Dzień wojny w skrócie
Kijów donosi o „udanym” ataku na mosty – Selenskyj mówi o gazowym „terrorze cenowym”
27.07.2022, 21:24
Ukraina może się pochwalić innymi sukcesami w Chersoniu: przejęła małe miasteczko Andriyivka. Ale wojskom Kremla również udało się zdobyć teren. Ponadto Kijów uzbraja się w niemiecki materiał wojenny: kupuje od rusznikarza KMW systemy typu „Panzerhaubitze 2000” za łączną kwotę 1,7 mld euro. Moskwa i Warszawa też chcą wzmocnić swoje armie. W tym kontekście rosyjski prezydent Putin chce rozmawiać ze swoim tureckim odpowiednikiem Erdoganem o zakupie dronów bojowych. A Polska dostaje tysiąc południowokoreańskich czołgów. Tymczasem prezydent Zełenskij wzywa Zachód do zdecydowanej reakcji na dławione przez Rosję ilości gazu do Europy. 153 dzień wojny w skrócie.
Ukraina i Rosja ogłaszają zyski ziemi
Według armii ukraińskiej całkowicie podbił małe miasteczko Andriyivka w obwodzie chersońskim na południu kraju. Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że rosyjskie mosty na rzece Dniepr zostały „pomyślnie” zaatakowane i groziły zagładą rosyjskim jednostkom w Chersoniu. Z drugiej strony wojska rosyjskie nacierały na wschodnią Ukrainę. Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że najemnicy z tzw. Grupy Wagnera prawdopodobnie poczynili taktyczne postępy wokół ważnej elektrowni węglowej w Wuhlehirsku. Donieckie separatystyczne media informowały wcześniej o podboju. Informacje nie mogą być niezależnie zweryfikowane.
Rząd federalny zezwala na eksport haubic KMW
W międzyczasie rząd federalny zatwierdził sprzedaż Ukrainie 100 nowoczesnych haubic samobieżnych. Jak donosi „Spiegel” i niemiecki producent broni Krauss-Maffei Wegmann (KMW) od tego czasu potwierdził, właściwe Federalne Ministerstwo Gospodarki wydało licencję na produkcję systemów typu „Panzerhaubitze 2000” 13 lipca. Oznacza to, że eksport został również zatwierdzony, powiedział rzecznik KMW. Umowa z Ukrainą jest w trakcie zawierania. KMW jest jednak gotowe do wpłacania zaliczek, aby nie tracić czasu. Według „Spiegla”, Ukraina już w kwietniu zapytała KMW, czy haubice można kupić bezpośrednio od producenta. KMW niezwłocznie złożyło odpowiednią ofertę. Rzecznik prasowy powiedział magazynowi, że KMW złożył wniosek do wydziału ekonomii 11 lipca i otrzymał zgodę dwa dni później.
Kreml jest zainteresowany tureckimi dronami
Tymczasem przeciwnik wojenny Ukrainy szuka możliwości zakupu broni z Turcji. Kreml jest zainteresowany tureckim dronem bojowym Bayraktar TB2, którego Kijów również z powodzeniem rozmieścił. Kwestia współpracy wojskowo-technicznej zostanie również poruszona podczas spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z jego tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem w Soczi nad Morzem Czarnym 5 sierpnia – poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rosja wcześniej zaprzeczyła spekulacjom, że kupi drony od Iranu. Putin i Erdogan spotkali się w zeszłym tygodniu w stolicy Iranu Teheranie. Teraz Peskow powiedział, że obie strony rozmawiały również o tych delikatnych kwestiach, pokazując, jak ścisła jest współpraca między dwoma krajami.
Polska kupuje 1000 czołgów podstawowych z Korei Południowej
Polska uzbraja się także przed rosyjską inwazją na sąsiedni kraj. Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał umowy ramowe na duże dostawy i produkcję ciężkiego sprzętu wojskowego z Korei Południowej. Umowy przewidują, że Polska otrzyma około tysiąca czołgów podstawowych, około 650 haubic i 48 samolotów bojowych. Obie strony nie podały informacji o całkowitym wolumenie zakupu uzbrojenia. Po podpisaniu traktatów Błaszczak powiedział, że Polska wyciąga wnioski z agresji Rosji na Ukrainę. „Czas się kończy, musimy wyposażyć polską armię”.
Mniej gazu przepływa przez Nord Stream 1
A w Niemczech też kończy się czas, choć tu problemem jest brak gazu. Od środy rurociągiem Nord Stream 1 z Morza Bałtyckiego do Niemiec przepływa znacznie mniej rosyjskiego gazu ziemnego. Dostarczono tylko dobre 14 milionów kilowatogodzin na godzinę, zgodnie z danymi sieciowymi na stronie internetowej firmy. Rosyjska spółka publiczna Gazprom zapowiedziała, że zmniejszy wykorzystanie swoich mocy z 40 do 20%. Moskwa ponownie obwinia problemy techniczne spowodowane zachodnimi sankcjami. Rząd federalny w to nie wierzy. „Podobnie jak poprzednio, nie widzimy ku temu żadnego technicznego powodu” – powiedziała rzeczniczka rządu. „To, co tutaj widzimy, jest w rzeczywistości grą o władzę i nie pozwolimy, aby nam to przeszkadzało”.
Gaz jest częścią rosyjskiej strategii wojennej
Wobec ograniczenia dostaw gazu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij wezwał Zachód do nałożenia nowych sankcji na Moskwę. „Ponieważ dla wszystkich jest jasne, że jest to celowy terror cenowy Rosji przeciwko Europie” – powiedział Zelenskyj w swoim codziennym wieczornym wystąpieniu wideo. Szef agencji sieciowej Klaus Müller powiedział Deutschlandfunk, że gaz ziemny jest teraz częścią rosyjskiej polityki zagranicznej i prawdopodobnie również strategii wojennej. Müller nie spodziewa się, że w najbliższych tygodniach przez Nord Stream 1 przejdzie 40% możliwej kwoty. Ceny gazu w Europie nadal rosły.
Rozpoczęły się przygotowania do eksportu zbóż
Rosja utrudnia nie tylko eksport gazu, ale także zboża. Ale to nie zniechęca Ukrainy. Wraz z Turcją rozpoczyna przygotowania do eksportu milionów ton ukraińskich zbóż, których na rynku światowym brakuje z powodu wojny z rosyjską agresją. Uzgodnione centrum kontroli statków handlowych w Stambule zostało oficjalnie zainaugurowane w środę. Centrum, z udziałem Turcji i ONZ, wniesie znaczący wkład w rozwiązanie kryzysu żywnościowego, powiedział turecki minister obrony Hulusi Akar. Akar powiedział, że trwają przygotowania do tego, aby pierwszy statek załadowany zbożem opuścił Ukrainę przez Morze Czarne. Transporty muszą być sprawdzane wjeżdżając i opuszczając Morze Czarne, aby upewnić się, że nie mają broni.
Problemy z eksportem zboża czają się
W tym kontekście Moskwa wezwała do szybkiego usunięcia przeszkód w eksporcie rosyjskiego zboża, aby eksport mógł rozpocząć się w tym samym czasie, co dostawy z Ukrainy. Rosja uzależniła zakończenie blokady ukraińskich portów Morza Czarnego od złagodzenia wobec niej zachodnich sankcji. Eksperci widzą również wyzwanie dla logistyki morskiej. Porty na południowym zachodzie Ukrainy, Odessa, Czarnomorsk i Jużne „nigdy nie przeładowywały tak dużej ilości zboża w ciągu ostatnich pięciu lat”, powiedziało międzynarodowe stowarzyszenie armatorów Bimco. W szczególności potrzeba eskortowania statków w portach prawdopodobnie spowoduje pewne zatłoczenie” – powiedział analityk Bimco, Niels Rasmussen.
Inne ważne artykuły o wojnie na Ukrainie:
Wszystkie dalsze wydarzenia można przeczytać na naszym live tickerze dotyczącym wojny na Ukrainie.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.