Podczas gdy w Brukseli i Helsinkach świętuje się członkostwo Finlandii w NATO, Rosja przygotowuje środki zaradcze. Prezydent Ukrainy Zełenski i przywódca Kremla Putin odwiedzają sąsiednie kraje. Wszystkie aktualne wiadomości z Ukrainy tutaj w skrócie.
Po oficjalnym przystąpieniu Finlandii do NATO kanclerz Olaf Scholz spodziewa się wkrótce włączenia Szwecji do sojuszu obronnego. Rząd federalny nadal zakłada, że oprócz Finlandii w lipcowym szczycie NATO, jako nowy członek, weźmie udział, oprócz Finlandii, także jej zachodni sąsiad Szwecja, powiedział Scholz we wtorek wieczorem. „Szwecja nadal jest w pełni zjednoczona na tej ścieżce”. Podczas gdy ukraiński rząd przesłał gratulacje Helsinkom, Rosja twierdzi, że przygotowuje środki zaradcze w odpowiedzi na wejście Finlandii do sojuszu.
Wojna na Ukrainie w skrócie – wszystkie aktualne wydarzenia z 5 kwietnia 2023 r. w skrócie
+++ Reakcja na wojnę na Ukrainie: Łotwa przywraca służbę wojskową +++
Łotwa przywróci służbę wojskową w odpowiedzi na agresywną wojnę Rosji z Ukrainą. Parlament kraju bałtyckiego UE-NATO uchwalił w czwartek w Rydze niezbędne zmiany w prawie. Służba wojskowa ma być stopniowo przywracana od połowy 2023 r. – najpierw na zasadzie dobrowolności, a od przyszłego roku w formie obowiązkowej.
Łotwa zniosła pobór w 2007 roku i przekształciła swoje siły zbrojne w armię zawodową wspieraną przez armię ochotniczą. Państwo bałtyckie graniczy z Rosją i jej sojusznikiem Białorusią.
„Od czasu brutalnego ataku Rosji na wielką skalę na Ukrainę żyjemy w nowej rzeczywistości geopolitycznej” – powiedziała minister obrony Inara Murniece. Przywrócenie służby wojskowej to „odpowiedź Łotwy na nową sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie”. „Bo wiemy z doświadczenia Ukrainy, że bez moralnie stabilnego i przygotowanego społeczeństwa nie można stawić czoła agresorowi”.
W przyszłości rekrutowani będą mężczyźni w wieku od 18 do 27 lat. Kobiety mogą dobrowolnie przejść jedenastomiesięczne szkolenie wojskowe. Alternatywnie Łotysze, którzy odmówią pełnienia służby wojskowej z powodu przekonań religijnych lub innych, mogą podjąć alternatywną służbę cywilną w agencji Ministerstwa Obrony.
+++ Stoltenberg: Broń z Chin do Rosji byłaby historycznym błędem +++
Z punktu widzenia NATO dostawy broni z Chin do Rosji byłyby historycznym błędem. „Bardzo uważnie obserwujemy, co robią Chiny” – powiedział w środę sekretarz generalny Jens Stoltenberg po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 31 państw Sojuszu w Brukseli. „Alianci byli pewni, że jakiekolwiek mordercze wsparcie Chin dla Rosji byłoby historycznym błędem z daleko idącymi konsekwencjami”. Zapytany Stoltenberg nie chciał sprecyzować, jakie będą konsekwencje.
Na razie nie ma potwierdzenia takich dostaw broni – powiedział Norweg. Śledzą to bardzo uważnie i wyjaśniają Pekinowi, że byłby to duży błąd. Stoltenberg zwrócił m.in. uwagę, że Chiny nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę i powtarzają rosyjską propagandę. Ponadto Pekin wspiera rosyjską gospodarkę. Stoltenberg przypomniał również, że prezydent Rosji Władimir Putin i głowa państwa Chin Xi Jinping spotkali się na krótko przed rozpoczęciem wojny w lutym 2022 r. i zobowiązali się do partnerstwa „bez granic”.
+++ Selenskyj: Rosjanie nie kontrolują Bachmuta mimo trudnej sytuacji +++
Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego sytuacja w oblężonym mieście Bachmut na wschodniej Ukrainie jest nadal „bardzo, bardzo trudna”. „Tam używa się najwięcej różnego rodzaju broni, np. artylerii” – powiedział 45-latek w Warszawie podczas środowej konferencji prasowej ze swoim polskim kolegą Andrzejem Dudą. Powiedział, że sytuacja dotycząca dostępnej amunicji zmienia się z dnia na dzień, a ukraińskie wojska walczą z różnym skutkiem. „Ale jesteśmy w Bachmucie, a wróg nie kontroluje Bakhmuta” – powiedział Zełenski.
Selenskyj zaprzeczył też ostatnim oświadczeniom Moskwy. Przywódca grupy najemników Wagnera walczącej w Bachmucie, Jewgienij Prigożyn, twierdził, że jego jednostki „legalnie” schwytały Bachmuta, ponieważ kontrolowały budynek administracyjny miasta. „Im więcej amunicji będzie na Ukrainie, tym szybciej wyjaśnimy sytuację nie tylko w Bachmucie, ale na całym terytorium naszego państwa” – powiedział Zełenski.
Rosyjskie wojska od późnego lata próbują schwytać Bachmuta w obwodzie donieckim. Większość miasta i części centrum znajduje się już pod rosyjską kontrolą. Jednak w zachodniej części miasta, liczącej 70 000 mieszkańców, jednostki ukraińskie nadal stawiały uparty opór. Rosja napadła na Ukrainę ponad 13 miesięcy temu.
+++ Po przystąpieniu Finlandii: Scholz oczekuje, że Szwecja przystąpi do NATO do lipca +++
„To historyczny krok, który wzmacnia sojusz jako całość i oznacza większe bezpieczeństwo w Europie i dla Europy” – powiedział Scholz o włączeniu Finlandii do sojuszu wojskowego. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do „historycznego wydarzenia dla naszego regionu” i powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo: „Sojusz umacnia się na wschodniej flance”. Wiarygodne są tylko kolektywne i prewencyjne gwarancje bezpieczeństwa, takie jak członkostwo w NATO, jak pokazał rosyjski atak na Ukrainę. „Szybkość podejmowania decyzji dotyczących bezpieczeństwa jest ważna, a teraz widzimy, jak szybkie mogą być procedury”.
+++ Rosja postrzega rozszerzenie NATO jako prowokację +++
Na Kremlu rozszerzenie sojuszu wojskowego o sąsiednie państwo rosyjskie odbierane jest jako prowokacja. Państwowa agencja TASS zacytowała wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Gruszkę, który powiedział, że każdy „odpowiedzialny sztab generalny” może zareagować na różne scenariusze. „Dotyczy to scenariuszy obejmujących rozmieszczenie oddziałów bojowych lub pojawienie się obcego sprzętu na terytorium kraju (Finlandia)”. W każdym razie Finlandia zostanie uwzględniona w planach operacyjnych NATO. „Będzie to również uwzględnione w procesie planowania (Rosji)”.
Wkrótce po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę w lutym 2022 r. Finlandia i Szwecja zdecydowały się porzucić swój tradycyjny brak sojuszu i przystąpić do NATO. Po wielu negocjacjach Finlandia otrzymała niezbędną zgodę od 30 krajów NATO, podczas gdy Szwecja wciąż czeka na „tak” ze strony Turcji i Węgier. Finlandia ma 1340-kilometrową granicę z Rosją i jest uważana za silnego militarnie partnera.
+++ Selenskyj zaproszony na szczyt NATO +++
Prezydent Ukrainy został też zaproszony na zbliżający się szczyt NATO na Litwie. „Nie możemy się doczekać spotkania z prezydentem Zełenskim na naszym lipcowym szczycie w Wilnie” – powiedział we wtorek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Szczyt NATO odbędzie się w stolicy Litwy w dniach 11-12 lipca.
+++ Pentagon ogłasza nową wielomiliardową pomoc wojskową dla Ukrainy +++
Tymczasem Departament Obrony USA zapowiedział nową pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości 2,6 mld USD (prawie 2,4 mld EUR). Paczka zawiera głównie amunicję do dział artyleryjskich oraz systemów uzbrojenia, takich jak wyrzutnie rakiet wielokrotnych Himars. Broń i amunicja o wartości 500 milionów dolarów pochodzą z amerykańskich zapasów wojskowych, poinformował we wtorek Pentagon. Zelenskyj wyraził radość z nowej pomocy: „Dziękuję, panie prezydencie Joe Biden, dziękuję Kongresowi, dziękuję wszystkim Amerykanom!”
Ponadto Ukraina otrzyma dodatkową amunicję i broń o wartości 2,1 miliarda dolarów, które zostaną zakupione od przemysłu, powiedział Waszyngton. Należą do nich systemy radarowe obrony przeciwlotniczej, sprzęt łączności, wyrzutnie rakiet oraz różnego rodzaju pojazdy, takie jak cysterny oraz pojazdy transportowe i ratownicze.
+++ NATO opracowuje nowy program wsparcia dla Ukrainy +++
NATO opracowuje nowy program wsparcia dla Ukrainy. Planowana wieloletnia inicjatywa powinna pomóc w stworzeniu odstraszającego środowiska i zapewnić obronność kraju – powiedział we wtorek wieczorem sekretarz generalny NATO Stoltenberg po obradach na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Obejmuje to również unowocześnienie ukraińskiego sprzętu i doktryn z czasów sowieckich do standardów NATO oraz poprawę interoperacyjności z zachodnim sojuszem obronnym.
Według informacji niemieckiej agencji prasowej kręgów sojuszu, mówi się o przedłużeniu programu wsparcia o dziesięć lat i przekazywaniu na ten cel ok. 500 mln euro rocznie.
+++ Będzie to ważne w środę (5 kwietnia 2023) +++
Prezydent Ukrainy i jego małżonka Olena Selenska spodziewani są w Warszawie w środę. Zaplanowane są rozmowy z prezydentem RP Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Według doradcy Dudy, Marcina Przydacza, rozmowy obu szefów państw będą dotyczyły głównie kwestii obronnych. Na porządku dziennym są również kwestie polityczne, gospodarcze i historyczne.
Białoruski przywódca i sojusznik Kremla Aleksander Łukaszenko spodziewany jest w środę z dwudniową wizytą w Moskwie. Jego rozmowy z prezydentem Rosji mają obejmować zapowiadane przez Władimira Putina stacjonowanie na Białorusi taktycznej broni jądrowej, która ma być składowana bezpośrednio przy granicy z Polską.
Otrzymywać powiadomienia
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.