tło
Aborcje są w Niemczech generalnie karalne. Obecnie dyskutuje się o złagodzeniu prawa do aborcji. Jaka jest sytuacja prawna w innych krajach Europy?
Holandia
W Holandii aborcja jest możliwa do 24. tygodnia ciąży lub później w przypadku poważnych problemów zdrowotnych w czasie ciąży. Kobiety mogą udać się bezpośrednio do jednej z klinik aborcyjnych w kraju, aby dokonać aborcji. Usługi doradcze są dostępne, ale nie ma obowiązku korzystania z nich. Przepisany wcześniej pięciodniowy okres do namysłu nie obowiązuje już od 2023 r.
Koszty aborcji pokrywa państwo lub kasa chorych. Planuje się, że w przyszłości lekarze rodzinni będą mogli przepisywać aborcję medyczną (pigułkę aborcyjną) także do dziewiątego tygodnia ciąży. W Holandii aborcja jest karalna tylko wtedy, gdy nie zostanie przeprowadzona w szpitalu zgodnie z przepisami.
Francja
We Francji aborcje do dziesiątego tygodnia ciąży są bezkarne od 1975 r. Obecnie kobiety w ciąży mogą dokonać aborcji do 14. tygodnia, a jej koszty pokrywa kasa chorych. Konsultacja psychospołeczna jest obowiązkowa jedynie w przypadku osób niepełnoletnich. W obliczu zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji w innych częściach świata w ostatnich latach Francja zdecydowała się wzmocnić prawo do aborcji i zabezpieczyć się przed możliwym obrzezaniem w przyszłości.
Nieco ponad miesiąc temu Parlament głosował za włączeniem „gwarantowanej wolności” aborcji do konstytucji. Według Paryża Francja jest pierwszym krajem, który włączył prawo do aborcji do swojej konstytucji.
Włochy
We Włoszech aborcja jest na ogół możliwa do dwunastego tygodnia ciąży. Odpowiednia ustawa z 1978 r. przewiduje jednak pewne wymagania. Przed aborcją wymagana jest obowiązkowa porada. Po konsultacjach następuje siedmiodniowy okres do namysłu.
Aborcja medyczna jest możliwa w ciągu pierwszych dziewięciu tygodni ciąży, natomiast operacja aspiracyjna jest możliwa do dwunastego tygodnia ciąży. Od dojścia do władzy prawicowy rząd premier Giorgii Meloni w Rzymie wielokrotnie podkreślał, że nie chce wprowadzać żadnych zmian w prawie aborcyjnym.
Irlandia
Irlandczycy w referendum w 2018 r. zagłosowali za legalizacją aborcji. Od 1 stycznia 2019 r. aborcja jest dozwolona w ciągu pierwszych dwunastu tygodni ciąży. Jeśli życie lub zdrowie kobiety w ciąży jest zagrożone lub istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko umrze w łonie matki lub w ciągu pierwszych czterech tygodni po urodzeniu, jest to możliwe również później.
Maksymalny czas trwania ciąży wynoszący 84 dni obowiązuje od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Lekarz musi potwierdzić, że te dwanaście tygodni jeszcze się nie skończyło. Aborcję można przeprowadzić po trzech dniach. Ten prawnie przepisany okres ma dać kobiecie ciężarnej szansę na upewnienie się o sobie.
Polska
Obecnie w Polsce obowiązuje jedno z najsurowszych przepisów aborcyjnych w Europie. Od 2020 r. aborcja do 12. tygodnia jest dozwolona wyłącznie w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub w przypadku zagrożenia życia kobiety w ciąży. Jeśli nienarodzone dziecko ma poważne wady rozwojowe, kobietom nie wolno dokonywać aborcji. W przeszłości często kończyło się to śmiercią kobiet w ciąży z powodu powikłań w szpitalu, pod nadzorem lekarza, ponieważ lekarze nie odważyli się dokonać aborcji.
Parlament warszawski opowiedział się ostatnio za liberalizacją prawa do aborcji. Łagodzenie było jedną z głównych obietnic premiera Donalda Tuska podczas kampanii wyborczej, ale jego trójpartyjna koalicja wciąż spiera się, jak faktycznie ma wyglądać rozwiązanie.
źródło: dpa
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.