Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek ponownie wyraził zaniepokojenie wojną na Ukrainie. W pozdrowieniach dla polskich pielgrzymów Papież podziękował im za przyjęcie uchodźców z sąsiedniego kraju. W rozmowie z Radiem Watykańskim Dominika Chylewska, rzecznik Caritas Polska, opowiada, ilu uchodźców otrzymuje tam pomoc.
Christopher Wells i Stefanie Stahlhofen – Watykan
„Operacje wojskowe na wschodniej i południowej Ukrainie prowadzą do nowej fali migracji. Sytuacja humanitarna w kraju pogarsza się z powodu braku mieszkań, pojawiają się problemy energetyczne, Ukraina jest odcięta od rosyjskich dostaw, a możliwości wsparcia ze strony władz ukraińskich są ograniczone. Do tej pory granicę polsko-ukraińską przekroczyło 5,5 mln osób. UNHCR szacuje, że do końca roku w Polsce pozostanie 2,6 mln ukraińskich uchodźców. Musimy się na to przygotować. Nieliczni wracają na stałe na Ukrainę. Niektórzy wracają na krótko, ponieważ chcą zobaczyć, jak wygląda ich dom i poznać swoich bliskich, którzy tam zostali. Powracający pochodzą głównie z zachodniej Ukrainy lub innych obszarów, na których nie ma ciężkich walk. »
Większość uchodźców z Ukrainy przygotowuje się do pozostania w Polsce i stara się znaleźć tam pracę i mieszkanie, aby umożliwić swoim dzieciom pójście do szkoły i rozpoczęcie nowego życia. Pomoc świadczona przez Caritas Polska odpowiednio się zmieniła – informuje rzecznik Caritas Polska Dominika Chylewska:
„Na początku wojny chodziło bardziej o zapewnienie zakwaterowania, pomocy medycznej i niezbędnych zapasów, żywności i pomocy w podróży. Znaczna część dzisiejszego biznesu ma na celu pomaganie ludziom w ich codziennym życiu. Na przykład Caritas organizuje letnie wakacje dla ukraińskich dzieci. Uruchomiliśmy także duży projekt wsparcia psychologicznego. Ponad 30 ośrodków Caritas dla migrantów i uchodźców oferuje kompleksowe wsparcie, w tym naukę języka polskiego czy znalezienie pracy.”
Prawie każdy pomaga
Chęć pomocy Polakom jest ogromna, szacuje się, że 80% ludności poświęca się uchodźcom z Ukrainy:
„To zdumiewające, jak wiele pomocy przyszło od rodzin, parafii, zakonów, organizacji pozarządowych czy firm. Trudno powiedzieć, kto pomógł najbardziej, bo pomagali prawie wszyscy, bez względu na wiek czy status społeczny. Według raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wszystkie parafie i zakony w Polsce przekazały na pomoc uchodźcom z Ukrainy prawie 50 mln euro. Zapewniono zakwaterowanie dla 320 000 osób, a miejsca opieki nad dziećmi dla ponad 145 000 dzieci. Pomaga w tym ponad 1000 domów różnych zgromadzeń żeńskich zakonów w Polsce i na Ukrainie. Widzimy wiele bardzo dobrych reakcji Ukraińców na działania i postawy Polaków. Myślę, że wszystkie można sprowadzić do jednego wspólnego mianownika: słowa DZIĘKUJĘ! „
Caritas Polska kontynuuje swoją pracę na rzecz ukraińskich uchodźców, a także udziela pomocy na Ukrainie. Jak poinformowała rzeczniczka Caritas w Polsce, całkowita pomoc udzielona przez Caritas wschodnim sąsiadom szacowana jest obecnie na setki milionów euro. Wiele innych krajów również udzieliłoby znaczącej pomocy. W Polsce cierpienie uchodźców wojennych jest aż nazbyt znane, wszyscy żałują, że wojna nigdy nie wybuchła i wszyscy mają nadzieję na szybki pokój – relacjonuje Dominika Chylewska.
Sierpień jako miesiąc maryjnej pielgrzymki daje nadzieję
„Sierpień w Polsce to czas specjalnie poświęcony Matce Bożej. Wiele osób opuszcza swoją „wygodną kanapę”, do czego zachęca ich papież Franciszek, aby modlić się podczas pielgrzymek. To także czas na refleksję nad życiem człowieka i proszenie Matki Bożej o wstawiennictwo o pokój na ziemi. A Polacy mają z Marią szczególny związek, zwłaszcza z Jasnogórską Czarną Madonną. Ponadto prośby modlitewne o pokój na świecie, zwłaszcza na Ukrainie, można usłyszeć w wielu polskich parafiach i wspólnotach. Wierzymy, że jest szansa na pokój i modlimy się o nią razem z narodem ukraińskim.
(aktualności watykańskie – sst)
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.