W Polsce dziennikarz ze swoim kampania crowdfundingowa zebrał 4,7 mln euro na zakup drona bojowego dla Ukrainy. „22,5 miliona złotych! Made in Poland” – tymi słowami Sławomir Sierakowski przywitał darowizny od ponad 200 tysięcy osób. Wzorem inicjatywy w Polsce była podobna kampania na Litwie.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Kijów pozyskał około pięćdziesięciu dronów Bayraktar TB2. W zależności od wyposażenia cena szacowana jest na od dwóch do pięciu milionów euro. To sprawia, że turecki dron bojowy jest znacznie tańszy od modeli amerykańskich.
„Przesłanie z Polski do Putina”
Sukces crowdfundingu świętuje wielu w Polsce. Były minister spraw zagranicznych Radek Sikorski wypowiada się o przesłaniu do Putina w zrozumiałym dla niego języku.
Podobne kampanie crowdfundingowe, aby umożliwić Ukrainie kupowanie większej liczby dronów od tureckiego producenta Baykar, trwają w Norwegii i Kanadzie.
rozpoznanie i ataki
Bayraktar TB2 ma rozpiętość skrzydeł 12 metrów i długość 6,5 metra.
Dron bojowy może przebywać w powietrzu do 24 godzin – na wysokości do 6800 metrów.
Pod skrzydłami nosi do czterech naprowadzanych laserowo pocisków. 15-kilogramowy lekki Rocketsan produkowany w Turcji uważany jest za niezwykle skuteczny przeciwko rosyjskim czołgom i pojazdom amunicyjnym.
Dron zakupiony w ramach crowdfundingu na Litwie miałby służyć do rekonesansu, co pokazują filmy zamieszczone w Internecie.
Jednak w Internecie krążą również zdjęcia, które rzekomo pokazują Bayraktar TB2 zestrzelony przez rosyjskie wojska. Jednak obecnie nie ma niezależnego potwierdzenia tych informacji.
Ekspert ds. Bezpieczeństwa Rob Lee wskazuje, że według rosyjskich źródeł ten sam dron został zestrzelony w dwóch różnych miejscach.
Po zaskakująco szybkim sukcesie finansowania społecznościowego Ukrainy na Litwie w maju 2022 r. turecki producent Baykar podarował państwu bałtyckiemu w prezencie Bayraktar TB2. Cena zakupu miała zostać przekazana Ukrainie jako pomoc humanitarna.
Jeszcze przed wojną z rosyjską agresją armia ukraińska miała w swoim arsenale drony bojowe Bayraktar TB2.
Turcja i Bayraktar po stronie ukraińskiej
W rozmowie z CNN, dyrektor generalny tureckiego producenta dronów Haluk Bayraktar powiedział, że Turcja i Bakyar są po stronie Ukrainy, a jego firma nie będzie sprzedawać dronów bojowych Rosji.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.