Inni partnerzy mają priorytet: Polska niechętnie dzieli się swoimi rezerwami gazu z Niemcami”
Warszawa. Czołowi polscy politycy sprzeciwiają się perspektywie konieczności pomocy Niemcom gazem ziemnym w czasie kryzysu energetycznego. W tym celu najpierw trzeba by zrobić kilka kroków w stosunku do Berlina – powiedział w polskiej telewizji sekretarz generalny narodowo-konserwatywnej partii PiS Krzysztof Sobolewski. Jednym z tych kamieni milowych może być „kwestia reparacji wojennych”.
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
„Zawsze jesteśmy otwarci i gotowi do pomocy – najlepiej widać to w sytuacji na Ukrainie” – powiedział Sobolewski we wtorek wieczorem w Warszawie. Jako kolejny kamień milowy uznał przeprosiny Niemiec za zawsze przedstawianie rurociągów Nord Stream 1 i 2 na Morzu Bałtyckim jako projektu czysto ekonomicznego. Polska i inne wschodnie kraje UE od początku ostrzegały, że rurociągi mogą służyć Moskwie jako polityczna dźwignia.
Polska chce reparacji wojennych – Berlin uważa sprawę za zamkniętą
– Przede wszystkim chcemy się dzielić z tymi, którzy w inny sposób okazali solidarność z Polską – powiedział w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sek. Poseł CSU Markus Ferber powiedział w środę Deutschlandfunk, że Niemcy potrzebują teraz solidarności UE. Trzeba się zastanawiać, „czy mieszkańcy Europy Wschodniej, którzy mają już pełne zaplecze magazynowe, mogą czasem dostarczać na Zachód”.
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
Ankieta: dwie trzecie Niemców chce mniej ogrzewania zimą
Jednak w tej kwestii istnieją duże różnice między Zachodem a Wschodem.
© Źródło: dpa
Według rządu kierowanego przez PiS, przygotował pakiet z miliardowymi roszczeniami z tytułu strat Polski w II wojnie światowej. Berlin uważa, że kwestia reparacji jest uregulowana w traktatach międzynarodowych o jedności Niemiec. W ostatnich latach Polska stała się w dużej mierze niezależna od Rosji pod względem dostaw gazu. Stan przechowywania na jesień jest wyższy niż w Niemczech.
Czy Nord Stream 1 wkrótce przywróci gaz?
Niemcy czują się pod presją, głównie ze względu na dławienie dostaw gazu gazociągiem Nord Stream 1. Po planowanym zakończeniu prac konserwacyjnych na rurze obecnie pojawiają się sygnały, że w czwartek gaz ponownie popłynie z Rosji. Jednak nadal nie ma ostatecznej pewności, ile.
Według wstępnych danych operatora sieci Gascade dostawy gazu zaplanowano na czwartek od godz. Gascade obsługuje dwa punkty odbioru Nord Stream 1 w Lubminie na Pomorzu Zachodnim. Rzeczniczka Gascade wyjaśniła wcześniej, że te zastrzeżenia – znane jako nominacje – są warunkiem koniecznym transportu dużych ilości. Jednak aukcje mogą nadal ulegać zmianom na krótko przed rzeczywistą dostawą.
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
+++ Przeczytaj wszystkie najnowsze wiadomości i wydarzenia związane z wojną na Ukrainie na naszym blogu na żywo +++
Putin waży Niemcy na bezpieczeństwie
Szef Kremla Władimir Putin już zapowiedział dostawy po środowym wieczorze konserwacyjnym. „Gazprom wypełnia swoje zobowiązania, zawsze je wypełniał i jest gotowy do dalszego wypełniania wszystkich swoich zobowiązań” – powiedział Putin rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax. Spółka Nord Stream AG nie zasygnalizowała jeszcze żadnych opóźnień ani ewentualnych ograniczeń przepustowości na rynku, do czego twierdzi, że jest zobowiązana. Rząd federalny wezwał do pełnego wznowienia dostaw gazu.
Według Federalnej Agencji ds. Sieci na dzień po planowanym zakończeniu prac konserwacyjnych nieco więcej gazu niż przed ogłoszeniem prac konserwacyjnych. W środowym tweecie szef urzędu Bonn Klaus Müller wezwał do 800 gigawatogodzin na czwartek. Według strony internetowej Nord Stream 1, wartość w dniach poprzedzających konserwację wynosiła około 700 gigawatogodzin. Oznacza to, że nadal dostarczana byłaby mniej niż połowa maksymalnej możliwej ilości. Müller zwrócił również uwagę, że informacje mogą się jeszcze zmienić. Ostatnio rurociąg był używany w około 40%. Gazprom odciął dostawy, powołując się na brakującą turbinę, która została wysłana do Kanady w celu naprawy.
RND/dpa
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.