Premier Saksonii chce „zamrozić” wojnę: Kretschmer rozpoczyna delikatną debatę z powodu braku gazu – polityka

U Michaela Kretschmera ponownie odkopuje się stare zdjęcia. Jak to jest w Moskwie, ale Władimir Putin tego nie odbiera i zamiast tego Kretschmer siedzi na kanapie i może zadzwonić do Putina z dość przestarzałego telefonu. W tym czasie, w kwietniu 2021 roku, był też jednym z największych zwolenników zamówienia rosyjskiej szczepionki Sputnik – bo może być lepiej przyjęta w Saksonii niż inne. Teraz premier Saksonii ma nowy ton w stosunkach, co jest niefortunne dla lidera CDU Friedricha Merza z prezydentem wojny Putin uderzony. Z obawy przed wyczerpaniem się dostaw gazu.

„Musimy pracować nad zamrożeniem tej wojny” – podkreślił Kretschmer. Merz woli tego nie komentować, co mówi samo za siebie. Był pierwszym prominentnym niemieckim politykiem w Kijowie i popchnął koalicję sygnalizacji świetlnej do podjęcia decyzji o dostawie ciężkiego uzbrojenia – choć do tej pory dostarczono tylko siedem samobieżnych haubic. Powstrzymaj Putina bronią to linia Merz. Rozmowa z Putinem i zamrożenie wojny to plan Kretschmera.

[Wenn Sie aktuelle Nachrichten aus Berlin, Deutschland und der Welt live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]

Niemcy muszą odgrywać rolę mediacyjną, mówi w kierunku kanclerza Olafa Scholza (SPD), który jest bardziej w zgodzie z lewicą SPD niż z kierownictwem CDU, ale w Saksonii wielu obywateli podziela właśnie taką postawę, wielu zobacz dostawy broni tutaj jako bardzo niebezpieczną eskalację.

Lider CDU Friedrich Merz 3 maja w Irpinie na Ukrainie.Zdjęcie: Efrem Lukatsky/AP/dpa

Kretschmer podkreśla, że ​​nie oznacza to, że Ukraina musi odstąpić terytorium. Wojna Rosji to niesprawiedliwość i zbrodnia. Ale jasne jest, że wojna pogrąża cały świat, aw szczególności Europę, w chaosie. Jeśli tak będzie dalej, ryzykujemy utratę siły ekonomicznej niezbędnej do zorganizowania bezpieczeństwa i zachowania konkurencyjności. „Jestem mocno przekonany, że potrzebujemy tych dostaw surowców.

[Der Nachrichtenüberblick aus der Hauptstadt: Schon rund 57.000 Leserinnen und Leser informieren sich zweimal täglich mit unseren kompakten überregionalen Newslettern. Melden Sie sich jetzt kostenlos hier an.]

Czy zamrożenie nie oznacza utraty terytorium na rzecz Rosji?

Ale czy zamrożenie wojny nie oznacza, że ​​Ukraina straci po Krymie duże obszary na wschodzie, nawet jeśli tego nie uzna? Jednocześnie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow dał jasno do zrozumienia, że ​​chce sięgnąć na wschód do południowej Ukrainy. Eksperci obawiają się, że aneksja ważnego strategicznie miasta portowego Odessy przez Rosję oznaczałaby katastrofę dla Kijowa i mogłaby przyspieszyć jego upadek.

„Rosja nie chce rozmawiać, nie chce negocjować, nie chce przestać popełniać najgorszych zbrodni”, powiedziała polityka obronna FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann. Każde wezwanie, że „musimy zbliżyć się do Rosji”, nie tylko ignoruje katastrofalne konsekwencje dla Niemiec, ale także wyśmiewa Ukrainę, wyśmiewa wolność, wyśmiewa prawa człowieka.

Baerbock jest zirytowany

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) wyraziła irytację z powodu oświadczeń Kretschmera: Jestem nieco zaskoczony oświadczeniami, ponieważ ani niemiecki rząd federalny, ani żaden inny kraj w Europie nigdy nie chciał ponownie wojny na tym kontynencie” – powiedział w środę Baerbock. wieczór w Hanowerze na cyklu imprez RND na miejscu” sieci redakcyjnej Niemcy.

Niemcy i wiele innych krajów wielokrotnie próbowało utrzymywać kontakt z Rosją. „Premier mówi »Tylko porozmawiaj«, mimo że kanclerz kilkakrotnie dzwonił do rosyjskiego prezydenta, a sekretarz generalny ONZ był w Moskwie” – powiedział Baerbock.

Odnosząc się do oświadczenia Kretschmera, że ​​Niemcy muszą pracować, aby wojna została „zamrożona”, Baerbock powiedział: „Nie wiem, co to oznacza”.

Kanclerz Olaf Scholz początkowo wierzył w negocjacje z Władimirem Putinem.Fot. Michaił Klimentyew/Biuro Prasowe Prezydenta Rosji/Sputnik/dpa

Krytycy FDP i Melnyka, pochwały dla Wagenknechta i AfD

Były ambasador Ukrainy Andrij Melnyk powiedział o Kretschmerze: „Twoje ciągłe samozadowolenie wobec zbrodniarza wojennego Putina jest obrzydliwe”. Lewicowa polityk Sahra Wagenknecht chwali Kretschmera, ponieważ „rosyjskie surowce, a przede wszystkim stosunkowo tania rosyjska energia to warunki do istnienia konkurencyjnego niemieckiego przemysłu”. Szef AfD Tino Chrupalla zwraca uwagę, że Kretschmer zwraca się ku AfD. linia.

Czy zmieniają się nastroje ludności?

Ostatecznie wyznanie Kretschmera odzwierciedla równie wspólną obawę w Berlinie: że nastrój może się zmienić. „Po raz pierwszy od połowy lutego to już nie sytuacja na Ukrainie (63%), ale zaopatrzenie w energię (69%), według instytutu opinii Forsa najbardziej niepokoi Niemców.

53% widzi więcej szkód dla Niemiec niż dla Rosji w wyniku sankcji. Pomimo dwóch planów ratunkowych o wartości ponad 30 miliardów euro, mniej niż jedna trzecia Niemców uważa, że że rząd federalny robi wystarczająco dużo, aby przeciwdziałać rosnącym cenom energii.

Psycholog rynku Dirk Ziems, który wraz z zespołem bada, jak czują się Niemcy, również ostrzega przed wahaniami nastroju. „Cała wojna jest teraz daleka od przeciętnego obywatela. Nadal istnieje duże zainteresowanie, ale już nie jest to forma bezpośredniego zainteresowania. Zwłaszcza jeśli presja ekonomiczna wzrośnie, solidarność z Ukrainą może osłabnąć.

Ma też oko na krytyczny stosunek jego państwa do sankcji i dostaw broni: Michael Kretschmer (CDU),…Zdjęcie: Robert Michael/dpa

Szef CSU zakwestionował ostatnio strategię sankcji

Premier Bawarii Markus Söder (CSU), który również wcześniej zauważył swoją bliskość z Putinem, niedawno zwrócił uwagę na szkody wyrządzone jego własnemu krajowi w związku z dławieniem dostaw rosyjskiego gazu przez rurociąg Nord Stream 1. „Strategia szybkiego sprowadzenia Rosji na kolana z sankcjami do tej pory nie zadziałał” – powiedział „Bildowi”.

„Broń zachodnia jak dotąd wykazała znacznie większy wpływ na Rosję niż nałożone sankcje”. Ale te wypowiedzi przyprawiały CDU i CSU o ból brzucha, więc ponownie oczekuje się jasnego stanowiska publicznego. Podczas wystąpienia otwierającego rekolekcje grupy państwowej CSU przed majestatycznym tłem klasztoru Banz, Söder ponownie brzmi inaczej.

Markus Söder i Alexander Dobrindt jadą na Letnie Rekolekcje Grupy Państwowej CSU 2022 w klasztorze Banz.Zdjęcie: IMAGO/Chris Emil Janssen

Söder pyta na czerwonym świetle: „Gdzie jest gaz zastępczy”?

Szef CSU z powagą podkreśla, że ​​jego partia trzyma się sankcji „bez „ale” i „jeśli”. Jednak rząd federalny musi dotrzymać obietnicy, że Niemcy przetrwają tę zimę dobrze pomimo sankcji. „Gdzie jest gaz zastępczy?” pyta Söder i ostrzega, że ​​wschód i południe republiki nie powinny pozostawać w tyle, jeśli chodzi o dostawy gazu w przypadku niedoborów. Szef grupy regionalnej CSU Alexander Dobrindt dystansuje się jeszcze bardziej: „Michael Kretschmer zajmuje szczególne stanowisko. Ale nie takie jest podejście CDU i CSU.

Ekspert obrony CDU ostrzega przed nowymi napływami uchodźców

Ekspert obrony CDU Roderich Kieswetter, który towarzyszył Merzowi w wizycie w Kijowie, mówił w wywiadzie dla „Tagesspiegel” o „mniejszej opinii” w Unii. Ale widzi również niebezpieczeństwo punktu krytycznego, dlatego potrzebna jest bardziej przekonująca praca z obywatelami. Oczywiście do obecnej sytuacji przyczyniła się również polityka energetyczna Unii.

„Musimy teraz pokornie pracować, aby zapewnić spójność społeczeństwa”, podkreśla Kiesewetter. Gdyby Rosja dalej się rozwijała, zamiast 7 mln opuściłoby kraj od 15 do 20 milionów ludzi. „Tak, a wtedy nie ma 3 mln w Polsce i 800 tys. w domu, ale 3 mln w domu i 5,6 mln w Polsce”.

Ekspert obrony CDU Roderich Kiesewetter uważa oświadczenie Kretschmera za opinię mniejszości w związku.Zdjęcie: obrazy imago/fototeka

Kiesewetter uważa plan wymiany pierścieni Scholza za porażkę

Teraz potrzebne jest przede wszystkim polityczne przywództwo kanclerza Olafa Scholza – i więcej odwagi. Kieswetter otrzymał informację z polskiego MSZ, według której panuje tam wielka gorycz, skoro planowana wymiana pierścieni czołgowych się nie rozpoczyna, a Niemcy chcą tylko dostarczyć około 20 czołgów Leopard 2 od kwietnia 2023 roku, choć Polska ma już blisko 300 Czołgi T-72. podarował czołgi Ukrainie.

Nic więc dziwnego, że kraje Europy Wschodniej, takie jak Polska, patrzą na Stany Zjednoczone i kupują teraz czołgi Abrams. Grasz z szeroko otwartymi oczami na zaufanie, które zostało zbudowane przez lata. W Komisji Spraw Zagranicznych Scholz określił bezpośrednią dostawę czołgów Marder na Ukrainę jako „straszną eskalację”, ale jednocześnie powiedział, że gdyby Stany Zjednoczone dostarczały czołgi bezpośrednio, to również by się zdarzyło. Kiesewetter postrzega Scholz jako bardzo niebezpieczną formę taktyki dla Ukrainy.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *