Aktualizacja z Ukrainy rano
Po ataku na wojskowego blogera Prigożyn wskazuje prawdziwy cel
Dzisiaj, 5 kwietnia 2023 | 07:22
Aktualizacja z Ukrainy: co się stało zeszłej nocy
Czy szef Wagnera Prigożyn również był celem w Petersburgu?
Komentarze szefa Wagnera Jewgienija Prigożyna na temat ataku na rosyjskiego blogera wojskowego sugerują, że Prigożyn prawdopodobnie myśli, że atak był częściowo skierowany przeciwko niemu. Tak piszą analitycy z amerykańskiego think tanku Institute for the Study of War. Eksplozja w kawiarni Prigożyn zabiła wojskowego blogera Vladlena Tatarskiego, prawdziwe nazwisko Maxim Fomin. Ponad 30 osób zostało rannych. Zabójstwo wywołało przerażenie w rosyjskim aparacie władzy.
Prigożyn w nagraniu opublikowanym przez swojego rzecznika powiedział, że przybył do Petersburga z Bachmutu na wschodzie Ukrainy, aby „uczcić” pamięć Tatarskiego. Zwrócił również uwagę, że jego grupa Wagnera udaremniła próby wyeliminowania grupy przez anonimowych aktorów od 2014 roku, co według ISW powinno skupić się na możliwości, że mógł być celem.
Skrytykował brak wizyty wyższych urzędników miejskich Petersburga i gubernatora na miejscu zbrodni. Nie są w stanie zmobilizować młodych ludzi do walki ze „złem”. Szef Wagnera spotkał się także z grupą Cyber Front Z i zadeklarował wsparcie. Grupa wspierająca ofensywę ukraińską odbyła konferencję w kawiarni, w której miał przemawiać Tatarski. Według Prigożyna był kiedyś właścicielem kawiarni, ale od tego czasu przekazał ją Cyber Front Z.
Ukraina: Rosja wysyła więcej statków na Morze Czarne – „niezwykle wysokie” zagrożenie
Reklama
Dowództwo Południowe Ukrainy ogłosiło 4 kwietnia, że Rosja rozmieściła więcej okrętów na Morzu Czarnym. Obecnie istnieje 15 statków, w tym sześć lotniskowców. Według Dowództwa Południa taka liczba okrętów może przenosić do 40 pocisków Kalibr.
Armia dodała, że zagrożenie atakiem rakietowym jest „niezwykle wysokie”. W dowolnym momencie od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę Rosja stacjonowała na Morzu Czarnym 48 pocisków.
Kalibris, wraz z innymi pociskami manewrującymi i pociskami balistycznymi, był jedną z głównych broni używanych przez Rosję w atakach na cywilną infrastrukturę Ukrainy. Według Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony Ukrainy pociski Kalibr mogą razić cel lądowy w odległości ponad 2500 kilometrów i trafić w cel morski w odległości ponad 375 kilometrów.
Moskwa przygotowuje odpowiedź na członkostwo Finlandii w NATO
W odpowiedzi na przystąpienie sąsiedniej Finlandii do NATO Rosja przygotowuje odpowiednie środki zaradcze. — powiedział we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Gruszko — poinformowała państwowa agencja TASS. Zwrócił uwagę, że każdy „odpowiedzialny personel” ma możliwość realizacji różnych scenariuszy. „Obejmują one scenariusze rozmieszczenia wojsk bojowych lub pojawienia się obcego sprzętu na terytorium kraju (Finlandii)” – powiedział.
„W każdym razie Finlandia zostanie uwzględniona w planach operacyjnych NATO” – dodał. „Jest to również uwzględnione w procesie planowania (Rosji)”. Finlandia została przyjęta we wtorek jako 31. członek Północnoatlantyckiego Sojuszu Obronnego. Powodem ubiegania się Helsinek o członkostwo były rosnące obawy sąsiadów po rosyjskiej wojnie napastniczej na Ukrainie.
Zełenski zaproszony na szczyt NATO
Prezydent Ukrainy został też zaproszony na zbliżający się szczyt NATO na Litwie. „Nie możemy się doczekać spotkania z prezydentem Zełenskim na naszym lipcowym szczycie w Wilnie” – powiedział we wtorek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Szczyt NATO odbędzie się w stolicy Litwy w dniach 11-12 lipca.
Zełenski gratuluje Finlandii przystąpienia do NATO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulował we wtorek Finlandii przystąpienia do NATO. W swoim przemówieniu wideo każdego wieczoru nazywał scenę „historycznym wydarzeniem dla naszego regionu”. „Sojusz umacnia się na wschodniej flance” – powiedział. „Osobiście gratuluję wszystkim Finom i prezydentowi (Sauli Niinistö). Członkostwo w NATO to „niezawodna gwarancja bezpieczeństwa”.
Rosyjska agresja dobitnie dowodzi, że można powoływać się tylko na gwarancje zbiorowe, tylko gwarancje prewencyjne. „Zawsze o tym rozmawialiśmy” – powiedział Zełenski. „Rozmawialiśmy również o szybkości – szybkość podejmowania decyzji dotyczących bezpieczeństwa jest ważna i teraz widzimy, jak szybkie mogą być procedury”.
Stany Zjednoczone i Francja liczą na pomoc Chin w szybkim zakończeniu wojny
Prezydent USA Joe Biden i jego francuski odpowiednik Emmanuel Macron liczą na pomoc Chin w „przyspieszeniu” wysiłków zmierzających do zakończenia wojny na Ukrainie. Według francuskich środowisk dyplomatycznych rozmowa telefoniczna między prezydentami pokazała „wspólną wolę Francji i Stanów Zjednoczonych”, by zmusić Chińczyków do „przyspieszenia z nami zakończenia wojny na Ukrainie i zbudowania trwałego pokoju”.
Rozmowa telefoniczna została wykonana na kilka godzin przed wyjazdem Macrona z wizytą państwową do Chin. Podczas rozmowy prezydenci amerykańscy i francuscy wyrazili także chęć „otrzymania chińskiego wkładu w globalne wysiłki na rzecz solidarności Północ-Południe” oraz „zbudowania wspólnego programu z Chinami w sprawie klimatu i różnorodności biologicznej”.
Macron spotka się też ze swoim odpowiednikiem Xi Jinpingiem podczas wizyty w Chinach od środy do soboty. Ze względu na dobre relacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem mógłby odegrać kluczową rolę w staraniach o zakończenie wojny na Ukrainie.
Pentagon ogłasza nową, wielomiliardową pomoc wojskową dla Ukrainy
Tymczasem Departament Obrony USA zapowiedział nową pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości 2,6 mld USD (prawie 2,4 mld EUR). Paczka zawiera głównie amunicję do dział artyleryjskich oraz systemów uzbrojenia, takich jak wyrzutnie rakiet wielokrotnych Himars. Broń i amunicja o wartości 500 milionów dolarów pochodzą z amerykańskich zapasów wojskowych, poinformował we wtorek Pentagon. Zełenski wyraził radość z nowej pomocy: „Dziękuję, panie prezydencie Joe Biden, dziękuję Kongresowi, dziękuję wszystkim Amerykanom!”
Ponadto Ukraina otrzyma dodatkową amunicję i broń o wartości 2,1 miliarda dolarów, które zostaną zakupione od przemysłu, powiedział Waszyngton. Należą do nich systemy radarowe obrony przeciwlotniczej, sprzęt łączności, wyrzutnie rakiet oraz różnego rodzaju pojazdy, takie jak cysterny oraz pojazdy transportowe i ratownicze.
NATO opracowuje nowy program wsparcia dla Ukrainy
NATO opracowuje nowy program wsparcia dla Ukrainy. Planowana wieloletnia inicjatywa powinna pomóc w stworzeniu odstraszającego środowiska i zapewnić obronność kraju, powiedział sekretarz generalny NATO Stoltenberg we wtorek wieczorem po obradach na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Obejmuje także modernizację ukraińskiego sprzętu i doktryn z czasów sowieckich do standardów NATO oraz poprawę interoperacyjności z zachodnim sojuszem obronnym.
Według informacji niemieckiej agencji prasowej kręgów sojuszu, mówi się o przedłużeniu programu wsparcia o dziesięć lat i przekazywaniu na ten cel ok. 500 mln euro rocznie.
co przynosi dzień
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa w środę z wizytą w Warszawie. Poza prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim Selenskyj chce podczas swojej wizyty w stolicy spotkać się także z Ukraińcami mieszkającymi w Polsce. Polska, członek UE i NATO, jest ważnym sojusznikiem Ukrainy i przyjęła szczególnie dużą liczbę uchodźców wojennych z sąsiedniego kraju.
To trzecia podróż Zełenskiego od początku wojny na Ukrainie. W grudniu ukraiński prezydent odwiedził Waszyngton. Na początku lutego prowadził rozmowy w Londynie i Paryżu, po czym udał się na specjalny szczyt UE w Brukseli.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.