Scholz chce wzmocnić Europę reformami | Darmowa prasa

W przemówieniu wygłoszonym w Pradze kanclerz Scholz przedstawia swoją wizję Europy: opowiada się za silną i niezależną UE oraz wzywa do reform.

Praga.

Kanclerz federalny Olaf Scholz chce wzmocnić Unię Europejską poprzez daleko idące reformy i przygotować ją do ekspansji. W swoim przemówieniu inauguracyjnym na Uniwersytecie Karola w Pradze polityk SPD opowiedział się za prostszymi procesami decyzyjnymi, odpornym na kryzys systemu azylowego i ściślejszą współpracą w dziedzinie uzbrojenia i obronności. W szczególności Scholz ogłosił, że chce zbudować nowy system obrony powietrznej z europejskimi sąsiadami.

„Musimy położyć znacznie większy nacisk na wagę zjednoczonej Europy” – powiedział kanclerz podczas jednodniowej wizyty w Czechach, które obecnie sprawują prezydencję w Radzie UE. „Razem mamy największą szansę pomóc w kształtowaniu i kształtowaniu XXI wieku w naszym europejskim sensie”.

„Suwerenna Europa, która stoi na swoim miejscu”

Dzięki przemówieniu wygłoszonemu w Karolinum, historycznym budynku głównym Uniwersytetu Karola założonego w 1348 roku, Scholz po raz pierwszy wszechstronnie zajął pozycję w polityce europejskiej. Jego poprzedniczka CDU, Angela Merkel, przemawiała w tym samym miejscu w 2008 roku.

Kanclerz podkreśliła, że ​​rosyjska wojna agresywna przeciwko Ukrainie zbliżyła Unię Europejską. „Jeżeli nie teraz, to kiedy stworzymy suwerenną Europę, która może się bronić w wielobiegunowym świecie? Jeśli nie teraz, to kiedy pokonamy różnice, które paraliżowały i dzieliły nas od lat?”

Scholz na szczyt europejski z krajami spoza UE

Scholz poparł francuską ideę nowej europejskiej wspólnoty politycznej, która powinna umożliwić bliższą wymianę z partnerami zewnętrznymi. Obecnie nie ma forum, na którym szefowie państw i rządów UE mogliby raz lub dwa razy w roku omawiać kluczowe kwestie z krajami partnerskimi – na przykład w kwestiach takich jak bezpieczeństwo, energia czy ochrona klimatu. Pomysł takiej wspólnoty wyszedł od prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

„Taka fuzja – co jest dla mnie bardzo ważne – nie jest alternatywą dla kolejnego rozszerzenia UE” – podkreślił kanclerz. „Ponieważ mamy słowo z naszymi kandydatami do akcesji – z krajami Bałkanów Zachodnich od prawie 20 lat”.

Włącz Polskę i Bałt do obrony przeciwlotniczej

Scholz prowadził kampanię na rzecz ściślejszej współpracy w sektorze obronnym. Przekonywał, że wspólny system obrony powietrznej byłby tańszy i skuteczniejszy niż rozwiązania krajowe. Jako możliwych partnerów wymienił Holandię, Polskę, Czechy, Słowację oraz kraje bałtyckie i Skandynawię. Scholz wezwał także do powołania niezależnej rady ministrów obrony UE.

Reformowanie instytucji UE

Kanclerz podkreślił swoje poparcie dla rozszerzenia UE o państwa Bałkanów Zachodnich, Ukrainę, Mołdawię iw przyszłości Gruzję. „Fakt, że UE nadal rozszerza się na wschód, jest zwycięstwem nas wszystkich”. Aby UE była do tego przygotowana, chce m.in. zmienić skład Parlamentu Europejskiego. Jeśli nie chce się rozdęć parlamentu, to „potrzeba nowego balansu składu” – domagał się Scholz. „I z poszanowaniem zasady demokratycznej, zgodnie z którą każdy głos powinien mieć w przybliżeniu taką samą wagę”. Kraje słabo zaludnione są nadreprezentowane w Parlamencie Europejskim – kraje zaludnione, takie jak Niemcy, są niedoreprezentowane.

Scholz doradza również zmiany dla Komisji Europejskiej. Kanclerz powiedziała, że ​​nie chce podważać zasady „jednego komisarza na kraj”. „Ale co jest przeciwne temu, że dwóch komisarzy jest wspólnie odpowiedzialnych za zarządzanie ogólne?” Powtórzył również apel o więcej decyzji większościowych w Radzie Ministrów UE.

Zdecydowane działania przeciwko naruszeniom podstawowych wartości w UE

Zdaniem Scholza naruszenia podstawowych wartości Unii Europejskiej powinny łatwiej stać się sprawą przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Opowiedział się za otwarciem dla Komisji Europejskiej nowych sposobów wszczynania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego – także w przypadku naruszenia podstawowych wartości zapisanych w Traktacie UE, takich jak „godność ludzka, wolność, demokracja”. równość, praworządność i ochrona praw człowieka”.

Ponadto kanclerz wezwała do podjęcia działań przeciwko możliwości zablokowania procedury praworządności na podstawie art. 7 TUE. Daje to możliwość zawieszenia prawa głosu państw, które poważnie i uporczywie łamią wartości UE. Odpowiednie postępowania przeciwko Węgrom i Polsce trwają od dawna, ale nie posuwają się naprzód, ponieważ wiele państw nie chce ryzykować eskalacji konfliktu. Ponadto Węgry i Polska mogłyby się bronić prawem weta.

Konferencja ukraińska w Berlinie 25 października

Scholz zapewnił Ukrainę: „Utrzymamy to wsparcie, rzetelnie, a przede wszystkim: tak długo, jak będzie to konieczne”. Odbudowa to „ciężki wysiłek pokoleń”. Zapowiedział konferencję na temat odbudowy w Berlinie na 25 października. Wezwał też do lepszej koordynacji pomocy obronnej w Kijowie.

„Wspólnie z Holandią podjęliśmy zatem inicjatywę mającą na celu trwały i rzetelny podział pracy między wszystkimi partnerami na Ukrainie” – powiedział Scholz. „Wyobrażam sobie na przykład, że Niemcy wezmą szczególną odpowiedzialność za rozwój ukraińskiej artylerii i obrony przeciwlotniczej”. (dpa)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *