Rząd USA rozważa możliwość dostaw myśliwców na Ukrainę

Według rządu USA rozważa dostawę amerykańskich myśliwców na Ukrainę.

Jednak dyrektor ds. komunikacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby, podkreślił, że „są to rozważania eksploracyjne, których nie można wdrożyć w najbliższej przyszłości”. Testy nie są przeprowadzane na maszynach z byłego Związku Radzieckiego, ale na samolotach produkcji amerykańskiej.

Kirby podkreślił w centrali z dziennikarzami, że obsługa nowoczesnych myśliwców to „trudne zadanie”. Należy również wziąć pod uwagę takie czynniki, jak szkolenie załogi, konserwacja czy dostawa części zamiennych – „kompletny łańcuch dostaw” jest niezbędny do utrzymania samolotu w powietrzu. Podkreślił, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę w walce z rosyjskimi siłami inwazyjnymi tak długo, jak będzie to potrzebne.


Kirby ogłosił nową sprzedaż amerykańskiej broni na Ukrainę o wartości około 270 milionów dolarów. Odkąd półtora roku temu objął urząd prezydenta USA Joe Bidena, rząd USA zobowiązał się do przekazania Ukrainie broni, amunicji i sprzętu o wartości 8,2 miliarda dolarów. Stany Zjednoczone są głównym dostawcą broni dla Ukrainy.

UE zatwierdza dodatkowe 500 mln euro na uzbrojenie Ukrainy

Zgodnie z zapowiedziami Unia Europejska zwiększa także pomoc finansową na dostawy broni i sprzętu dla Sił Zbrojnych Ukrainy do 2,5 mld euro. Państwa UE oficjalnie podjęły decyzję o kolejnej transzy w wysokości 500 mln euro, zgodnie z zapowiedzią Rady Państw Członkowskich.

„Ukraina potrzebuje więcej broni, my ją dostarczymy” – powiedział szef polityki zagranicznej Josep Borrell. Szef Rady Charles Michel ogłosił już zamiar udostępnienia w poniedziałek przez UE dodatkowych 500 mln euro.

Human Rights Watch: rosyjscy żołnierze torturują cywilów na Ukrainie

Organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oskarża rosyjskie siły zbrojne o torturowanie jeńców wojennych i cywilów na Ukrainie. W południowych regionach Chersoniu i Zaporożu wywiady z dziesiątkami osób ujawniły 42 przypadki zniknięcia rosyjskich sił okupacyjnych lub arbitralnego zatrzymania ludności cywilnej. Niektórzy nie mieli kontaktu ze światem zewnętrznym, a wielu było torturowanych. Zginęło dwóch z trzech jeńców wojennych, których to dotyczyło.

„Rosyjskie wojska zamieniły okupowane terytoria południowej Ukrainy w otchłań strachu i pełzającej anarchii” – powiedziała Julia Gorbunowa, starszy badacz ds. Ukrainy w Human Rights Watch. Tortury, nieludzkie traktowanie oraz arbitralne i bezprawne przetrzymywanie cywilów to rażące zbrodnie wojenne.

Kijów potwierdza użycie dronów-samobójców w elektrowni jądrowej Enerhodar

Armia ukraińska twierdzi, że rozmieściła drony bojowe na okupowanej przez armię rosyjską elektrowni jądrowej Enerhodar. „Atak na miasto namiotowe i technologię wroga przeprowadzono za pomocą dronów kamikaze” – poinformował w piątek wojskowy wywiad. Podobno zniszczono system obrony przeciwlotniczej i wyrzutnię rakiet Grad (Grad). Według wywiadu zginęło trzech Rosjan, a dwunastu zostało rannych. Udostępniony film pokazuje namioty i ludzi uciekających przed wybuchem.

Polska narzeka na oszustwo w wymianie broni pierścieniowej

Polska ostro skrytykowała rząd federalny za planowaną wymianę pierścieni na dostawy broni na Ukrainę. – Niemieckie obietnice wymiany pierścieni czołgowych okazały się zwodniczymi manewrami – powiedział „Spiegelowi” wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sek. Z polskiego punktu widzenia oferty niemieckie są nie do przyjęcia, więc teraz liczą na pomoc innych partnerów z NATO.

Najpierw Niemcy zaoferowali Polakom czołgi „starsze od tych, które daliśmy Ukrainie”, powiedział. Tej oferty „nie można było przyjąć, ponieważ nie jesteśmy zainteresowani pogarszaniem stanu uzbrojenia i szkoleniem naszych żołnierzy na sprzęcie z lat 60-tych”.

Na wczesnym etapie zaoferowano Polsce 100 dostępnych czołgów Leopard 1 w dobrym stanie, jak podają kręgi Ministerstwa Obrony w Berlinie. Polska odrzuciła to jako zbyt stare. Stało się jasne, że Polska nalegała na Leoparda 2. Nie można ich jednak dostarczyć z zapasów Bundeswehry. W oczach minister obrony Christine Lambrecht (SPD) transfer polskiej broni na Ukrainę zasługuje na wielki szacunek.

Rosja nadal dystansuje się od pięciu krajów UE

Tymczasem w odpowiedzi na sankcje nałożone przez Zachód, rosyjski rząd ponownie wyraźnie umieszcza na swojej liście „wrogich państw” kraje UE: Grecję, Danię, Słowenię, Słowację i Chorwację. W rzeczywistości cała Unia Europejska już tam była. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował piątkową decyzję rządu jako kolejny krok Moskwy w kierunku ograniczenia kontaktów z tymi krajami. Głównym problemem są ograniczenia nałożone na misje dyplomatyczne państw w Moskwie w zatrudnianiu rosyjskiego personelu.

Zgodnie z nim Słowenii i Chorwacji nie wolno już zatrudniać obywateli rosyjskich. W przypadku innych krajów podane są dokładne liczby. Możliwe są również inne ograniczenia, powiedział Peskow. Tłem jest wroga polityka państw wobec Rosji. Nie podał szczegółów.

© dpa-infocom, dpa:220722-99-114410/9 (dpa)

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *