Siedem godzin snu jest optymalne od wieku średniego

Może to być przyczyną spadku wydajności

Naukowcy podejrzewają, że zakłócenie snu wolnofalowego, który jest częścią snu głębokiego, może być możliwą przyczyną pogorszenia funkcji poznawczych. Takie zaburzenie jest związane z nagromadzeniem cząsteczek beta-amyloidu. Uważa się, że te złogi białkowe, które znajdują się w dużych skupiskach w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera, przyczyniają się do śmierci komórek nerwowych.

Analiza skanów mózgu ujawniła również związek między różnymi długościami snu i różnicami w strukturze obszarów mózgu zaangażowanych w przetwarzanie poznawcze i pamięć. Wśród nich był hipokamp, ​​który jest uważany za centrum pamięci mózgu.

Czas trwania snu może być czynnikiem ryzyka

Podsumowując, naukowcy podsumowują, że siedem godzin nieprzerwanego snu wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla zdolności poznawczych, ogólnego samopoczucia i zdrowia psychicznego u osób w średnim i starszym wieku.

Chociaż w badaniu nie opisano związku przyczynowego, wyniki wskazują, że niewystarczający lub zbyt długi czas snu może być czynnikiem ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych.

Autor Jianfeng Feng wskazuje w oświadczeniu: „Chociaż nie możemy z całą pewnością stwierdzić, że zbyt mała lub zbyt duża ilość snu powoduje problemy poznawcze, nasza analiza, która patrzy na ludzi przez dłuższy czas, wydaje się wspierać ten pomysł.

Jednak powody, dla których starsi ludzie źle spali, wydawały się złożone i obejmowały kombinację genetyki i struktury mózgu.

Neuropsycholog i współautorka Barbara Sahakian dodaje, że dobry sen jest ważny na wszystkich etapach życia, ale zwłaszcza w wieku: „Znalezienie sposobów na poprawę snu starszych osób może mieć kluczowe znaczenie dla poprawy ich zdrowia psychicznego i samopoczucia oraz zapobiegają pogorszeniu zdolności poznawczych, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i demencją”.

Starsi ludzie częściej ucinają sobie drzemki

W rzeczywistości, według Niemieckiego Towarzystwa Badań nad Snem i Medycyny Snu (DGSM), w szczególności osoby starsze często zgłaszają problemy z utrzymaniem snu, skrócenie całkowitego czasu snu, więcej drzemek w ciągu dnia i coraz częstsze stosowanie tabletek nasennych. Coraz częściej jednak problemy ze snem są identyfikowane we wszystkich grupach wiekowych i na całym świecie.

W samych Niemczech jedna trzecia respondentów w badaniu Techniker-Krankenkasse z 2017 r. skarżyła się na problemy ze snem, a co drugi powiedział, że spał nie dłużej niż sześć godzin. Zgodnie z wytycznymi amerykańskiej National Sleep Foundation (NSF) dla dorosłych powinno to być od siedmiu do dziewięciu godzin. Jednak ich autorzy zwracają uwagę, że potrzeba snu różni się w zależności od osoby.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *