16:05: ONZ musi zapewnić bezpieczeństwo elektrowni jądrowych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nalega na demilitaryzację okupowanej przez wojska rosyjskie elektrowni jądrowej Zaborijia. Obiekt musi zostać całkowicie oczyszczony z „agresorów”, napisał Zełenskij w Telegramie po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. ONZ musi zapewnić bezpieczeństwo tego strategicznego obiektu.
15:50: Według rosyjskiego punktu widzenia użycie broni jądrowej jest możliwe tylko w sytuacjach awaryjnych
Rosyjskie MSZ zapowiedziało, że Rosja użyje broni jądrowej tylko w sytuacjach awaryjnych. Według rosyjskiej doktryny wojskowej użycie arsenałów jądrowych jest możliwe tylko w odpowiedzi na atak w samoobronie, powiedział rzecznik ministerstwa Iwan Nieczajew. Rosja nie jest zainteresowana bezpośrednią konfrontacją z NATO i Stanami Zjednoczonymi.
15:35: Rozmieszczenie rakiet naddźwiękowych w Kaliningradzie oficjalnie potwierdzone
Rosja rozmieściła w swojej enklawie Kaliningradu trzy samoloty bojowe uzbrojone w pociski naddźwiękowe. Samolot Mig-31i wyposażony w pociski Kinzhal stacjonował w bazie Szkalowska w Kaliningradzie – poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Moskwy. Tam utworzyli jednostkę bojową, która była „gotowa do akcji 24 godziny na dobę”. Podobnie jak rakiety Zircon, rakiety Kinzhal należą do nowego typu broni opracowanej przez Rosję, którą prezydent Władimir Putin nazwał „niezwyciężoną”.
14:30: Rosja przeciwko propozycji ONZ o demilitaryzacji środowiska elektrowni jądrowych
Rosja odrzuca propozycję sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa dotyczącą demilitaryzacji obszaru wokół zaporoskiej elektrowni atomowej, okupowanej przez wojska rosyjskie. To niedopuszczalne, powiedział rzecznik moskiewskiego MSZ Iwan Nieczajew. Elektrownia jądrowa znajduje się w pobliżu przebiegu frontu. W ostatnich dniach na to miejsce wielokrotnie spadały pociski, podsycając obawy przed katastrofą nuklearną. Rosja i Ukraina oskarżyły się nawzajem o zbombardowanie obiektu.
14:15: Erdogan i Zelenskyj rozpoczynają rozmowy we Lwowie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij i jego turecki odpowiednik Recep Tayyip Erdogan spotkali się na Ukrainie na rozmowy. Obaj mężczyźni spotkali się w Pałacu Potockich we Lwowie, podał turecki kanał informacyjny Anadolu. Na popołudnie zaplanowano trójstronne spotkanie z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem.
13:50: 43 statki zbożowe wypłynęły w morze od czasu otwarcia korytarza
Według tureckich źródeł od czasu porozumienia w sprawie ukraińskiego korytarza zbożowego pływały już 43 statki. 25 z nich opuściło Ukrainę, 18 dotarło do ukraińskich portów – poinformowało w czwartek tureckie Ministerstwo Obrony. W ten sposób z ukraińskich portów wysłano ponad 622 000 ton zboża. Szacuje się, że na Ukrainie składowanych jest ponad 20 mln ton produktów zbożowych.
13:25: Rosja przenosi odrzutowce MIG do Kaliningradu
Według mediów Rosja przenosi do Kaliningradu trzy samoloty bojowe. Państwowa agencja informacyjna RIA cytuje rosyjskie Ministerstwo Obrony, że MIG-31 są gotowe do całodobowej interwencji w enklawie Morza Bałtyckiego. Według Interfax odrzutowce są wyposażone w naddźwiękowe pociski Kinzhal. Kaliningrad graniczy z krajami UE i NATO, Litwą i Polską.
13:10: rosyjskie myśliwce mogły naruszyć przestrzeń powietrzną
Według fińskich źródeł, dwa rosyjskie myśliwce mogły naruszyć fińską przestrzeń powietrzną. Dwa MIG-31 zbliżyły się rano do nadmorskiego miasta Porvoo, niespełna 150 kilometrów od Rosji, poinformowało fińskie Ministerstwo Obrony. Straż graniczna wszczęła dochodzenie w sprawie incydentu.
12:40: Zełenski odwiedza lwowski szpital przed spotkaniem z Erdoganem
Przed spotkaniem z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził szpital wojskowy we Lwowie. Zełenskij rozmawiał z rannymi i medykami w zachodniej Ukrainie, jak wynika ze zdjęć opublikowanych w czwartek przez jego służbę prasową.
12:25: co najmniej 13 zabitych po ostrzale rosyjskiej rakiety
Według oficjalnych informacji co najmniej jedenaście osób zginęło w zmasowanych rosyjskich atakach rakietowych na wschodnioukraińskie miasto Charków w czwartek wieczorem. Ukraiński gubernator wojskowy Ołeh Synjehubow powiedział serwisowi informacyjnemu Telegram, że byli to wyłącznie cywile. 35 innych osób zostało rannych. Ataki miały również miejsce w mieście Krasnohrad, około 80 kilometrów na południowy zachód.
11:15: Rosja – W razie wypadku w elektrowni atomowej konsekwencje będą także dla Niemiec
W ramach bombardowania elektrowni atomowej Zaporoże na południu Ukrainy Rosja ostrzega, że w razie wypadku materiały radioaktywne mogą dotrzeć do Niemiec, Polski i Słowacji. Ministerstwo Obrony poinformowało, że w wyniku bombardowań uszkodzone zostały systemy rezerwowe elektrowni jądrowej. Jeśli ukraińskie siły zbrojne będą dalej bombardować elektrownię, elektrownia atomowa może zostać zamknięta.
10:55: Estonia zgłasza masowe cyberataki
W Estonii instytucje publiczne i firmy prywatne stały się celem ataków hakerów po przeniesieniu pomnika radzieckiego czołgu. Sekretarz stanu ds. infrastruktury IT Luukas Kristjan Ilves ogłosił w środę, że kraj ten jest narażony na „najbardziej rozpowszechnione cyberataki od 2007 roku”. Jednak tak zwane ataki typu „odmowa usługi” były „nieskuteczne” i „przeszły w dużej mierze niezauważone”.
09:55: Londyn: Rosjanie niedostatecznie chronią czołgi
Według brytyjskiego wywiadu Rosja ma problemy z ochroną swoich głównych czołgów bojowych w agresji na Ukrainę. Poważne uszkodzenia wielu rosyjskich pojazdów na Ukrainie są prawdopodobnie związane z niedostateczną ochroną czołgów przez tzw. pancerz reaktywny, jak wynika z czwartkowego komunikatu Ministerstwa Obrony w Londynie. Według informacji takie osłony mogą chronić zbiorniki przed uszkodzeniem w przypadku pożaru. Służby specjalne zakładają więc, że wiele rosyjskich żołnierzy nie jest dostatecznie przeszkolonych w obsłudze takich osłon.
9:35: Rosja zaprzecza stacjonowaniu ciężkiej broni w pobliżu Zaporoża Akw
Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzeczyło stacjonowaniu ciężkiej broni w pobliżu ukraińskiej elektrowni atomowej w Zaporożu. „Rosyjskie wojska nie mają ciężkiej broni ani na terenie elektrowni, ani wokół niej. Tam są tylko strażnicy” – poinformowało w czwartek ministerstwo.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.