Konserwacja Nord Stream 1: problem z blokadą gazu

Gaz jest już „surowcem deficytowym” w Niemczech, ale wkrótce może być dostępny znacznie mniej. Federalny minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) obawia się, że rosyjski gazociąg gazociągiem Nord Stream jest całkowicie nieobecny. Od 11 lipca istnieje groźba „całkowitej blokady Nord Stream 1”, powiedział minister na „szczycie zrównoważonego rozwoju” „Süddeutsche Zeitung”. Rosyjski koncern Gazprom zamierza poddać podwójną rurę corocznej kontroli od 11 do 21 lipca. W tym czasie gazociągiem nie przepływa do Niemiec.

Ale: „Z oświadczeń Gazpromu możemy wywnioskować, że transport gazu musi w końcu zostać wznowiony” – powiedziało BR24 Federalne Ministerstwo Gospodarki. „Nie spekulujemy tutaj, ale na co dzień bardzo uważnie monitorujemy sytuację i jesteśmy w stałym kontakcie z Federalną Agencją Sieci, a tym samym z firmami z branży gazowniczej”.

Habeck obawia się ze względu na przyczyny blokady gazowej

Opierając się na zaobserwowanym wzorze, nie byłoby „super zaskakujące”, gdyby znaleziono mały kawałek, obawia się Habeck. „A potem mówisz: Tak, nie możemy tego ponownie włączyć, teraz znaleźliśmy coś podczas konserwacji i to wszystko. Pod tym względem sytuacja jest dość napięta”. Odnośnie nadchodzącej zimy minister powiedział: „To może być naprawdę problematyczne”. Dostawa gazu w okresie letnim jest gwarantowana. Gazprom odmówił komentarza na temat swoich planów konserwacji.

Prace konserwacyjne zawsze latem

Sama konserwacja to „przede wszystkim nic niezwykłego i koniecznego”, aby utrzymać wysokie standardy bezpieczeństwa, powiedział BR24 Timm Kehler, członek zarządu stowarzyszenia branżowego „Zukunft Gas”. Prace odbywają się co roku w lipcu, kiedy zużycie gazu jest mniejsze niż zimą. „Scenariusze są możliwe, że ilości są kompensowane przez inne trasy rurociągu lub po prostu nie występują”, mówi Kehler. Miałoby to konsekwencje na zimę: „Na dzisiejszym zamkniętym rynku gazu każdy metr sześcienny brakującego gazu prowadzi do opóźnienia w napełnianiu zbiorników gazu”.

Zwykle podczas konserwacji rurociągów dodatkowy gaz jest transportowany innymi rurociągami z Rosji, a także z innych krajów, takich jak Norwegia, więc nie brakuje. Nie jest jasne, czy jest to obecnie możliwe.

Stowarzyszenie Przemysłowe „Zukunft Gas”: rosyjskie ilości nie mogą być planowane

W ciągu ostatnich kilku lat konserwacja rurociągów zawsze przebiegała sprawnie. Od uruchomienia Nord Stream nie było żadnych opóźnień. Kehler: „Jednak rosyjskich ilości nie można obecnie planować, nawet bez konserwacji”. Ilości gazociągu Nord Stream zostały już zmniejszone o 60%, gazociągiem jamalskim w Polsce nie przepływa żaden gaz, a tranzyt ukraiński wykorzystywany jest obecnie tylko w 10%. „Niebezpieczeństwo, że gaz nie będzie już transportowany rurociągiem, istnieje nawet bez konserwacji”, mówi Kehler.

Niebezpieczeństwo wysokiego zatrzymania dostawy

Karen Pittel z Centrum ds. Energii, Klimatu i Zasobów ifo jest również zaniepokojona: „Myślę, że istnieje duże ryzyko, że Rosja przyjmie konserwację jako okazję do powstrzymania długoterminowych dostaw gazu ziemnego lub mniej, aby je masowo ograniczyć”, mówi prof. gotów zapłacić” – powiedział Pittel.

Ważne jest szybkie połączenie z terminalami LNG

Ewentualny przedłużający się serwis lub nawet brak nowych dostaw miałby dramatyczne konsekwencje dla Niemiec. „Ze względu na mniejsze magazynowanie wzrasta ryzyko niedoboru dostaw w nadchodzącej zimie” – podkreśla Pittel. Według nich niezwykle ważne staje się terminowe podłączenie pływających terminali LNG i zachęty do oszczędzania gazu. „Jeśli dostawy z Rosji zakończą się niepowodzeniem lub zostaną znacznie ograniczone w nadchodzącym roku, może to również wpłynąć na uzupełnianie magazynów latem 2023 roku i dostawy zimą 2024 roku”.

Timm Kehler ze stowarzyszenia branżowego „Zukunft Gas” zwraca również uwagę, że wstrzymanie dostaw gazu rurociągiem Nord Stream po konserwacji natychmiast doprowadzi do problemów z magazynowaniem gazu. To, ile jeszcze gazu będą Niemcy, będzie zależało od możliwości importowych Niemiec przez własne terminale LNG oraz od tego, ile gazu Niemcy wyeksportują do innych krajów europejskich. Dlatego Kehler wzywa również do „przyspieszenia rozwoju infrastruktury LNG”. Według Federalnej Agencji ds. Sieci obecne poziomy magazynowania w Niemczech wynoszą około 61%.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *