie zdrowia według czeskiego ministra zdrowia w wywiadzie.

„Czynniki niepewności” w unijnych przepisach dotyczących statystyk rolniczych. Ponad 50 stowarzyszeń ostrzega przed „poważnymi niepewnościami” w reformie unijnej statystyki rolniczej, która została wczoraj zatwierdzona przez Komisję Rolnictwa Parlament zatwierdził i tym samym zbliżyła się do ostatecznego przyjęcia.

Społeczności słowackie czekają na unijne fundusze dla ukraińskich uchodźców. Słowackie władze lokalne wdrażające środki na rzecz uchodźców ukraińskich nie otrzymałem jeszcze pieniędzy z funduszy unijnychw celu wsparcia państw członkowskich.

Polska i Izrael wznawiają stosunki dyplomatyczne. Po awanturze o kontrowersyjne żydowskie prawo gruntowe w zeszłym roku Izrael wycofał swojego ambasadora z Polski Czy powinniśmy teraz wznowić relacje?.

Słowenia jest częściowo odpowiedzialna za powolność wymiany pierścieni. Zamiast bezpośrednich dostaw broni na Ukrainę, Niemcy dostarczają broń za pośrednictwem tak zwanych „giełd pierścieni”, w ramach których państwa członkowskie Europy Wschodniej dostarczają Ukrainie swoje radzieckie czołgi w zamian za zmodernizowaną broń z niemieckich zapasów. Ten postępuje dość wolnoza co nowy premier Słowenii widzi pewną odpowiedzialność.

Bułgaria zmierza do przedterminowych wyborów w październiku. W Bułgarii będzie to październik dać przedterminowe wyboryjeśli partie parlamentarne nie utworzą rządu.

Włochy chcą ograniczyć inflację dekretem. Rząd rozważa nowe rozporządzenie hamować rosnącą inflację i ceny energii oraz zapewnienie, że wzrost cen nie wpłynie na płace.

Hiszpania wymaga specjalnego podatku dla firm energetycznych i finansowych. ten Hiszpański podatek specjalny przeznaczone do zastosowania do firm finansowych w latach 2022-23 i energetycznych w latach 2023-24, przynoszące 7 mld euro, z czego 1,5 mld euro z sektora bankowego i 2 mld euro z dużych firm inwestycyjnych energetycznych rocznie.

Berlin, Wiedeń naciskają na umowy solidarnościowe w sektorze energetycznym. Dwa sąsiednie kraje podpisały we wtorek porozumienie o wzmocnionej współpracy, w którym: zalecić innym państwom członkowskim pójście za ich przykładem.

  • UE: Nieformalne spotkanie ministrów środowiska. // Wizyta na spotkaniu Kolegium Komisji Europejskiej w Luksemburgu. // Publikacja rocznego raportu Komisji Europejskiej na temat praworządności. // Konferencja prasowa Parlamentu Europejskiego na temat przeglądu dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii. // Posiedzenia komisji Parlamentu Europejskiego. // Europejski minister spraw zagranicznych Josep Borrell spotyka się z premierem Czarnogóry Dritanem Abazoviciem.
  • Niemcy: Kanclerz Federalny Scholz przyjmuje przewodniczącego Federacji Przemysłu Niemieckiego.
  • Maroko: Proces 28 migrantów oskarżonych o „przynależność do gangu przestępczego” w związku z nielegalną imigracją po śmierci w Melilli.
  • Izrael: Prezydent USA Biden odwiedza Izrael i Zachodni Brzeg.
  • Stany Zjednoczone: Rada Bezpieczeństwa głosuje nad przedłużeniem misji politycznej na Haiti.
  • NATO: Konferencja prasowa szefa NATO Jensa Stoltenberga i premiera Albanii Ediego Ramy.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *