Prowadzi to do jednorazowych odpisów w wysokości około 125 do 135 milionów franków według aktualnych kursów walutowych, jak ogłosiła firma Winterthur w komunikacie prasowym w piątek. 125 mln franków zostanie zaksięgowanych w pierwszej połowie 2022 roku.
„Jednorazowa utrata wartości aktywów nie będzie miała istotnego wpływu na wyniki operacyjne Sulzer, ale będzie miała istotny wpływ na zysk netto” – kontynuowała firma. W pierwszej połowie 2021 roku Sulzer osiągnął zysk netto w wysokości 86 mln franków szwajcarskich, a za cały rok 2021 zysk netto wyniósł 141 mln franków szwajcarskich. Sulzer zamierza opublikować dane półroczne 29 lipca 2022 r.
Rosyjska firma jest na sprzedaż
Odpisy zostały ustalone „po dokładnej analizie wszystkich opcji”, napisała grupa. Pod koniec maja Sulzer ogłosił, że w związku z wojną na Ukrainie i sankcjami wobec Rosji całkowicie wycofa się z rosyjskiego rynku i sprzeda tam swój biznes.
Proces sprzedaży już się rozpoczął, powiedział rzecznik Sulzer Domenico Truncellito agencji AWP: „Udało nam się zwizualizować popyt i uzyskać lepszy obraz wartości zakładu. OK”. Dlatego Sulzer dokonał odpisów.
Nie ma horyzontu czasowego dla sprzedaży pozostałej rosyjskiej firmy zatrudniającej około 300 pracowników, powiedział rzecznik. W ubiegłym roku Rosja miała 2,7% udziału w sprzedaży grupy.
Z powodu sankcji nałożonych na Rosję po ataku na Ukrainę Sulzer musiał zamknąć dużą część swoich rosyjskich operacji, uniemożliwiając import i eksport. Prezes grupy, Frédéric Lalanne, wyjaśnił w kwietniu, że w pierwszym kwartale 2021 r. zamówienia z Rosji spadły o 80% poniżej poziomu z poprzedniego roku.
Jednak w Rosji Sulzer początkowo utrzymywał działalność usługową, ponieważ dostarczała produkty dla infrastruktury krytycznej, takiej jak zaopatrzenie w wodę i zasilanie. Lokalny biznes usługowy, biznes chemtech i biuro sprzedaży pomp oraz powiązany biznes serwisowy są teraz na sprzedaż.
Sklep w Polsce zamknięty
W Polsce Sulzer również zamknął swoje dwa oddziały w maju po tym, jak polski rząd odmówił usunięcia ich z listy sankcyjnej. Według Sulzera, polskie sankcje faktycznie dotykają głównego rosyjskiego udziałowca Wiktora Vekselberga, ale zostały rozszerzone na polskie firmy Sulzer.
Sulzer zwrócił uwagę, że Vekselberg nie sprawuje żadnej kontroli ani praw własności nad spółkami Sulzer i że wszystkie jego prawa ekonomiczne do Sulzer są unieważnione.
Firma z Winterthur zatrudniała 192 osoby w swoich dwóch oddziałach w Polsce i osiągnęła roczny obrót 21,5 mln franków, czyli 0,6% całkowitego obrotu w 2022 roku.
Akcje Sulzer AG w Zurychu przejściowo spadły o 0,08% do 59,25 franków.
jb/ra
Winterthur (awp)
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.