Ale bez wycofania obrony przeciwlotniczej?

Wycofanie systemów Patriot ze Słowacji i Polski było już pewne – teraz mogło potoczyć się inaczej. Czy system przeciwlotniczy pozostanie u aliantów?

Ministerstwo Obrony zmieniło stanowisko w sprawie wycofania systemu obrony powietrznej Patriot z krajów partnerskich NATO, Polski i Słowacji. „Wypowiedzi dotyczące planów stacjonowania naszego dywizjonu Patriotów w Polsce i na Słowacji dotyczyły pierwotnych planów” – poinformował resort w piątek.

Według wstępnego raportu grupy medialnej Funke, rzecznik ministerstwa mówił wcześniej, że według obecnego stanu misja w Polsce powinna zakończyć się w czerwcu, a misja na Słowacji pod koniec roku. Kraje partnerskie zostały poinformowane o projektach.

Rzecznik powiedział, że takie kroki zostaną podjęte w ścisłej koordynacji z Naczelnym Dowódcą NATO w Europie (SACEUR) i nadal będą wymagały odrębnej decyzji politycznej. Minister obrony Boris Pistorius będzie intensywnie dyskutował i koordynował tę kwestię ze wszystkimi partnerami i sojusznikami na spotkaniu ukraińskiej grupy kontaktowej w piątek w Ramstein.

Elastyczność strategiczna

„Misje muszą być stale kwestionowane i oceniane” – powiedziała przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP) z grupy medialnej Funke, według wstępnego raportu. „Jeśli sytuacja na to pozwala, zmiana sytuacji ma sens. Potrzebujemy elastyczności, ponieważ nie mamy nieskończonego sprzętu”.

W odpowiedzi na rosyjski atak na Ukrainę Bundeswehra rozmieściła na Słowacji dwa systemy Patriot. W styczniu Bundeswehra przeniosła do Polski trzy kolejne systemy. Niedawno na Ukrainę trafił system Bundeswehr Patriot.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *