Gdy demokracje zachodnie przedłużyły sankcje nałożone na Rosję w związku z wojną na Ukrainie, Kreml ostrzegł pod koniec marca państwa członkowskie Unii Europejskiej, że dostawy gazu zostaną odcięte, jeśli nie zapłacą za to w rublach.
Kraje zachodnie odmówiły tego, wskazując, kiedy mogą nadal płacić w euro lub dolarach amerykańskich – walutach, w których realizowane są płatności na podstawie aktualnych umów z „Gazpromem”.
W ubiegłym roku import UE z Rosji stanowił około 40%. gamtinių dujos poreikio.
Polska i Bułgaria stały się pierwszymi krajami, którym Rosja ogłosiła ograniczenie dostaw gazu. Kaip šias šáris šiu metu tvarkosi su energetiniais wyzwaniem?
Sytuacja w Polsce
Według „Reutersa” rosyjski gigant energetyczny „Gazprom” ma prawie połowę swojego zapotrzebowania na gaz dla Polski – 10 mld. Metry sześcienne. Łącznie Polska wydaje rocznie 20 miliardów. metrów sześciennych gazu.
W Polsce działa jedyny terminal suchego gazu ziemnego (SGD) w Svinouiscės, z maksymalną mocą spawania 5 miliardów. Metry sześcienne.
Ponadto sama Polska zbiera ok. 4 mld. metrów sześciennych gazu i ok. 4 mld. importuoja vamzdynais iš Czechy to język niemiecki.
Premier Polski Mateusza Morawiecki powiedział wcześniej, że gdy magazyny gazu w kraju są zapełnione w 76%, Polska jest gotowa na „pozyskanie gazu ze wszystkich ukrytych miejsc”.
„Reuters” podaje, że 3,5 mld. metrów sześciennych gazu – to dwa razy więcej niż rok temu.
Oblicza się, gdy po zakończeniu sezonu grzewczego, w okresie šiltoujo w roku, dujos sunaudojimui sumažėjus iki 1 mlrd. metrów sześciennych gazu miesięcznie Polska ma wystarczające rezerwy gazu na potrzeby energetyczne kraju.
Końce Polski zaopatrywane są w gaz na dwa połączenia z Niemcami, a połączenie z Czechami może być dostarczone w ilości 1,5 mld. metrów sześciennych gazu rocznie.
W tym roku sąsiedni kraj planuje otworzyć jeszcze trzy połączenia gazowe. Jednym z nich będzie Litwa – jej pojemność wyniesie 2,5 mld. metrów sześciennych gazu rocznie. Drugie połączenie – ze Słowacją – będzie miało przepustowość 5-6 mld. metrów sześciennych gazu. Połączenia z Norwegią powinny ruszyć jesienią, a przepustowość tego połączenia sięgnie 10 miliardów. metrów sześciennych gazu.
Piotras Naimskis, minister odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne, mówi, że skoro obecne są przyszłymi alternatywami dla trasy dostaw do Polski, można sobie wyobrazić, że Warszawa mogłaby być bezpieczna przez kilka miesięcy bez Gazpromu.
Sytuacja w Bułgarii
W tym czasie Bułgaria, która stała się jednym krajem, otrzymywała kirčio od Gazpromu i wydawała około 3 miliardów rocznie. metrów sześciennych gazu. Około 90 proc. Ta ilość jest importowana przez kraj przez tureckie rurociągi – kupowane od Gazpromu.
Bułgaria kupuje też niewielką ilość gazu od Azerbejdżanu.
Jeśli w polskich magazynach gazowych jest wystarczająco dużo gazu, Bułgaria nie może się tym pochwalić.
Szacuje się, że w Bułgarii przechowywanych jest 550 milionów. metrów sześciennych gazu, a 17,6% wypełniłyby magazyny. dostępne możliwości.
Bułgaria będzie musiała wybrać, skąd importować gaz – z Grecji czy Turcji. Terminal LNG działa w tych krajach.
W czerwcu powinno też zostać ukończone połączenie z Grecją. Połączenie to pozwoli Bułgarii importować 1 mld euro rocznie. metrów sześciennych gazu z Azerbejdżanu – obecnie importuje około jednej trzeciej planowanej ilości.
Jak podaje „Reuters”, w Bułgarii rząd zapewnia, że gdy konsumentom zapewni się dostawy gazu z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, nie ma planów wprowadzania ograniczeń w konsumpcji.
Według analityków Bułgaria powinna jak najszybciej podpisać umowy z dostawcami LNG – Katarem, Algierią i Stanami Zjednoczonymi, a także dążyć do zwiększenia dostaw gazu do Azerbejdżanu.
Bulgari taip pat põhä säytä sähäti solidarumo suzarimus su Rumunia ir Grecja kad siwiirtõi, kiedy mogli użyć swoich turimomis laisvomis duyomis.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”