wojna | „Czy czołgi nie mogą przeciąć naszych żeber”

Wymiana pierścieni Panzer z Polską nie przebiega zgodnie z planem. Teraz polityk obrony FDP oskarżył kraj o fałszywe oczekiwania.

Ekspert ds. obrony FDP Marie-Agnès Strack-Zimmermann zarzuciła Polsce wyolbrzymione oczekiwania dotyczące uzgodnionej wymiany pierścieni pancernych. „Przecież nie możemy odciąć od naszych brzegów czołgów, których chcemy” – powiedziała portalowi „Zeit Online” przewodnicząca komisji obrony Bundestagu. Polski rząd też o tym wie.

Według Strack-Zimmermanna, Polska początkowo domagała się od niemieckich czołgów Leopard 2 indywidualnej rekompensaty za uzgodnioną wymianę pierścieni – przeniesienie radzieckich czołgów T-72 z Polski na Ukrainę. „Później polscy reprezentanci spodziewali się dostać 44-58 Leopardów A4.” Rząd federalny „obiecał 20 monet w 2023 roku, ponieważ muszą one zostać najpierw udostępnione”. Teraz jednak nacisk ze strony polskiej jest generowany przez niemieckie media.

Strack-Zimmermann: „Niemcy mogą dawać przykład”

„To nie jest naprawdę pomocne, zwłaszcza że za kulisami wszyscy są traktowani sprawiedliwie”. Strack-Zimmermann zażądał bezpośrednich dostaw broni na Ukrainę, w tym bojowych wozów piechoty Marder, wozów transportowych typu Fuchs i czołgów Leopard 2. Czołgi podstawowe tylko w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi i Francją spotkały się z niewielkim entuzjazmem – powiedziała. „Ale Niemcy mogą dawać przykład”. Ukraina nie może czekać „aż tu sobie poradzimy”.

W procedurze wymiany pierścieni wschodni sojusznicy Ukrainy muszą zapewnić łatwe w użyciu czołgi radzieckiej konstrukcji. W zamian Niemcy obiecały partnerom z NATO nowoczesny sprzęt zastępczy. Polska jednak wielokrotnie oskarżała rząd federalny o niedotrzymanie obietnic.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *