Poranny kompakt: dziś z Amazon, Wacker Neuson i Walmart | 26.07.22

Najważniejsze wiadomości dnia na pierwszy rzut oka. Dziś w Amazon, Wacker Neuson i Walmart.

WACKER NEUSON – monachijski producent maszyn budowlanych nieznacznie obniża prognozę zysku na bieżący rok. Spółka zapowiedziała, że ​​operacyjna rentowność sprzedaży (marża EBIT) wyniesie od 9,5 do 10,0%. Do tej pory Wacker Neuson widział górną granicę prognozy na poziomie 10,5%. Podobnie jak w drugiej połowie, na wynik będą ciążyć ciasne łańcuchy dostaw oraz presja na ceny materiałów, energii i transportu. Jednak począwszy od lata wzrost cen powinien mieć pozytywny wpływ na plony. Zgodnie z oczekiwaniami sprzedaż w 2022 r. powinna wynosić od 1,9 do 2,1 mld euro.

HYPOPORT – W pośrednictwie finansowym z Lubeki wzrost zysku i sprzedaży uległ spowolnieniu w ostatnim kwartale. Operator platform dystrybucyjnych Europace i Dr. petit z Przy około 13 mln euro zysk przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) jest o dobrą trzecią wyższy niż rok temu. Stało się to oczywiste: wolumen transakcji również nie rósł tak szybko od kwietnia do czerwca.

AMADEUS FIRE – Duże zapotrzebowanie na specjalistów ożywiło działalność dostawcy usług personalnych. W pierwszym półroczu przychody wzrosły o 12,7% do 201,1 mln euro, podczas gdy zysk operacyjny (EBITA) wzrósł o 1% do 29,8 mln euro, jak poinformowała spółka. Zarząd potwierdził swoje cele na rok. Przewidują one wzrost Ebita od siedmiu do dziewięciu procent.

UBS – Od kwietnia do czerwca 2022 r. największy szwajcarski bank odnotował najwyższy zysk w drugim kwartale od dziesięciu lat. Jak podał UBS, w związku z wyprzedażą akcji w Japonii, światowy lider rynku w kontaktach z bogatymi i superbogatymi, poprawił dochód netto o pięć procent do 2,1 miliarda dolarów. Raport okresowy nie spełnił jednak oczekiwań rynkowych. Według ankiety przeprowadzonej przez sam instytut analitycy spodziewali się zysku netto w wysokości 2,4 miliarda dolarów.

WALMART – Największy na świecie sprzedawca detaliczny jest bardziej sceptyczny wobec całego roku, biorąc pod uwagę wysoką inflację i ostrzega przed spadającymi zyskami. Amerykańska firma obniżyła prognozę skorygowanego zysku na akcję, powodując, że jej akcje spadają po godzinach. Walmart oczekuje teraz, że zysk na akcję spadnie o 11-13%. Grupa wcześniej obiecywała obniżkę o jeden procent przez cały rok. Ze względu na wysoką inflację klienci wstrzymywali się z zakupami. Dlatego Walmart musiał obniżyć ceny, aby móc sprzedawać towary.

STANY ZJEDNOCZONE/TECHNOLOGIA – W Stanach Zjednoczonych sezon rozliczeniowy dla głównych grup technologicznych rozpoczyna się od kwartalnych danych firmy Alphabet, firmy macierzystej Google i YouTube oraz giganta oprogramowania Microsoft. W Alphabet eksperci spodziewają się słabnącego wzrostu sprzedaży, ponieważ branża reklamowa cierpi z powodu zbliżającego się spowolnienia światowej gospodarki. Microsoft ostrzegał wcześniej, że silny dolar zaszkodził biznesowi.

AMAZONE – Gigant internetowy podnosi opłaty za swoją usługę strumieniowania Prime ze względu na wysoką inflację i rosnące koszty operacyjne. W Niemczech, drugim co do wielkości rynku Amazona po Stanach Zjednoczonych, koszt rocznej subskrypcji Prime wzrośnie o 30% do 89,90 euro, podała firma.

WOOLWORTHS – Australijski gigant handlu detalicznego opuszcza CEO Gordona Cairnsa w październiku po siedmioletniej kadencji. Długoletni dyrektor niewykonawczy Scott Perkins zastąpi Cairns, jak ogłosiła największa sieć supermarketów w kraju. Cairns planuje ustąpić po dorocznym walnym zgromadzeniu grupy 26 października.

ROSJA/GAS – Zaledwie kilka dni po wznowieniu dostaw gazu przez bałtycki gazociąg Nord Stream 1 rosyjski Gazprom ogłosił, że zmniejszy dostawy o połowę. Rosyjska firma państwowa poinformowała, że ​​dostawy gazu zmniejszą się do 33 milionów metrów sześciennych dziennie z ponad 160 milionów metrów sześciennych przy pełnej przepustowości. Będzie to obowiązywać od środy. Odpowiadałoby to zużyciu rurociągu na poziomie około 20%. Obecnie działa na poziomie około 40%. Według ministra gospodarki Roberta Habecka Gazprom zdecyduje „wedle własnego uznania” o całkowitym wstrzymaniu przepływu gazu ziemnego. Ostatnie ograniczenie „nie jest zaskoczeniem, choć denerwuje, że Gazprom ma „inne powody”, mówi Habeck ARD – „że nie mają nawet odwagi powiedzieć, że prowadzimy z wami wojnę gospodarczą”. Zamiast tego „o tych turbinach opowiadane są dziwaczne historie, które po prostu nie są prawdziwe”.

EU/GAS – Ministrowie ds. energii z krajów UE głosują nad planem kryzysowym w sprawie gazu UE na specjalnym posiedzeniu w Brukseli. W najbliższych miesiącach plan zakłada oszczędności w zużyciu gazu po 15% w każdym z krajów. Cel ten powinien być początkowo dobrowolny, ale zgodnie z pomysłami Komisji mógłby stać się obowiązkowy w przypadku kryzysu dostaw. Na przykład w Polsce i Hiszpanii istnieje opór wobec projektu. Według europejskich dyplomatów dyskutowane jest osłabienie.

MFW/GOSPODARKA – Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przedstawia swoją zaktualizowaną prognozę gospodarczą. Fundusz obawia się recesji w wielu krajach, jeśli po wojnie na Ukrainie pogłębią się niedobory energii. W tym kontekście prognozy dla światowej gospodarki muszą zostać ponownie zrewidowane w dół.

Rtr

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *