Amerykański koncern Discovery hit: Polska antagonizuje USA nową ustawą medialną

Dotknęło to amerykańską grupę Discovery
Polska antagonizuje USA nową ustawą medialną

Dzięki zmianie prawa w ostatniej chwili Polska zwraca przeciwko sobie jednego ze swoich najbliższych sojuszników. Nowe rozporządzenie stanowi, że inwestorzy spoza UE mogą inwestować maksymalnie 49% w krajowe spółki medialne. To problem amerykańskiej grupy medialnej Discovery.

Polski parlament uchwalił kontrowersyjną ustawę medialną w nieoczekiwanym tempie, antagonizując Stany Zjednoczone i amerykańską grupę medialną Discovery. Posłowie zdecydowali o doraźnej zmianie prawa, zgodnie z którym inwestorzy spoza UE mogą posiadać maksymalnie 49% polskich spółek medialnych. Discovery jest operatorem krytycznego rządowego kanału informacyjnego TVN24 w Polsce iw związku z tym jest szczególnie dotknięty zmianą prawa.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że teraz zdecyduje, czy ustawę podpisać i pozwolić jej wejść w życie. Wcześniej wyraził sceptycyzm wobec proponowanych przepisów. Amerykański chargé d’affaires w Warszawie Bix Aliu zaapelował do Dudy o ochronę wolności wypowiedzi i wolności działalności gospodarczej. Stany Zjednoczone są bardzo rozczarowane uchwaleniem ustawy. Stany Zjednoczone są jednym z najbliższych sojuszników Polski w NATO, także w sporach politycznych m.in. z Rosją.

Polska filia Discovery nazwała decyzję parlamentu „bezprecedensowym atakiem na wolne media”. Będzie broniła swojego biznesu w Polsce. Amerykańska spółka macierzysta powiedziała, że ​​posunięcie to powinno zaniepokoić wszystkie firmy inwestujące w Polsce. Politycy opozycji skrytykowali doraźne działania koalicji rządzącej wokół PiS jako naruszające demokratyczne prawa i normy.

Ustawa była już w przeszłości krytykowana przez Komisję Europejską, która wielokrotnie zarzucała Polsce łamanie unijnych standardów. PiS, którego liderami są lider partii Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, wielokrotnie bronił prawa jako ochrony przed wpływami rosyjskimi czy chińskimi.

Posłanka PiS Joanna Lichocka powiedziała, że ​​przyjęta nowelizacja jest zgodna z prawem unijnym i odpowiada podobnym regulacjom w innych krajach europejskich. Górna granica zaangażowania inwestorów spoza UE w media w Polsce obowiązuje od dawna. Zmiana, o której właśnie zadecydowano, uzupełnia jedynie luki umożliwiające obejście rozporządzenia. Amerykańska grupa Discovery nie posiada bezpośrednio swoich udziałów w polskim nadawcy TVN24, ale poprzez spółkę zależną z siedzibą w Holandii.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *